17.8 C
Dubrovnik
Subota, 27 travnja, 2024
NaslovnicaVijestiTko će nas liječiti?

Tko će nas liječiti?

Odlazak jedine liječnice mikrobiologinje iz Dubrovnika, nije, čini se, izazvao veću zabrinutost u javnosti. No moramo se svi redom, od građana do političara, početi baviti zdravstvom i temom nedostatka liječnika, medicinskih sestara i tehničara, jer nas kroz nekoliko godina neće imati tko liječiti. U dubrovačkoj Općoj bolnici već sad nedostaje 105 liječnika specijalista, u obiteljskoj medicini devet je liječnika, koji su već stekli uvjete za mirovinu, a u Zavodu za javno zdravstvo četiri liječnika iz mirovine trenutno rade na puno radno vrijeme.

Mikrobiologinja, naša mlada sugrađanka, koja se 12 godina školovala kako bi mogla čitati sve one naše nalaze brisova grla, nosa… otišla je početkom godine u Njemačku. U Dubrovniku specijalista mikrobiologije nema. Kako se snalaze u Zavodu za javno zdravstvo DNŽ, rekao nam je ravnatelj Mato Lakić.

-Uz dogovor s ministarstvom zdravstva trenutno nam se izmjenjuju liječnici mikrobiolozi iz drugih zdravstvenih ustanova iz RH na tjednoj/dvotjednoj bazi. Na specijalizaciji trenutno imamo ukupno 4 liječnice, a jedna je odustala od specijalizacije iz mikrobiologije lani.

U Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije trenutno je zaposleno 9 liječnika specijalista te još 5 koji rade iz mirovine na puno radno vrijeme. Nije problem samo s mikrobiologijom.

-U više navrata smo raspisivali natječaje za specijalizaciju iz epidemiologije za Dubrovnik na koju se godinama nitko ne javlja, kaže Lakić.

Koliko je Zavod važan za zdravstvenu skrb postalo nam je jasno tijekom pandemije COVID-a, kad su, kako kaže ravnatelj Lakić, svi djelatnici Zavoda radili i odradili jako puno prekovremenih radnih sati.

U bolnici fali 105 liječnika, specijalisti u prosjeku rade 40 prekovremenih sati mjesečno

Prekovremeni radni sati za specijaliste u Općoj bolnici Dubrovnik postali su uobičajena praksa, pa tako ravnatelj Mario Bekić na naš upit odgovara kako u prosjeku liječnici specijalisti u dubrovačkoj bolnici prekovremeno rade 40,5 sati mjesečno.

Uz takvo radno vrijeme, nije ni čudo da su liječnici iscrpljeni i umorni te ih je u posljednje četiri godine iz OB Dubrovnik otišlo čak dvadeset i troje. A još osam ih je otišlo u mirovinu.

-U Općoj bolnici Dubrovnik zaposleno je trenutno 126 liječnika specijalista. Prema propisanoj zdravstvenoj mreži u Općoj bolnici Dubrovnik nedostaje 105 liječnika specijalista.

Zbog nedostatka kadra dolaze specijalisti i subspecijalisti iz područja: anesteziologije, fizijatrije, radiologije, endokrinologije, nefrologije, pulmologije, alergologije, neurokirurgije, interventne kardiologije, infektologije, dermatologije, ortopedije i oftalmologije, kao i subspecijalisti iz dječje pedijatrije – neurologije, endokrinologije, gastroenterologije te dječje kirurgije.

Na raspisane specijalizacije hitne medicine, pedijatrije, ginekologije, anesteziologije i radiologije nitko se ne javlja

Opća bolnica Dubrovnik redovito raspisuje specijalizacije, no Bekić kaže.

U ovom trenutku Opća bolnica Dubrovnik ima 42 specijalizanta.

Tijekom 2023. raspisala je 43 specijalizacije i subspecijalizacije na koje se javilo 44 kandidata (troje nisu udovoljili uvjetima zbog nepravodobne prijave ili nepotpune dokumentacije), a neki od kandidata javili su se istodobno na više specijalizacija.

Ove godine ponovljen je natječaj za pet specijalizacija i subspecijalizacija. Uz alergologa i kliničkog imunologa, raspisana je i jedna specijalizacija iz medicinske biokemije i laboratorijske medicine, jedna specijalizacija iz  otorinolaringologije te jedna specijalizacija iz pedijatrijske endokrinologije i dijabetologije, dok se raspisanom specijalizacijom iz kliničke radiologije traži četvero specijalizanata.

Postupak odabira kandidata je u tijeku.

Prema dosadašnjim iskustvima najmanje zanimanje liječnika je za specijalizacije iz područja hitne medicine, pedijatrije, ginekologije, anesteziologije i radiologije, a nema interesa niti za specijalizacije iz medicinske biokemije i laboratorijske medicine, zaključuje Mario Bekić.

Devet liječnika obiteljske medicine steklo je uvjete za mirovinu, ali zamjene nema

Ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik, koji pokriva područje od Vitaljine do Janjine, Branko Bazdan kaže kako je Mrežom javne zdravstvene službe određeno je 39 mjesta za ordinacije obiteljske medicine, od kojih je popunjeno 38 mjesta/ordinacija.

-Dom zdravlja Dubrovnik ima zaposlenu i jednu liječnicu na Kalamoti, koja je kao nad standard zaposlena izvan spomenute Mreže javne zdravstvene službe. Od navedenih 38 mjesta u Mreži 21 je privatna ordinacija, a Dom zdravlja Dubrovnik ima 17 ordinacija.

-Prema postojećoj Mreži javne zdravstvene službe, na našem području nije popunjeno jedno mjesto u mreži, nakon smrti pokojne doktorice Tulić. Njezine pacijente preuzeli su liječnici Doma zdravlja Dubrovnik, a na natječaj HZZO-a za popunu upražnjenih mjesta za navedenu ordinaciju, na žalost nitko se nije javio.

Bazdan smatra kako je broj ordinacija određen Mrežom dostatan, ali je problem u popunjavanju postojećih upražnjenih mjesta.

Zanimalo nas je koliko je liječnika u ordinacijama obiteljske medicine radi bez završene specijalizacije, a koliko je liječnika koji rade iz mirovine?

-U Domu zdravlja Dubrovnik je 8 liječnika obiteljske medicine bez specijalizacije, a jedna liječnica specijalistica obiteljske medicine zaposlena je na 4 sata – uz mirovinu. Očekujem da će Dom zdravlja Dubrovnik u budućnosti, na razne načine, od 17 ordinacija koje su u našem sastavu, popuniti svako mjesto u mreži koje se uprazni. Međutim, prema našim informacijama u privatnim ordinacijama radi 9 liječnika obiteljske medicine, koji imaju uvjet za punu mirovinu (iznad 65 godina). Mislimo da će to biti problem u skoroj budućnosti, jer ne postoji ni približan broj liječnika koji bi ih mogli zamijeniti.

U pet godina na 9 raspisanih specijalizacija javilo se troje mladih liječnika

Dom zdravlja Dubrovnik prije par godina zatražio je od Ministarstva zdravstva suglasnost za raspisivanje 9 specijalizacija iz obiteljske medicine te po dvije specijalizacije iz ginekologije i pedijatrije.

-Slijedom toga, imamo trajno raspisan natječaj za sve specijalizacije, a u sredstvima javnog priopćavanja također kontinuirano raspisujemo natječaje za sve specijalizacije. U posljednjih 5 godina javio nam se samo jedan liječnik za specijalizaciju obiteljske medicine i po jedna liječnica za specijalizacije iz pedijatrije i ginekologije.

Dvije pedijatrice pošle su u mirovinu, jedna radi na 4 sata iz mirovine

-U Mreži javne zdravstvene službe za područje Doma zdravlja Dubrovnik određeno je 6 mjesta. Od toga je jedna privatna ordinacija, a pet ordinacija je pod Domom zdravlja Dubrovnik.  Jedna pedijatrica radi na 4 sata. U posljednje 4 godine otišle su dvije pedijatrice u mirovinu, a DZD  je popunio upražnjena mjesta novim specijalistima pedijatrije. Na specijalizaciji pedijatrije, za koje se očekuje da će u dogledno vrijeme početi raditi u Domu zdravlja je dvoje liječnika, kaže Bazdan te dodaje kako se pregovara s još nekim pedijatrima koji bi, moguće, došli raditi u Dubrovnik.

Tri ginekologa “pokrivaju” četiri ordinacije

-Na našem području u javno zdravstvenoj službi određeno je pet mjesta u Mreži, a trenutno rade četiri ginekologa. Jedan je u privatnoj ordinaciji i tri su u Domu zdravlja koji „pokrivaju” četiri ordinacije.

Dom zdravlja kontinuirano raspisuje natječaje za zaposlenje specijalista ginekologije, ali na žalost do sada se nitko nije javio na natječaj. Istaknuo bih da imamo i jednu specijalizanticu iz ginekologije koja bi specijalizaciju trebala završiti za četiri godine, odgovorio je na naš upit ravnatelj Bazdan.

U Dom zdravlja Dubrovnik za sada redovito dolaze na ispomoć specijalisti oralne kirurgije iz Stomatološke poliklinike Zagreb. U prosjeku 2 do 3 puta mjesečno, ovisno o broju naručenih pacijenata. Jer, je podsjetimo jedini oralnikirurg u Dubrovniku, nakon više od 20 godina staža pošao u privatne vode.

Je li vrijeme je za nove politike? Što nam nude ljudi s izbornih lista?

Podatci koje smo dobili od osoba koje vode zdravstvene institucije u Dubrovniku jasno pokazuju da nam liječnika nedostaje u svim segmentima skrbi. Kroz razgovore s liječnicima koji rade u tim institucijama, i nekima koji su prešli u privatni sektor ili otišli u inozemstvo, saznajemo kako su njihovi razlozi brojni, od preopterećenosti jer ih je premalo, do plaća, koje ne odgovaraju odgovornosti koju preuzimaju, do brojnih administrativnih dužnosti, pa nemogućnosti napredovanja u struci…Za mnoge mlade, koji još rade u javnom zdravstvu, veliki problem je rješavanje stambenog pitanja, usprkos činjenici da puno rade i relativno dobro zarađuju.

Ne smijemo zaboraviti na medicinske sestre i tehničare kojih također nedostaje jako puno u svim segmentima zdravstva, a bez kojih liječnici ne mogu sami raditi.

Stoga se u ovo predizborno vrijeme trebamo zapitati: što će i kako politika koju biramo napraviti da bi se u Dubrovniku i susjednim općinama, koji su usprkos Pelješkom mostu i dalje najudaljenije mjesto u Hrvatskoj od prvog Kliničko-bolničkog centra, ubuduće osigurala adekvatna zdravstvena skrb? Je li stiglo vrijeme za nove mjere privlačenja stanovništva, koje nisu samo sezonski radnici u turizmu i građevini?

FOTO: Arhiva

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA