17.8 C
Dubrovnik
Subota, 27 travnja, 2024
NaslovnicaNaša čeljadPut oko svijetaŽupljani na  Oktoberfestu: I sad se nasmijemo, kad se sjetimo ugovora, 104...

Župljani na  Oktoberfestu: I sad se nasmijemo, kad se sjetimo ugovora, 104 koraka u minuti za povorku gradom

Zaljubljenici u pjesmu i bale svoga kraja, čuvari tradicije, KUD Marko Marojica iz Župe dubrovačke na poziv Georga i Veronika Nemetschek, otputovali su na Oktoberfest, najveću pučku festu na svijetu – festival piva i folklora. S nama su podijelili svoje dojmove i doživljaje, kako kažu, uspomene za život, koje će prepričavat generacijama.

Na put smo krenuli 16. rujna, nakon skupa u Blagajni u Mandaljeni i pozdrava s predsjednikom KUD-a Marinom Srijemsijem, koje bio spriječen ići. Nakon ugodnog direktnog leta iz Dubrovnika, u trajanju od sat i 40 minuta, na aerodromu u Münchenu, dočekali su nas u bavarskoj nošnji gospođa Veronika, i naše vodičice Tia i Claudia. U Münchenu je nošenje narodne nošnje svakodnevica, pogotovo u ovo doba godine! Vožnja autobusom do hotela, smještenog u srcu Münchena je ujedno bila i razgledavanje grada, jer kod Nijemaca nema praznog hoda, sve se zna u minutu. I sad se rado nasmijemo, kad se sjetimo ugovora  – 104 koraka u minuti za povorku gradom.

Kako je hotel Cortina smješten u samom centru grada, povijesne znamenitosti i turističke atrakcije obišli smo i pješke.

Marijanplatz, je srce je grada. Središtem dominira kip Djevice Marije po kojoj trg i nosi ime.  Prije toga bio je poznat kao Schrannenmarkt – trg za trgovinu. Trg okružuju impozantne zgrade nove i stare vijećnice te katedrala Frauenkirche.

Simpatično je kako posvuda ima stolica na kojima se može sjediti i diviti ljepoti. Frauenkirche (Katedrala Naše Gospe) je najviša građevina u Münchenu. Izgrađena je u 15. stoljeću na mjestu stare crkve. Katedrala ima slavni toranj visok 99 metara, a gradske vlasti pobrinule su se da katedrala i ostane najviša građevina. Zabranili su gradnju višu od katedralnog tornja.

Nakon kratkog odmora, s našim divnim domaćinima smo bili na tradicijskoj bavarskoj večeri, u jednoj od najpoznatijih pivnica Zum Franziskaner. Većina posjetitelja pivnice bila je obučena u tradicionalnu bavarsku nošnju, raspjevana i vesela, a mi smo podigli dodatno atmosferu s dalmatinskom pjesmom! Bavarska “radost života”, pored litarskih piva, je hrana: od pivskih pereca preko pola pečene kokoši, kobasica s dinstanim kiselim zeljem i krumpirom, pečene svinjske koljenice, štrudela od jabuka s preljevom od vanilije…sve smo probali!

U centru grada nedostaje parkinga….ali za bicikle. Imaju ga na kat. I prelijepo je vidjeti kako se svi obiteljski služe biciklom za prijevoz. Tako su im svi putevi projektirani. Sa zelenilom i stazom za bicikle.

Nedjelja 17.rujan

Naš veliki dan, parada u nošnjama. Više od  9000 ljudi odjevenih u povijesne i narodne nošnje šeta rutom od 7 km.  U povorci sudjeluju predstavnici gradske uprave i bavarske vlade, orkestri, streljačka društva, društva narodnih nošnji, odlikovane ekipe i mi Župljani!

Publika pljeska, uzvikuje, pozdravlja…Zaledio nam se osmjeh i ukočila ruka od tolikog mahanja. Neopisiv osjećaj! Bol u nogama, iako ste na tacima, ne doživljavate! Zanemariv je pored ljepote ove parade!

Ovi koraci kroz srce Münchena u župskoj nošnji ostaju zapisani u povijest našeg malog/ velikog društva, kojeg ovi ljudi, koji su nas pozvali da budemo njihovi gosti, tako cijene i poštuju, i ovim putem im još jednom jedno veliko hvala i kako bi Nijemci rekli: prost! Prepričavat ćemo generacijama!

Stigli smo do Theresienwiese – Terezijinih livada – skraćeno Wiesn, koje se protežu na 42 hektara i na njima se nalaze Ruhmeshalle, dvorana slavnih Bavaraca, i spomenik Bavarskoj, koji je 1843. dao izraditi kralj Ludwig I.

Ima 14 velikih i isto toliko malih šatora. Iako najveći šator prima oko 10.000 ljudi, najbolje je unaprijed rezervirati Oktoberfest restorane i šatore! Naši domaćini su se pobrinuli za naš stol, i to ne bilo gdje, nego ispred glavne bine. Zamislite šator s toliko ljudi, a Helga prolazi s 8 litarskih piva bez problema i guranja! Dozvoljeno je točenje samo onog piva koje je proizvedeno na području Münchena, te pivovare proizvode posebno pivo s više alkohola no inače (5.8 do 6.3%).

Osim zabave koja se odvija u šatorima, neke od najpopularnijih atrakcija su Reisenrad (divovski vrtuljak) i Olympia Looping (najveći vlak smrti na svijetu sa 5 petlji). Poslužuje se tradicionalna bavarska hrana kao što su pereci i kobasice s roštilja, savršeni za upijanje svog tog piva, a program se sastoji od tradicionalnog bavarskog folklora, paradi, glazbe i plesa.

Nacionalna njemačku nošnja se svakodnevno nosi, original stoji oko 2 000 eura. Žene nose dirndl, haljinu s uskim gornjim dijelom, širokom suknjom i pregačom. Muškarci tracht: kratke hlače s tirakama i visoke čarape. Nošnju nadopunjuje tradicionalna bavarska lovačka kapa. Pronaći takvu odjeću u njemačkim trgovinama uoči Oktoberfesta nije teško, te smo mi, pored krigli, magneta kupili jednu nošnju, kao pravi suvenir s Oktoberfesta.

Jedna od najzanimljivijih i najstarijih tradicija su pravila za vezanje čvora na pregači dirndl haljine.

-Čvor na stražnjoj strani vežu djeca, sluge ili udovice.

-Sprijeda u sredini – nositeljica haljine skriva svoje bračno stanje ili nikada nije bila u vezi.

-S desne strane – djevojka je udana ili u vezi.

-S lijeve strane – dama je spremna za spoj.

Ponedjeljak je bio rezerviran za obilazak Nimfenburga i Olimpijskog sela

Nimfenburg je barokni dvorac u Münchenu, nekad glavna ljetna rezidencija vladara Bavarske. U njemu je živio kralj Ludvig I, zapamćen po izrazitoj sklonosti prema ženama. Imao je toliko ljubavnica, da je njihovim slikama prekrio zidove jedne od najvećih prostorija dvorca i nazvao je odajom ljepotica. Najpoznatija njegova ljubavnica bila je Lola Montez, koja je toliko opčinila kralja da je zbog nje abdicirao.

Olimpijsko selo izgrađeno je za Ljetne olimpijske igre 1972. služilo je za smještaj sportaša. Olimpijski toranj visok je 290 m. Lift vas popenje na 200 m za 30 sekundi, a pogled je nevjerojatan. Svih nas je dojmio BMW-ov muzej, koji je u blizini, i izgleda kao 4 krigle u zraku!

Župa broji oko 9 000 stanovnika, taman toliko nas je ukupno sudjelovalo u povorci prvog vikenda Oktoberfesta (oko 200 grupa). Za trajanje cijelog Fetsa, München posjeti oko 6 milijuna turista. Popije se na milijune litara piva i pojede nekoliko tona hrane.

O Oktoberfestu

Povijest festivala započela je 1810., kada se bavarski kralj Ludwig I. oženio princezom Theresom. U čast vjenčanja organizirano je veliko slavlje koje je trajalo punih pet dana. U sklopu ovog praznika održavale su se konjske utrke, koncerti i drugi zabavni sadržaji. Sve se to događalo na livadi nazvanoj po nevjesti –Theresienwiese – Terezijina livada.

Nakon vjenčanja Terezije i Ludwiga, stanovnici Münchena odlučili su ponoviti ovaj praznik sljedeće godine. I onda opet, i opet… S vremenom je upravljanje festivalom prebačeno na Gradsko vijeće Münchena, koje je odlučilo da Oktoberfest postane godišnji događaj, jer takvi događaji okupljaju ljude, stvaraju pozitivnu atmosferu i popravljaju raspoloženje stanovnika, a donose i značajnu dobit u riznicu.

Tako je započeo Oktoberfest, koji je od tada postao godišnja tradicija, ali zbog ljepšeg vremena počinje u rujnu, a završava u listopadu (oktobru) kako bi zadržao originalno ime, a kako bi zabava trajala duže!

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA