12.8 C
Dubrovnik
Petak, 26 travnja, 2024
NaslovnicaVijestiSTOŽER: Zbog pojave novog soja virusa novi režim na granici, skraćuje...

STOŽER: Zbog pojave novog soja virusa novi režim na granici, skraćuje se rok valjanosti covid-potvrda

Članovi Nacionalnog stožera civilne zaštite održali su danas konferenciju za medije na kojoj su objavljenje današnji podaci. Tako Hrvatska danas ima 5 460 novih slučajeva zaraze. Preminulo je 75 osoba. Stožer je zbog pojave novog soja virus donio i odluku o promjeni režima na granici, po kojoj će hrvatski državljani koji dolaze iz rizičnih zemalja morati u obaveznu samoizolaciji u trajanju od 14 dana. Ministar Božinović izvijestio je javnost i novoj odluci EU koja se skraćivanje roka valjanosti covid-potvrda.

U posljednja 24 sata zabilježeno je 5.460 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 34.731 Među njima je 2.496 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 325 pacijenata. Preminulo je 75 osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 594.475 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 10.644 preminule, ukupno se oporavilo 549.100 osoba od toga 5.607 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji su trenutno 27.732 osobe.

Capak se na početku osvrnuo na epidemiološku situaciju.

“Imali so 5460 novih slučajeva zaraze od 13 771 testiranog. Prije tjedan dana smo od 5626 testiranih imali 2234 zaraženih, U prvih pet dana ovoga tjedna imamo 21 752 zaražena, što je 10 posto više nego u prošlom tjednu. Najvišu incidenciju imaju Međimurska I Zagrebačka županija, a najnižu Istarska. Hrvatska je na 23. mjestu EU, a po stopi smrtnosti smo na 22. mjestu”, kazao je Capak te dodao kako je udio pozitivnih među testiranima danas 39.6 posto.

“Stožer će danas donijeti posebnu odluku vezano za prijelaz državne granice, a s obzirom na pojavu nove varijante virusa o kojoj nema puno informacija. Ima potencijal da bude zaraznija od delta varijante. Na razini EK će donijeti preporuka za države članice, a mi ćemo donijeti odluku po kojoj će hrvatski državljani po povratku iz Južne Afrike, Namibije, Zimbabwea, Konga i Hong-Konga morati u 14-dnevnu karantenu. Granična policija će dobiti posebne upute kako postupati u tim situacijama”, kazao je Božinović koji se potom osvrnuo na covid-potvrde.

“U ovom trenutku se vode razgovori na razini EU, a objavljen je i prijedlog vijeća EU o koordiniranom pristupu za poticanje slobodnog kretanja. Dosad su države članice EU izdale 650 milijuna covid potvrda, a po istraživanju Eurobarometra, trećina ispitanika se složila da su te potvrde najbolji osiguravatelj putovanja za EU”, kazao je Božinović te podsjetio da se covid potvrde osim za olakšavanje putovanja koriste i u državama članicama.

“Ovi razgovori se vode vezano uz prijedlog da covid potvrde vrijede do 9 mjeseci nakon primanja druge doze. Novim prijedlogom će se preporučiti prelazak s mjera ograničavanja, tako da se pristup temelji na svoj osobi. Na ovaj način će se manje ograničavati dolasci i putovanja iz određenih područja, a više će se voditi računa o svakom pojedincu”, kazao je ministar te dodao kako će se karta o epidemiološkoj situaciji voditi u pojedinoj državi.

“Te karte će se izrađivati prema broju oboljelih, testiranih, ali i cijepljenih”, kazao je Božinović te dodao kako pretpostavlja kako će odluka o covid potvrdama uvesti sredinom prosinca.

“Spominje se datum 16. 12. Važno je da imamo uvid da će se takve preporuke donijeti uskoro”, kazao je.

O adventu

„Mislim da organizatori u kontaktu s lokalnim stožerima. Znaju da trebaju napraviti sve da ne dođe do preveliko okupljanja. Ako se pridržavamo osnovni epidemioloških mjera, a s obzirom na to da se adventi događaju na otvorenima, smanjuje se i rizik zaraze.

O skraćivanju roka valjanosti covid potvrda na razini EU

„Činjenica je da imunološka zaštita koja se postiže nakon cijepljenja nakon određenog roka opada“, kazao je Božinović.

„Osoba koja je preboljela pa se cijepila mogu je i po našim i po EU pravilima dobit covid potvrdu. Ako je osoba preboljela te se cijepila s dvije doze, to se računa kao tri doze. Ne znam kako će biti napisana europska odluka, ali ako bude potrebe i mi ćemo se uskladiti s europskim pravilima”, pojasnio je Capak.

“Kad su u pitanju osobe koje su cijepljenje s dvije doze, a u kontekstu odluke EU, ljudima će se ostaviti jedan period kako bi se docijepili trećom dozom. Duljina trajanja covid potvrde nakon primanja booster doze se još ispituje. Mi se držimo roka od godinu dana”, pojasnio je Capak.

O Izmjena i dopuna Zakona o zaštiti pučanstva protiv bolesti, odnosno odredbi da inspektori mogu profesionalnim osoba koje su izložene riziku zaraze narediti cijepljenje

„Nakon konzultacija zaključili smo da nam treba pravnik koji je sudjelovao u smjernica. Time smo htjeli dodati dodatnu zaštitnu mjeru. Postoje dodatni elementi koji moraju opisati život te mjere. Izmjene i dopunama se upravo to htjelo postići. Zakon je trenutno u e-Savjetovanju. Stiglo je oko 400 pitanja i prigovara. Kad sve analiziramo, komentirat ćemo zakon“, kazao je Beroš.

O novoj karti ECDC-a

„Države će same donositi odluke. Mi iz iskustva nošenja s epidemijom znamo, da je bilo situacija kad smo bili stavljeni na crvenu listu. Sjetite se kako je završila sezona 2020.“, kazao je Božinović.

O lažnim covid potvrdama

„QR kod se ne može falsificirati. Osoba se može predstaviti kao druga osoba, a bilo je i fotokopija. Na svaku detekciju takvog ponašanja policija postupa. Tu se može raditi o kaznenom djelu krivotvorenja službene isprave za što je zapriječena kazna do 3 godine“, pojasnio je Božinović.

O novom soju koronavirusa

„Pojavilo se nekoliko varijanti. Imamom slučajeva u Južnoj Africi i nekoliko zemalja. Za sad se zna da je razini spike proteina 30-ak mutacija zbog čega su brojne zemlje svijeta zabrinuta. Danas će se održati i sastanak Svjetske zdravstvene organizacije na ovu temu. Visoka razina mutacija na tom proteinu može utjecati i na cijepljenje. Poduzet će se sve mjere da se barem u laboratorijima dođe do nekih rezultata. Za sada nema mnogo potvrđenih slučajeva i većina ih je u južnoj Africi“, kazala je Alemka Markotić.

„Ove imamo veliki broj mutacija, što bi moglo značiti da bi virus mogao imati veliki potencijal širenja, no prerano je da o tome govorimo. Pitanje je i kako će se ta varijanta širiti. Ovo što se virus probio u Hong Kong ne znači da će se efikasno širiti u zemljama koje su u visokom postotku procijepljene. Zasad je najbolja mjera da zabranimo dolazak stranih državljana koje dolaze iz tih zemalja, a da naši građani idu u karantenu na 14 dana“, kazao je Capak.

O prijedlogu ministra Fuchsa da se prosvjetne radnike cijepljenje prvom dozom oslobodi testiranja

„Taj inicijativa je došla od strane ministra Fuchsa. O tome smo razgovarali, ako bi se takva odluka donijela za obrazovanje, trebala bi se donijeti i za sve ostale. Imunitet se ne stvara tako brzo. To svakako ne bi trebao biti prvi dan po cijepljenju“, kazao je Capak.

Ponovno o izmjenama zakona

„Članku se dodaju dva stavka 9a i 9b. To se odnose na sanitarne inspektore, a na posebnu sanitarnu mjeru obveze predočenja dokaza o cijepljenju, u prijevodu to znači provedbu mjere o covid potvrdama. Oni mogu osobi koja nije prikazala tu potvrdu udaljiti iz prostorije. Da smo imali tekst odmah kod sebe, odmah bi vam na to odgovorili. Ali mislim da smo to pitanje sad razriješili“, pojasnio je Božinović, na što je novinar kazao ga zanima raniji članak.

„Nije tendencija da sanitarni inspektor nekome ne može naložiti cijepljenje. Sanitarni inspektori se npr. mogu medicinskim djelatnica narediti cijepljenje od hepatitisa. Izmjenama se želim postići nešto drugo, nema priče o obveznom cijepljenju“, kazao je Beroš, a ministar Božinović je dodao da raniji članici ovoga zakona nisu u javnoj raspravi.

„Nitko ne planira uvesti obvezu cijepljena na covid“, poručio je Božinović.

O samoizolaciji

„Preporuke su ovakve kakve jesu. Na dnevnoj bazi razgovaramo o izmjenama, to u ovom trenutku ne ide“, kazao je Capak.

O procjepljivanju djece od 5 od 12 godina

„Procijepljenost djece u Hrvatskoj je jako mala, radi se o nekoliko postotaka. U ovom trenutku mi nemamo doze za djecu. Od Pfizera smo naručiti određene količine, za djecu od 5 do 12 godina. Očekujemo ih u drugoj polovici prosinca“, kazao je Capak.
O širenju testiranja u zdravstvenom sustavu

O testiranju u zdravstvenom sustavu

„Testiranje nije apsolutni dokaz da netko nije zaražen. To je najslabija karika zbog toga što postoji inkubacija. Testiranje ima svoj ograničenja. Kod brzih testova moramo dokazati da je maksimalna lažna pozitivnost 10 posto, ali to je i dalje veliki broj. Covid potvrde su odgovarajući alat kako bi se zaštitio zdravstveni sustav. One štite one koji se bune protiv njih“, kazao je Beroš.

O cijepljenima i necijepljenima

„U našem medijskom prostoru su se pojavile informacije da cijepljenje osobe šire virus jednako kao i osobe koje nisu cijepljenje. To nije točno. Dok je alfa varijanta bila dominantna, cijepljeni nisu prenosili virus. Zbog delta varijante cjepivo je manje učinkovito Cijepljeni mogu nositi fragmente virusa na sluznici, a ne biti zarazni. Mogu i oboljeti i onda prenose bolest. Osobe koje su cijepljenje daleko manje obolijevaju i na njihovu sluznicu rjeđe dolazi do širenja. Oni se također brže rješavaju virusa sa svoje sluznice. Nitko ne kaže da ne mogu prenijeti virus. Nažalost, mogu. Neki radovi govore o prijenosu virusa koji je prisutan na sluznici cijepljenje osobe i necijepljene osobe. Tad možemo govoriti o jednakom širenju. Mi imamo puno manje infekcija u zdravstvenim ustanovama nego prije cijepljenje. Što je još jedan praktični dokaz. Nitko u svijetu ne testira zdravstvene djelatnika pri ulasku u bolnicu pa ne bi trebali ni mi“, zaključio je Capak.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA