13.8 C
Dubrovnik
Subota, 27 travnja, 2024
NaslovnicaVijestiSTOŽER: Potvrđen 561 slučaj, preminulo 29 osoba, od ponoći blago popuštanje mjera

STOŽER: Potvrđen 561 slučaj, preminulo 29 osoba, od ponoći blago popuštanje mjera

U posljednja 24 sata zabilježen je 561 slučaj zaraze koronavirusom, preminulo je 29 osoba, objavljeno je na netom održanoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Primarijus Janković – Katalinić osvrnula se na današnje brojke od broju novozaraženih.

„U posljednja 24 sata zabilježen je 561 slučaj zaraze koronavirusom. Od 25. veljače 2020. kad je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj do danas zabilježeno je 231 539 slučajeva zaraze. Broj aktivnih slučajeva je 3117. Na bolničkom liječenju nalazi se 1286 osoba, od toga je na respiratoru 121 pacijent. U Preminulo je 29 osoba, ukupna broj preminulih je 4927. Prosječna dob preminulih je 79 osoba, najmlađa preminula osoba imala je 38 godina. Ukupno je cijepljeno 58.585 osoba”, kazala je.

Krunoslav Capak osvrnuo se epidemiološku situaciju.

„U odnosu na protekli tjedan broj zaraženih je za 13 posto manja nego proteklog tjedna. Incidencije je 180. Najveću ima Sisačko-moslavačka, a najnižu Istarska. Po 14-dnevnoj incidenciji smo na 7 mjesto među zemljama EU, dok smo po ukupno dozi smrtnosti 19 u EU. Od 23. do 29. 1. prosječni udio pozitivnih među testiranima je 11.2 posto. Utrošili smo gotovo 80 tisuća doza. U zdravstvu, u domovina za starije, ostalo su žurne službe i civili u Sisačko-moslavačkoj županiji. Do danas smo imali 409 nuspojava na Pfizer i 11 sumnji na Modernu. Na Pfizerovo cijepio imali smo nekoliko ozbiljnih reakcija, dvije su zahtijevale uporabu adrenalina, s 22 ostalih medikamenata“, kazao je Capak.

„I na tjednoj i na dnevnoj bazi bilježimo pad zaraženih, a to se odražava i na bolnički sustav. Klinička slika u ovim zimskim vremenima je još uvijek relativno teška. Epidemiološka situacija nam pruža mogućnost razmišljanja o popuštanju mjera. Novi sojevi virusa su u nama susjednim zemljama. Došlo je i do zastoja u cijepljenu. Sve to mora

Odluka o uvođenju nužnih epidemioloških mjera će stupiti na snagu večeras u ponoć, odnosno 29. siječnja, kazao je ministar Božinović.

„Svi građanima, a ne samo onim visokorizičnima treba omogućiti cijepljene čim kvalitetnijim cjepivima, no treba voditi računa o tome što je dostupno na tržištu. Ne može računati na cjepiva koja su trenutno u fazi testiranja. Samo cjepivo koje je prošlo proces određene regulative može biti na tržištu i samo takvo će se upotrebljavati u Hrvatskoj. Novavax radi na svojem cjepivu, u fazi istraživanja pokazao je učinkovitost od 89 posto, a to se odnosi na nove sojeve virusa“, pojasnio je ministar Beroš.

Krunoslav Capak odgovorio je na pitanje hoće li cjepivo AstraZenece danas biti registrirano i u EU.

„Cjepiva se za sva područja EU registriraju u Europskoj agenciji za lijekova koja ima stroge procedure i legislative. Nitko tko ne zadivljava kriterije europske legislative ne može pristupiti procesu registracije. Čekamo da Europska agencija za lijekova da svoj sud o određeno cjepivu. Za cjepiva za koja nemamo podatke i koja nisu na transparentan način došla na tržište ne možemo tvrditi da su sigurna. U medijima se spominje da cjepivo AstraZenece nije sigurno za starije od 65 godina, no za to mi nemamo nikakvu potvrdu. O tome čemu saznati više do kraja dana. Nemam nikakvu potvrdu što se tiče isporuka ovog cjepiva“,kazao je Capak.

Novinari su članove stožer pitali o najavi ugostitelja o otvaranju objekata 1. veljače.

„Još uvijek se nadam da do toga neće doći. Mjere se današnjom odlukom i dalje produžuju. One su na snazi već dva mjeseca. Njihovom provedbom i odgovornošću svih građana došli smo da smanjenja broj, no njima nismo skroz zadovoljni. Taj se broj mora dodatno spustiti. Moramo voditi računa o životu i zdravlju. Epidemiološka struka je postavila jasne prioritete. Kad se ide u popuštanje osnovno je pravilo da ono mora biti postupno. S obzirom na sve okolnosti u popuštanje moramo ići oprezno. Naš referentni centar za epidemiologiju postavio je jasna načela: sport, obrazovanje, gospodarstvo, pa onda ostale djelatnosti. Mislim da smo to i jučer na Vladi prilično jasno komunicirali. S obzirom na to da posljednjih godinu dana pozivamo na solidarnost ne vidim razloga da se poziva na otvaranje. U ostalim državama EU ugostiteljski su objekti zatvoreni od listopada. Mi smo ih pokušali držati što više otvorenima. Ako nam se ne dogodi neka nova varijanta s virusa i ako se popravi stanje s cjepivom možemo razgovarati o daljnjem korigiranju mjera u smjeru u kojem bi svi bili zadovoljni. nije nam u interesu donositi odluke da bi bio kome napravili štetu. Nastojimo napraviti sve da nam se ne dogodi situacija s iz studenog i prosinca. Tada nitko nije razgovarao o ovim ili onim objektima. Zar nam treba da se ponovno nađemo u tako teškoj situaciji, da bi se svi složili koje su to nužne mjere”, kazao je ministar Božinović te pojasnio da je dozvoljeno održavanje sportskih aktivnosti na bazenima, no ne i korištenje zajedničkih prostorija u smislu svlačionica i tuševa.

Novinari su stožer pitali što se treba dogoditi do 15. veljače da se nastavi s popuštanjem mjera, a tražili su i pojašnjenje o školama.

“Kriteriji smo već komunicirali. Mišljenje je epidemiologa da se može ići u mala popuštanja. Kod konkretnih rješenja se predlagalo nešto na tragu onoga što se pretočilo u odluke. Pitanje škola se raspravljalo na razini Vlade. Unutar resornog ministarstva je osnovano povjerenstvo i oni su u stalnom kontaktu sa županijama. Na temelju preporuka mogu se donositi samostalne odluke. Naš je načelni stav da odluke u ovoj fazi mogu donositi odluke koje su strože od nacionalnih. Smatramo da županije najbolje mogu procijeniti situaciju, jer je među njima velika razlika. To nisu situacije koje treba odrezati horizontalno. Ne vidim problem sa samostalnim odlukama županija” kazao je Božinović.

“ Prva manja količina koja je stigla u Hrvatsku stigla je ovaj tjedan, a zbog toga je došlo do promijene dinamike cijepljenja. S obzirom na veliko smanjenje, ipak je došlo do pomaka u cijepljenu. Zbog toga će članovi Vlade biti cijepljeni unutar sedam dana od ovog četvrtka, a članovi Stožera su se cijepili drugom dozom. Pfizer ima kompliciranu logistiku, vijala s kojom smo se mi cijepili izvađena je iz kutije prošlog tjedna i morali smo je iskoristiti inače bi propala”, pojasnio je Capak.

“Proizvođači su dobili odobrenje nakon što je kompletna dokumentacija pregleda, a morali su prijaviti sve svoje spoznaje. Četvrta faza kliničkom ispitivanja traje sve dok je neki lijek na tržištu”, kazala je Markotić.

“Nismo zabilježili niti jedan slučaj gripe. Pregledali smo cijeli niz uzoraka. Ne znači da je gripa prestala. Na sjevernoj hemisferi pojavila se u nekim slučajevima. Čini se da će na sjevernoj hemisferi incidencija manja nego ona na južnoj hemisferi gdje je zabilježeno svega 10 posto slučajeva od lanjskog broja. Mjere protiv Covida su sigurno pridonijele manjoj raširenosti gripe”, pojasnio je Capak te kazao kako će u Hrvatskoj svi dobiti drugu dozu na vrijeme te se potom osvrnuo na pregovore o ruskom cjepivu.

“Radi se uobičajena procedura dogovora s Europskom agencijom za lijekove. Trenutno nemamo informacija o sadržaju tih razgovora kao ni koja bi bila dinamike registracije za EU”, odgovorio je Capak.

Alemka Markotić pojasnila je da nije problem ako netko ne primi drugi dozu na točno određeni dan, već da je problem ako se određeni dijelovi svijeta uopće ne cijepe.

“Nije suština ako se netko ne primi dozu na određeni dan. Suština je kad će cijeli svijet imati dovoljno cjepiva da se svi cijepe barem jednom. Tad će svijet biti najsigurniji. Oni koji su osigurali dovoljno doza da procijepe 80 posto stanovništva neće se spasiti ako nisu i svi ostali cijepljeni” kazala je Markotić.

Krunoslav Capak osvrnuo se na pregovore s drugim proizvođačima cjepiva.

“Eu ne pregovara s kineskim pregovaračima, a spomenuto je da je ruski proizvođač zainteresiran za registraciju. O rezultatima tih razgovora ne znamo ništa. Hrvatska je rezervirala 900 tisuća doza cjepiva Johnson&Johnson, a ono se daje samo jednom. Ostali proizvođači s kojima je EU pregovarala, nude isporuku u vrijeme kad nama to ne odgovara. Nama cjepivo treba što ranije. Imali smo obećanja o velikih isporukama od proizvođača koji su se prvi registrirali. Ukupno smo naručili više od 6 milijuna doza, što bi trebalo biti dovoljno za našu populaciju, a isporučeno bi trebali biti do kraja godine”, kazao je te dodao da se o drugim podizvođačima ne razmišlja.

Ministar Beroš kazao je kako ima pomaka sa zbrinjavanjem infektivnog otpada, no da se i dalje traže kratkoročna, srednjoročna i dugoročna rješenja.

“Od 1.11. riješeno su 52 tone otpada u KB Dubrava, iznajmljeni su kontejneri za adekvatno čuvanje oko 5 tona otpada, a nabavljen je i jedan kontejner za prešanje. Pokrenuti su i razgovori s proizvođačima tehnologije koja može u bolnicama taj otpad spustiti na nivo komunalnog otpada”, kazao je Beroš.

FOTO: Ilustracija

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA