21.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 28 travnja, 2024
NaslovnicaKulturaOtvorena izložba Gunduliću u spomen: Proslava otkrivanja spomenika Ivanu Gunduliću u Dubrovniku...

Otvorena izložba Gunduliću u spomen: Proslava otkrivanja spomenika Ivanu Gunduliću u Dubrovniku 1893.

U povodu 130. obljetnice podizanja spomenika hrvatskom pjesniku Ivanu Gunduliću u Kneževom dvoru otvorena je večeras središnja izložba “Gunduliću u spomen: Proslava otkrivanja spomenika Ivanu Gunduliću u Dubrovniku 1893” autora Tonka Marunčića.

Otvorenje izložbe započelo je koncertom Ansambla komorne glazbe Sklad, koji je izveo prigodan program pod nazivom “Et reversus in se”.

“Koliko god mu puta rekli hvala, mislim da to nije dovoljna za sve ono što nam je Gundulić ostavio“, naglasila je ravnateljica Michl te zahvalila svima onima koji su pomogli i pridonijeli kako bi se ova izložba ostvarila.

Dodala je kako je kako je proslava koja se dogodila prije 130 godina trajala tri dana.
„Sretni smo da su među organizatorima te proslove bili i oni koji su osnovali naš muzej. Vjerojatno je radi toga i građa koju baštinimo, a koja je izložena, zahvaljujući njima dospjela u naš fundus“, kazala je.

Autor izložbe Toko Marunčić zahvalio svim kolegama koje su mu pripomogli prilikom stvaranje ove izložbe, kao i onima koji su tijekom tog procesa upitali kako je.

“Proslava podizanja spomenika pretvorila se u hrvatsko nacionalno slavlje jer su dubrovački narodnjaci i pravaši te drugi hrvatski građani i društva koji su došli u Dubrovnik s hrvatskim trobojnicama, pjevajući domoljubne pjesme te izvikujući političke pokliče, proslavi dali hrvatski predznak. Osim „domaćina” Pera Čingrije i Frana Supila, svečanosti su nazočili brojni političari i književnici: Ante Trumbić, Milan Amruš, Rafo Pucić, Josip Tavčar, Josip Frank, Vjekoslav Spinčić, Juraj Biankini, August Harambašić i Salomon Mandolfo”, kazao je Marunčić dodavši kako su sve čitanije hrvatske novine opširno izvještavale o uspješnoj kulturnoj i nacionalno-političkoj misiji proslave podizanja spomenika Ivanu Gunduliću, a široj je javnosti poslana poruka o hrvatskoj pripadnosti Dubrovnika.“, kazao je autor.

Okupljenim se potom obratio i gradonačenik Mato Franković, koji je i otvorio izložbu.

„Kako slavna povijest ispunja svaki pedalj našeg grada, često postajemo nesvjesni privilegije koja nam je dodijeljena. Pri obavljanju svakodnevnih poslova koračamo kamenom iz čije dubine odzvanjaju koraci naši predaka. Neopisiv je osjećaj živjeti u gradu koji baštini tako dugu i bogatu povijest. Lijepo je biti dijelom generacija koje imaju priliku biti svjedocima brojnih važnih obljetnica. Presudno je bilježiti bilo grada, sve događaje zapisivati istinito i brižno čuvati svakodnevicu kako bismo našim naseljenicima ostavili gradivo koja će ima možda poslužiti kao svjetionik na putu. Da bi iz njega, poput nas danas, mogli crpiti ideje i donositi vrijednosne sudove i slijediti obrasce ponašanja koja će biti dostojni tradiciji Dubrovnika i njegovog vrijednog puka“, kazao je gradonačelnik te naglasio kako izložba otkriva svu složenost političkog i društvenog trenutku u kojem je podignut spomenik velikom dubrovačkom i hrvatskom književniku Ivanu Đivu Gunduliću.

„Ona pokazuje da se osjećajima naroda ne može upravljati i da hrvatski čovjek dobro zna tko je i da se s time ponosimo. Ivan Đivu Gundulić cijeli je svoj život, koji je nažalost prekinut prije nego je napunio pedesetu godinu, proveo u Gradu. U Gradu se školovao, zasnovao obitelji, obavljao je i mnoge javne funkcije i dužnosti u upravi Republike, a tu je napisao i sav svoj književni opus. Mnogi veliki umjetnici i znanstvenici nisu na ovom svijetu doživjeli prepoznavanje i željeni uspjeh. No, Đivo Gundulić, ili Mačica kako su ga u mladosti nazivali, još za života svojim perom doživio je veliku slavu. Hrvatskoj i europskoj književnosti ostavio je puno, a nama koji imamo povlasticu zvati se Dubrovčanima, kao i svim prijateljima ovog drevnog grada, srce se iznova istopi svaki put kad iznova čujemo riječi, Gundulićeve Himne slobodi. Kakav nam je poklon ostavio“, zaključio je gradonačelnik.

 

Otvorenje izložbe Dubrovačkih muzeja „Gunduliću u spomen: Proslava otkrivanja spomenika Ivanu Gunduliću u Dubrovniku 1893. godine”

Posted by Dubrovniknet Hr on Monday, June 26, 2023

Na izložbi su prikazani originalni srebrni vijenci, svilene vrpce s lovorovih vijenaca koji su bili položeni na Gundulićev spomenik tijekom trodnevne proslave koju su, povodom njegovog podizanja od 25. do 27. lipnja 1893. godine, organizirali Odbor za podignuće Gundulićeva spomenika i dubrovačka općina. Također, izložene su i originalne fotografije s proslave, dva originalna reljefa Ivana Rendića, spomen – medalje, razglednice, plakati, dokumenti te brzojavi s čestitkama.

Složeni nacionalno-politički odnosi na dubrovačkom području jasno su se istaknuli na trodnevnoj proslavi podizanja spomenika kojeg je izradio kipar Ivan Rendić. Odbor za podignuće Gundulićeva spomenika nastojao je proslavi dati dubrovački i južnoslavenski značaj kako bi se zaobišla njena nacionalna dimenzija i potvrdila ideja o srpskoj pripadnosti Dubrovnika.

No, ona je prerasla u hrvatsko nacionalno slavlje jer su dubrovački narodnjaci i pravaši te drugi hrvatski građani i društva koji su došli u Dubrovnik s hrvatskim trobojnicama, pjevajući domoljubne pjesme te izvikujući političke pokliče, proslavi dali hrvatski predznak. Sve čitanije hrvatske novine opširno su izvještavale o uspješnoj kulturnoj i nacionalno-političkoj misiji proslave podizanja spomenika Ivanu Gunduliću, a široj je javnosti poslana poruka o hrvatskoj pripadnosti Dubrovnika.

Likovni postav izložbe potpisuju Željko Ćatić, Ivona Michl i Ivan Mladošić, a može se razgledati do 31. prosinca 2023. godine.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA