22.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 18 rujna, 2024
NaslovnicaLifestyleISTRAŽIVAČI PODZEMLJA: "Sniježnica" ima 11 novih speleoloških pripravnika

ISTRAŽIVAČI PODZEMLJA: “Sniježnica” ima 11 novih speleoloških pripravnika

Od početka ožujka do kraja travnja 2021. godine na području naše županije  provodila se speleološka škola, 6. u organizaciji Speleološkog odsjeka Hrvatskog planinarskog društva “Sniježnica”. S ograničenim brojkama i organizacijom u skladu s epidemiološkim mjerama, školu je upisalo 12 polaznika, a uspješno ju je savladalo njih 11. Voditelj škole bio je član odsjeka i speleolog Goran Jerković.


Na terenskim nastavama polaznici su savladali osnovne tehnike kretanja u speleološkim objektima, koristeći za to prilagođene sprave i užeta. Nadalje, demonstrirane su tehnike opremanja i metode samospašavanja u speleološkim objektima, kao i sva potrebna oprema za boravak u podzemlju. Putem predavanja u prostorijama HGSS-a stanice Dubrovnik upoznali su se s osnovama speleologije kao znanstvene, sportske i istraživačke aktivnosti. Uz predavanja članova odsjeka, te gostujuća i “online” predavanja iz Zagreba, polaznici su se susreli s temama geologije, geomorfologije, biospelologije, arheologije, paleontologije, inicijativom “Čisto podzemlje”, prvom pomoći, te mnogim drugim temama.


Terenska nastava provodila se na širem dubrovačkom području kako bi se prezentirala široka rasprostranjenost špilja i jama našeg kraja. Stijenske vježbe su se odvijale u Sustjepanu i penjalištu na Brgatu. Posjećena je špilja Banova ljut u Ljubaču, dužine 300 metara. Polaznici su se u Konavlima u Gizmotovoj špilji po prvi puta susreli s tehnikama topografskog snimanja speleoloških objekata i spuštanja u jamske dijelove upotrebljavajući SRT tehnike. Potom je posjećena jama Bezdan u konavoskom zaseoku Vignji, dubine 142 metra. Stvarna dužina vertikalnih i horizontalnih kanala jame Bezdan je nedavno prešla 1000 metara, zahvaljujući aktivnom i predanom radu članova speleološkog odsjeka. Školarcima su najveći izazov predstavljale jame Kolumbo i Plješina, u kojima je proveden ispit praktičnog dijela škole. Plješina je najdublja konavoska jama na sjevernim padinama planine Sniježnice, s ukupnom dubinom od 178 metara, te se u njoj nakon škole planiraju daljnje aktivnosti u neistraženim dijelovima. Na ispitu je prisustvovao predsjednik Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza – Damir Janton. Na zadnjem terenu na Sniježnici su se polaznici imali priliku susresti s biospeleološkim istraživanjem kojeg je provodio Branko Jalžić, eminentni hrvatski biospeleolog i speleoronioc, član Speleološkog odsjeka HPD-a “Željezničar” iz Zagreba.
Polaznici su pokazali zavidno znanje na održanom pismenim dijelu ispita, koji je ujedno označio i kraj škole.

Novi speleološki pripravnici za odsjek znače veći broj istraživanja špilja i jama, ali i speleološkog unapređenja kadra unutar odsjeka. Bilježimo tako nedavni uspjeh Gorana Jerkovića i Anite Trojanović koji su “probili led” i postali prvi službeni speleolozi na dubrovačkom području. Dubrovačko-neretvanska županija je speleološki malo istražena. Članovi “Sniježnice” su dosada provodili aktivna istraživanja na području Općine Ston i Konavala, a u planu je nastavak istraživanja jame Bezdan, sjeverne padine Sniježnice i uži pojas oko Rijeke dubrovačke.

foto: Anita Trojanović

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE