20.8 C
Dubrovnik
Utorak, 14 svibnja, 2024
NaslovnicaVijestiNAŠI INOVATORI NIŽU USPJEHE - stroj za sterilizaciju vune već je u...

NAŠI INOVATORI NIŽU USPJEHE – stroj za sterilizaciju vune već je u upotrebi

Inovator Gjino Šutić u koautorstvu s inovatoricom Dragicom Jerkov i Predragom Jovančevićem osmislio je novi stroj za sterilizaciju vune te su za taj izum, koji se već koristi u tvornici, osvojili nagradu na INOVA 2023 međunarodnom sajmu inovacija. To je druga nagrada naših izumitelja, nakon što su osvojili zlato za izum lani na međunarodnom sajmu inovacija Arka 2022, a za „Yellow K2“ sintetičku molekulu, koja ima potencijal uporabe kao lijek protiv bolova i upala.

IzumIndustrijski Stroj za sterilizaciju vune “WSU-3000” baziran je na inovativnom održivom zelenom, kemijsko-fizikalnom procesu sterilizacije sirove vune. Specifično stroj implementira proces kombinacije kontroliranog; termalnog tretmana vune i ozonifikacije, u rotirajućem perforiranom bubnju koji omogućuje brz, efikasan i ravnomjeran tretman svake dlake vune i njene porozne strukture čime se sirova vuna oslobađa svih potencijalnih patogena i može se upotrebljavati u industriji za agro i biotehnološku proizvodnju.

Za razliku od tradicionalnih metoda, ovaj inovativan proces obrade ne zahtijeva kemijske reagense niti generira ikakav industrijski otpad predstavljajući zeleno, održivo i ekonomično industrijsko rješenje sterilizacije sirove vune za daljnju uporabu. Patentirani prototip stroja pušten je u funkciju u Fema d.o.o.tvornici inovativnog eko-gnojiva u Otočcu o čijim uspjesima u domeni održive proizvodnje ovih dana bruji vodeći gospodarski sektor.

Upravo zlato na ARCA 2022, spojilo je inovatore Dragicu Jerkov i Gjina Šutića u zajedničkom pothvatu razvoja novog „WSU-3000“ izuma. Uz razvoj inovativnog procesa i vezanog stroja, izumitelji su razvili mnogo ideja za vezane projekte razvoja novih kreativnih industrija održive proizvodnje izvoznih proizvoda, koje trenutno razvijaju, tako da izum WSU-3000 nije kraj već početak lijepe priče.

Ovog vikenda na još jednom sajmu „Maker Faire Zagreb 2023“ koji slavi uradi-sam kulturu, široj javnosti Klub mladih znanstvenika i inovatora,kojeg vode UR Institut i Inovatori DNŽ, uz zanimljive prezentirali su uz izume Yellow K2 i WSU-3000, i ostale zanimljivosti proizašle iz laboratorija UR Institut i radionice Udruge inovatora Dubrovačko-neretvanske županije. Tim čine:Filip Grgurević, Tomislav Birimiša, Tomi Jurković, Lucija Obad i Jakov Jakovac.

Kroz navedene aktivnosti, UR Institut i Udruga inovatora Dubrovačko-neretvanske županije, nastavljaju jačati kapacitete naše lokalne zajednice za razvoj novih industrija vezanih uz znanost, održivih industrija znanja i izvoznog proizvoda, te prilika za mlade koje pružaju alternativu monokulturi turizma.

Slijedi prezentacija oba izuma na međunarodnom simpoziju „Applied Biotechnology for 2030 Agenda“ u organizaciji Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (ICEB) u Sarajevu te prezentacija stroja WSU-3000 na nadolazećem ARCA 2023 međunarodnom sajmu industrijskih inovacija u Zagrebu.

S obzirom da kreativnim industrijama autorske zasluge najviše znače, bitno je spomenuti sve sudionike kojima idu zahvale:

Yellow K2 – izumitelj/autor: Gjino Šutić, direktor UR Instituta i predsjednik Udruga inovatora Dubrovačko-neretvanske županije.

WSU-3000 – izumitelji/koautori: idejna začetnica i nositeljica projekta Dragica Jerkov, direktorica tvrtke Fema d.o.o. i članica Društvo Inovatora Faust Vrančić; Gjino Šutić – dizajner procesa, voditelj laboratorijskih istraživanja i razvoja; Predrag Jovančićević, ing. strojarstva i vlasnik Tehnix Pro poduzeća za proizvodnju mašina – tehnička izvedba i optimizacija.
Filip Grgurević – asistencija Gjinu Šutiću u velikom broju pokusa u laboratorijima UR Institute, putem kojih je sam inovativni proces sterilizacije osmišljen.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA