23.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 10 listopada, 2024
NaslovnicaLifestyleDruštveni centar Lastovo: brojna događanja i zanimljivi predavači na otoku zvijezda

Društveni centar Lastovo: brojna događanja i zanimljivi predavači na otoku zvijezda

Udruga Dobre Dobričević već drugu godinu provodi EU projekt Društveni centar Lastovo.

Rad Društvenog centra Lastovo temelji se na sudioničkom upravljanju, a projekt se provodi u suradnji s otočnim udrugama, Općinom Lastovo i partnerima iz drugih krajeva Hrvatske. Od vanjskih suradnika u sklopu Projekta uspješno je, za ovu godinu, završena suradnja sa Rutom Cres i Luna studio za istraživanje i promociju kulture putovanja. Nakon zanimljivog gostovanja lani, u lipnju ove godine suradnici su održali i drugi dio predavanja i radionica.

U sklopu festivala pustolovnih i putopisnih knjiga „Boninove pustolovine“ održana je interaktivna radionica za djecu i mlade na temu izrade vodiča o lastovskom bilju „Lastovski bilinarij”.

U sklopu radionice održana je vođena tura branja samoniklog lastovskog bilja za herbarij koji će biti početak stvaranja budućeg vodiča o lastovskom bilju „Lastovski bilinarij”.

Spisateljica i autorica turističkih projekata Sana Vitas predstavila je autorski projekt „Dječji vilinski biljni praktikum“. Djeca su saznala kako je vodno blago Plešivičkog gorja inspiriralo nastanak priča o vodenim bićima koji pomažu djeci u edukaciji o samoniklom bilju.

Uz predstavljanje potencijala za stvaranje sličnog storytelling projekta o samoniklom bilju Lastova, djeca su naučila kako napraviti sok od bazge, kako nam pomažu i kako koristiti morač, mentu i lovor te su pili dječji čaj sa probranim samoniklim biljem za djecu.

Kao primjer uspješne sinergije autohtonih priča, turizma i ekologije za djecu i mlade, predstavljena je slikovnica „Koprivko i dobri duhovi Cresa“ koja je nastala u suradnji s Rutom Cres.

A kako se samoniklo bilje koristi u ručno rađenim otočnim proizvodima prezentirala je Vesna Jakić, dizajnerica tekstila i odjeće i voditeljica Rute Cres, u storytelling predavanju „Samoniklo otočno bilje u Rutinim proizvodima“.

Nakon predavanja filcali su se vuneni mirisni privjesci prijateljstva s eteričnim uljem lavande koji nosi oznaku Hrvatski otočni proizvod. Kako je Ruta nositelji čak 11 proizvoda s oznakom HOP, Vesna Jakić održala je inspirativno predavanje na temu „Hrvatski otočni proizvod u očuvanju kulturne baštine Cresa”.

Koliko su autohtone priče važne u stvaranju zanimljivog turističkog sadržaja predstavila je Sana Vitas kroz svoj projekt „Liburnijska božica Sentona – zaštitnica putnika“ u sklopu predavanja o storytellingu  „Revitalizacija kulturne baštine kroz turizam“. Predstavljena je kulturna i povijesna baština Labina i okolice u funkciji održivog turizma te kako se stvarao turistički brend Sentona.

Nakon uspješno završene suradnje zaključak je da nas voda spaja, a more još više.

U lipnju i srpnju nastavljeno je sa cjelogodišnjim programima ženskog i muškog klapskog pjevanja, a u suradnji s partnerom Društvom arhitekata Dubrovnik održana su dva predavanja/okrugla stola na temu Revitalizacije javnih prostora i sudioničkog upravljanja u istima te tri okrugla stola u sklopu Programa Jane’s Walks uz moderatoricu Marianu Bucat

Hrvoje Kedžo s temom „Sport na otvorenom u kontekstu dalmatinskog mista/otoka” istaknuo je kako dobro planirana mreža javnih, a održavanih prostora potiče kretanje i boravak na otvorenom, pruža mogućnost za fizičku akrivnost, igru i boravak u prirodnom okruženju te na svježem zraku. Objasnio je kako javni prostori imaju veliku važnost u razvijanju društvenih procesa.

Jelena Kulušić kroz temu „Baštinski aktivizam: O suhozidima i volontiranju” pojasnila je kako se kroz obnovu suhozida s poznavateljima lokalnih tradicija te izvornim nositeljima umijeća gradnje suhozida na raznim područjima potakao i razvoj volonterstva što doprinosi tradiciji istraživanja suhozidne baštine te socijalnoj uključenosti kroz javne i svima dostupne prostore.

Građanski inkubator – program koji se nastavio u lipnju i srpnju, a završava u kolovozu ima za cilj da sudionike osnaži kao aktivne subjekte, nositelje društvene promjene koji poznaju  i razumiju društveno-političke procese, kritički ih promišljaju.

Dvije radionice u bavile su se temom korupcije, a kroz srpanj teme su bile „Osnove demokracije“, „Demokracija i ljudska prava“ te „Izbori“. Voditelj radionica je Petar Kelvišer.

O aktualnoj temi klimatskih promjena i načinima na koje proučavanje našeg Sunčeva sustava može pomoći u razumijevanju i predviđanju bliske budućnosti na našoj planeti govorio je Ante Radonić koji već godinama dolazi na Lastovo, a svojim je predavanjima uvelike pridonio razvoju projekta Lastovo otok zvijezda koji razvija i promovira Turistička zajednica općine Lastovo.

Teme predavanja u srpnju bile su „Sateliti i praćenje klimatskih promjena“ i „Istraživanje sunčeva sustava za bolje shvaćanje klimatskih promjena“.

U srpnju je, u suradnji sa partnerom Udrugom Val održano prvo od četiri predavanja o zdravlju za ciljanu skupinu 54+. Predavanje je održao dr. med. Luka Paić sa temom „Starija dob i kako ostati fizički i mentalno zdrav“.

Krajem mjeseca srpnja ponovno u suradnji s partnerom Vokalnim ansamblom „Bossa banda“ održana je radionica Lastovo brasileiro.

Radionica je osmišljena za zajedničko muziciranje odraslih i djece koji su kroz zajedničko sviranje otkrili različite ritmove na udaraljkama, šuškalicama, predmetima koji su se nalazili oko nas.

Objašnjena je povijest brazilske glazbe, zašto je toliko ritmična, odakle potječe te kako se i zašto povijest Brazila ogleda u razvoju njegove glazbe.

Predavanja u srpnju završili smo programom neformalnog obrazovanja. Imali smo čast ugostiti Petra Mišuru koji nam je održao predavanje „Priprema i provedba EU projekata“. Na primjerima grada Šibenika osvrnuli smo se na buduće projekte otoka Lastova te razmijenili iskustva i primjere dobre/loše prakse u provođenjima projekata financiranih iz fondova Europske unije.

Projekt Društveni centar Lastovo sufinancirala je Europska unija u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali iz Europskog socijalnog fonda.

Projekt Društveni centar Lastovo sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Ukupna vrijednost projekta: 1.269.638,89 HRK

Iznos koji je sufinancirala Europska unija: 1.079.193,06 HRK

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Udruge Dobre Dobričević.

Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost Udruge Dobre Dobričević i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Aktivnosti programa/projekta provode se uz financijsku podršku Zaklade “Kultura nova”, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Dubrovačko-neretvanske županije, Općine Lastovo i Turističke zajednice općine Lastovo.

sponzorirani članak

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE