18.8 C
Dubrovnik
Subota, 18 svibnja, 2024
NaslovnicaVijestiUPUTE ZA POČETAK ŠKOLE Sva djeca se u školske klupe vraćaju 7....

UPUTE ZA POČETAK ŠKOLE Sva djeca se u školske klupe vraćaju 7. rujna, najmlađi školarci neće morati nositi maske

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs i zamjenica ravnatelja HZJZ-a te koordinatorica Radne skupine Ivana Pavić Šimetina predstavili su danas upute prema kojima bi se trebao organizirati rad vrtića te osnovnih i srednjih škola.

“Radi se o vrlo heterogenoj skupini, imamo djecu niže dobi koja teže mogu provoditi epidemiološke mjere, poput socijalne distance i nošenje daske, a kojima je opet važan fizički boravak u školi i vrtiću, ali koji na svu sreću imaju jedno ili dvoje odgojitelja u skupini, nemaju cijelu zbornicu koja prolazi kroz njihove skupine. S druge strane imamo adolescente, koji se mogu pridržavati epidemioloških mjera, no kod njih je rizičan čimbenik to što su mnogi od njih putnici i što imaju razrednu nastavu i više nastavnika može biti u učionici isti dan. Za ovu dob je primjerenija online nastava nego za mlađu dob” kazala je koordinatorica. Posebna grupa djeca su djeca s teškoćama u razvoju, za koju je puno važnije da su školi od djece koja nemaju određene poteškoće” kazala je uvodno Pavić Šimetina.

“Čim iz kućanstva netko odlazi na posao i trgovinu mogućnost zaraze postoji. Upute su pisane tako da ih svaka škola i vrtić moraju provesti u što većoj mjeri, ali uzimajući u obzir svoje specifičnosti. Jako je važno da svi odrasli, roditelji i nastavnici budu upoznati s uputama.Važno je da u školu ne idu oni koji imaju simptome zarazne bolesti, djeca u samoizolaciji i ona za koju se sumnja da su bila u kontaktu s virusom. I u odgojno-obrazovni ustanovama trebaju se primjenjivati osnovi postulati u suzbijanju ove bolesti, a to su socijalna distanca, smanjenje fizičkog kontakta, pojačanja higijena i osobna i prostora u kojem se odvija nastava.

“Ove upute se odnose i na razrednu i na predmetnu nastavu. Sad smo razradili neke mogućnosti koje mogu pomoći organizaciji nastave. Predmetna nastava treba biti organizirana tako da djeca budu u kontaktu sa što manjim brojem nastavnika tijekom jednog dana. Predlaže se dvosatna ili trosatna nastava, kao i rad u dvije smjene za one ustanove koje ne mogu organizirati svoj rad na drugi način. Nastava za sve ne bi trebala počinjati u isto vrijeme, već bi odlasci i dolasci u školu trebali biti razlomljeni kao i vrijeme odmora. Tu je i pitanje zamjenskog prostora, ako u nekoj učionici nema dovoljno prostora da se može provoditi socijalna distanca te bi se trebali aktivirati i ti prostori. To je recimo jedna zadaća koja je i na osnivačima” pojasnila je Pavić Šimetina.

“Što se tiče učenika od 5. do 8. razreda pitanje je kako održavati distancu od 1.5 do 2 metra. U razrednim odjelima u kojima bude previše djece da bi se socijalna distanca održavala, a iskoristili su se i dodatni prostori, može se razmišljati o nastavni u turnusima tako da jedna dio odjeljenja ide u jednom turnusu, a drugi u drugom turnusu. Te alternaciju mogu biti kroz jedan tjedan ili režim 3 +2 dana ili 2 + 3, ovisno o tome kako će škola smatrati da je najbolje. Maske su obavezne u nekim situacijama u školi. Kirurške maske i viziri obvezne su za nastavnike u slučaju kad dijete oboli i kad nastavnik čeka roditelje da dođu po njega. Za to treba imati unaprijed određen prostor u školi. Maske su obavezne, a to mogu biti i platnene maske, kod intimne njege učenika, zatim kod međusobne komunikacije nastavnika te za roditelje i ostale osobe koje ulaze u vrtiće i škole, ali to treba svesti na minimum i organizirati samo kad je nužno. Obvezno je s obzirom na odluka nositi masku u javnom prijevozu, kao i kod odlaska na nastavu u kuću učenika te za pomoćnike u nastavi, zdravstvene djelatnike vezano uz učenike sa poteškoćama. Maske su obavezne za učenike od 5. do 8 razreda i za učenike u srednjim školama, u slučaju ako se u učionicama neće uspjeti postići socijalna distanca od 1.5 do 2 metra, kao i za nastavnike koji podučavaju ove naraštaje. Dana je mogućnost da lokalni stožeri civilne zaštite, ako se nalaze u okruženju u kojem nema zaraze i gdje je dobra epidemiološka situacija, ukinu obvezu nošenje maski, pa čak i kad je razmak manji od propisanog. Mogu se po istom principu i ostale mjere, pa i ona o odvijanju nastave u turnusima prilagoditi” kazala je Pavić Šimetina

“Jako je važno, da se maske nose pravilno, kao i da se mjere znakovi bolesti. Nismo išli na mjerenje temperature pri ulasku u škole jer se to pokazalo izrazito nepraktično, ali se apelira na roditelje da mjere temperaturu djeci prije odlaska u školu, a da to adolescenti sami rade, uz nadzor roditelja. Za predškolski odgoj i djecu do 4. razred postoji i obveza pismene evidencije mjerenja temperature, to je dodatni mehanizam koji smo uveli. Kad se utvrdi da dijete ima određene simptome koji bi mogli ukazivati na zarazu koronavirusom, onda je jako važno da se dijete niti ne šalje u školu, a ako se u školi posumnja na zarazu da se dijete odvoji od drugih učenika i da se pozovu roditelji da dođu po njega, a nastavnici kod kojih se postavi ista sumnja trebaju odmah napustiti ustanovu. Ravnatelji trebaju nadležnom epidemiologu odmah javiti grupiranje osoba sa sumnjom na koronavirus i to grupiranje u grupama koje su mogle biti u međusobnom kontaktu. Ako se radi o pojedinačnom nastavniku ili djetetu nastava se nastavlja normalno odvijati. Ne treba raditi paniku od pojedinačnih slučajeva, jer druge bolesti nisu nestale” zaključila je Pavić Šimetin.

“Razredi od 1. do 4. razreda funkcionirat će po principu “mjehurića” koji ne bi trebali imati doticaj s drugim dobnim skupinama. Ključno je da se u višim razrednima osnove škole i u srednjim školama učenici pridržavaju epidemioloških mjera, odnosno održavaju distancu ako bude moguće, a ako to ne bude išlo, onda će se ići na nošenje maski ili na podjelu razreda na pola kako bi se osigurala distanca. Sva djeca na hodnicima škole i javnom prijevozu moraju nositi zaštitne maske” kazao je ministar te dodao kako je u pripremi širi dokument koji bi ravnateljima i ostalim radnicima u prosvjeti trebao olakšati organizaciju rada u školama.

Ministar Fuchs pojasnio je dobar dio osnivača škola, odnosno gradova i županije kazao kako će sami nabaviti maske, a da će tako gdje je to nužno ulogu nabavljanja maski preuzeti ministarstvo.

“Online nastava aktivirat će se u slučaju pojave virusa u određenom razredu. Na taj način će oni koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom u samoizolaciji slušati nastavu na daljinu” kazao je ministar.

Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021 možete pročitati ovdje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA