25.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 12 rujna, 2024
NaslovnicaKulturaFOTO: Picasso je pronađen na dubrovačkom šufitu? Ili možda ipak nije? Prosudite...

FOTO: Picasso je pronađen na dubrovačkom šufitu? Ili možda ipak nije? Prosudite sami

Na jednom dubrovačkom šufitu je pronađena Picassova slika? Ili ipak nije? Na ovo pitanja odgovor je dala izložba mladih dubrovačkih slikara, učenica i učenika Slikarskog odjela škole Luke Sorkočevića, “Dezinformacije i stereotipi”, koja je otvorena ovoga četvrtka u “Galeriji mladih”, odnosno na Slikarskom odjelu.

Cilj projekta “Dezinformacije i stereotipi” bio je istražiti sadržaje, metode i vidove vizualnih izražajnih sredstava vezanih uz medijsku kulturu te potaknuti razvoj veće medijske pismenosti kod učenika. Mladi slikari bavili su se tema dezinformacije (Fake News) i stereotipa.

Društveni mediji su stvorili svijet u kojem svaki pojedinac potencijalno može dosegnuti isto toliko ljudi koliko i etablirani mediji. Nedostatak tradicionalne uloge medija kao donositelja vijesti jedan je od razloga zbog kojih se u online okruženju dezinformacije šire sve brže i često imaju veći potencijalni doseg u odnosu na istinite informacije, što je često pojačano lažnim izvještajima i “botovima”.

Isto tako, poznato je da su konzumenti teorija zavjere podložniji “lajkanju” i dijeljenju objava na društvenim mrežama s takvim sadržajima.

Nedavno provedena analiza Tweetova o virusu Zika pokazala je da su zagovornici teorija zavjera bili skoro dvostruko brojniji u odnosu na korisnike koji su se bavili raskrinkavanjem tih teorija. Pokušali smo potaknuti učenike na kritičko mišljenje te ih time senzibilizirati i razviti sposobnost razlikovanja pravih urota od onih lažnih, kao i na uočavanja štete koje one stvaraju i otkrivanje značajki zavjereničkog razmišljanja. Nastojali smo promišljanje usmjeriti na traženje mogućnosti zaštite od navedenih štetnih utjecaja te kreiranje vlastitih odgovora na ove probleme – stoji u pozivu sa Slikarskog odjela Umjetničke škole.

U realizaciju projekta uključio se i Prof. dr. sc. Mato Brautović , pročelnik Odjela za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku. Održao je iznimno zanimljivo predavanje o rezultatima istraživanja mehanizama nastanka i širenja lažnih vijesti na našem području.

Na izložbi su svoja djela izložili:

2. razred: Ivana Bratanić, Lučia Galjer, Luciana Kapović, Mara Lešević, Antonia Muhoberac, Noemi Nešić, Leo Pivić, Nikolina Račić, Petra Rašić, Angela Salerno, Marijeta Šiša, Jana Vučković, Ela Žitković

3. razred: Lucia Maria Bagavac, Dominik Čižek, Vito Jakobušić, Ana Kužnin, Amela Mešković, Dora Peručić, Adelisa Pezerović, Josipa Reškovac, Leona Šuljak, Petra Ujdur

4. razred: Marija Baselli, Hanna Mehić, Mihaela Miljak, Tibor Mladinov, Anđela Papac, Gabriela Puljizević, Helena Pušić, Anika Matea Stražičić

Mentori: Ivana Dražić Selmani, prof. mentor; Maro Krile, prof. mentor; Davor Lucianović, prof. mentor; Luko Piplica, prof. mentor

Izložbu je svečano otvorili pročelnica Upravnog odjela za kulturu i baštinu Julijana Antić Brautović, dok je projekt realiziran uz potporu Grada Dubrovnik, kroz program javnih potreba u kulturi za 2022. godinu.

Je li doista pronađeno Picassovo djelo?

Početkom tjedna medijima je prostrujala vijest da je na jednom dubrovačkom šufitu pronađena Picassova slika. Mediji su obaviješteni da će se ovaj misterij pojasniti na današnjoj izložbi.

“Ništa vam puno ne mogu govoriti o tom Picassu koji je nađen na dubrovačkom šufitu. Mi smo samo ovdje stavili jednu reprodukciju tog originalnog djela. Pa, eto sami prosudite. To je zaista jedna delikatna tema”, kazala je profesorica i mentorica učenicima na izložbi Ivana Dražić Selmani.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE