TOPLINSKI VAL Dubrovnik se već jutros u 7 pržio na 31, temperatura mora nam je 26.5, a na Mljetu skoro 30 stupnjeva

Državni hidrometeorološki zavod izdao je za danas, za područje dubrovačke regije, crveno upozorenje, zbog vrlo velike opasnosti od toplinskog vala. A da će danas zaista biti pakleno vruće pokazuju i podaci DHMZ-a. Naime, već jutros u 7 sat u Dubrovniku je izmjeren 31 Celzijev stupanj. Dodajmo i da je to najviša temperatura izmjerena jutros u Hrvatskoj. Osim vrlo visokih temperatura zraka i temperature mora bliže se rekordnima.

“Poduzmite mjere, očekuju se ekstremno visoke temperature. Zaštitite sebe, djecu i starije. Postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama”, stoji u upozorenju DHMZ.

U nastavku donosimo i preporuke Zavoda za javno zdravstvo DNŽ za zaštitu od velikih vrućina.

Rashladite svoj dom

  • Nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Mjerite sobnu temperaturu između 8.00 i 10.00 sati, u 13.00 sati i noću nakon 22.00 sata. Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32°C danju i ispod 24°C noću. To je posebno važno za djecu ili ako ste osoba starija od 60 godina ili ako imate kronične zdravstvene probleme.
  • Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža (ako je to moguće).
  • Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolete (ako ih imate), naročito one koji su okrenuti prema suncu. Zatvorite sva umjetna svijetla i što je više moguće električnih uređaja.
  • Stavite zaslone, draperije, tende na prozore koji dobivaju jutarnje ili popodnevno sunce.
  • Objesite mokre ručnike kako bi rashladili zrak u prostoriji. No, nemojte zaboraviti da se time povećava vlažnost.
  • Ako imate uređaj za rashlađivanje (air-conditioning) zatvorite vrata i prozore kako ne bi trošili više energije nego što je potrebno.
  • Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osvježenje, ali ako je temperatura iznad 35 °C neće spriječiti bolesti vezane uz velike vrućine. Važno je piti dovoljno tekućine.

Klonite se vrućine

  • Sklonite se u najhladniju prostoriju Vašeg stana/kuće, posebno noću.
  • Ako Vaš stan/kuću ne možete držati hladnim, provedite 2-3 sata dnevno u hladnom prostoru (npr. javna zgrada koja je hlađena).
  • Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana.
  • Izbjegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi činite to u najhladnije doba dana, što je obično u jutro između 4.00 i 7.00 sati.
  • Potražite sjenu.
  • Ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu.

Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine

  • Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi.Druga mogućnost je je zamatanje u hladne mokre ručnike, hladiti se mokrom spužvom, kupke za noge, itd.
  • Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale.
  • Koristite laganu posteljinu, plahte, po mogućnosti, bez jastuka kako bi izbjegli akumulaciju topline.
  • Pijte redovito i izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera.
  • Jedite češće male obroke. Izbjegavajte hranu bogatu bjelančevinama.

Ako imate zdravstvene probleme

  • Držite lijekove na temperaturi ispod 25 °C ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).
  • Tražite savjet liječnika, ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova.

Ako se Vi ili drugi oko Vas osjećaju loše

  • Tražite pomoć ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju; što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu;     
  • Popijte vodu ili voćni sok da nadoknadite tekućinu;
  • Smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon provedenog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu, pijte tekućinu koja sadrži elektrolite, a u slučaju da grčevi ostanu prisutni duže od jednog sata potrebna je medicinska pomoć;
  • Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.

Ako neki član Vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), imaju grčeve i/ili su bez svijesti odmah zovite liječnika/ hitnu pomoć. Dok čekate na liječnika/hitnu pomoć smjestite njega/nju u hladnu prostoriju u vodoravan položa, podignute mu/joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator i špricanje kože vodom temperature 25–30 °C. Mjerite temperaturu tijela. Nemojte dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.

Temperature mora u Hrvatskoj ruše rekorde

Slično kao i temperatura zraka, i temperatura mora iz godine u godinu raste tako da je prosječna temperatura mora u Hrvatskoj svake godine sve viša i viša. Razlog tomu su, naravno, klimatske promjene zbog kojih se prosječna temperatura zraka povećava koja, potom, ima utjecaj i na more. Na temperaturu mora velik utjecaj imaju i broj sunčanih sati kojih se u Hrvatskoj od početka ljeta izmjerio već veliki broj, smanjena količina padalina i smanjena količina vjetra koji miješa površinsko toplo more i dubinsko hladno objašnjavaju nam s portala temperatura-mora.hr.

Budući da je ovo ljeto izuzetno toplo, ne bi nas trebalo čuditi ako temperature mora u Hrvatskoj ove godine sruše sve rekorde. 

Rekordna temperatura mora u Hrvatskoj zabilježena je 30.7.2015. godine na Mljetu u Malom jezeru kada je temperatura mora iznosila čak 31.1°C. Temperatura mora na Mljetu trenutno iznosi 29.3°C, a s najavom toplog i sunčanog vremena neminovno je da će temperatura mora u Malom jezeru na Mljetu još i rasti. Trenutno najzanimljivije temperature mora za pratiti su temperatura mora u Puli i temperatura mora u gradu Krku gdje je razlika između trenutne i rekordne temperature mora unutar jedne decimale.

Temperatura mora u Dubrovniku mjeri se pomoću osjetnika za temperaturu na ulazu u uvalu Sumartin, a rekordna temperatura mora u Dubrovniku izmjerena je 2.8.2005. godine kada je iznosila 30.1°C. Trenutna temperatura mora u Dubrovniku iznosi 26.5°C tako da rekordna temperatura mora u Dubrovniku nije u opasnosti.

Na pitanje hoćemo li dočekati rekordne temperature mora ovoga ljeta s temperatura-mora.hr nam objašnjavaju da će na to utjecati velik broj faktora, ali da ćemo prema njihovim prognozama ovo ljeto na Jadranu zabilježiti nekoliko lokalnih rekorda temperature mora u Hrvatskoj dok ćemo za najvišu temperaturu mora ikada zabilježenu u Hrvatskoj možda morati pričekati još koje ljeto.

FOTO: Ilustracija

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.