EP EINDHOVEN 2024. Barakudice osme u Europi

2024 European Water Polo Championship

Naša ženska reprezentacija nije uspjela svladati Veliku Britaniju i plasirati se na Svjetsko prvenstvo u Dohi. Velika Britanija je pobijedila Hrvatsku 11:9 u utakmici za 7. mjesto. Ovime je ponovljen rezultat iz Splita 2022. kada je Hrvatska također zauzela 8. mjesto u Europi.

U cijelo vrijeme izjednačenoj utakmici, naše su djevojke duže vremena bile u vodstvu, a u tri navrata i s dva gola prednosti. Na kraju druge četvrtine – 4:2, na koncu treće 8:6 i ono što je dodatno obećavalo, do sredine četvrte četvrtine ili do pet minuta prije kraja, 9:7.

Teško mi je sada, odmah nakon utakmice išta više reći, ali na kraju svega treba sportski čestitati boljima, a to su bile Britanke

– nakon utakmice će izbornik Bruno Sabioni.

Odigrale su na kraju pametnije, one su bile mudrije. Zahvaljujem se svima koji su nas bodrili, roditeljima cura koji su također bili ovdje uz nas, prethodnicima koji su prije mene vodili reprezentaciju jer bez njihovog rada ja ne bi imao danas imao ovako dobar sastav za raditi. Stvorili smo jednu veliku kemiju, ali ovo je sport. Sad se trebamo skupiti i nastaviti dalje.

Jasno da postoji šteta, najveća ona kod 9:7 vodstva kada je slijedio niz malo prevelikih pogrešaka. Primljeni gol u bliži kut za britansko smanjenje na 9:8, pa prekršaj u napadu nakon čega u sljedećem napadu suparnice postižu gol za poravnanje na 9:9, dva primljena gola u zadnje 43 sekunde. Dobro, valja reći i da su Britanke koristile svoju masu, doimaju se naime dosta snažnije od naših djevojaka.
No, to sve možemo svesti i pod cijenu odrastanja i stasanja u sportu. Sasvim normalan proces. Bitnije je da ove djevojke imaju kvalitete, da su bezuvjetno napredovale što je neosporna činjenica, da imaju, iskazuju volju za radom, naporom i još više treninga.

U sportu je najveće umijeće ne proslaviti pobjedu, nego podignuti se nakon posrtanja. Mislimo da ove cure to imaju i mogu. Hrvatski su vaterpolo u Eindhovenu dostojno predstavljali, igrom i ponašanjem, dajući maksimum od sebe, te neka im to samo služi na čast.A kada se glave malo ‘ohlade’, onda će pogledati pokoje utakmice s ovog natjecanja, postati bogatiji za neke spoznaje, te uvidjeti na koji način mogu ispraviti određene pogreške. No, završimo ipak u pozitivnom ozračju jer ova to reprezentacija i zaslužuje.
Hrvatska je izjednačila svoj najbolji rezultat s EP, te ostala i dalje u Diviziji I. Bravo za cure i njihovog izbornika, te cijeli stožer!