24.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 3 srpnja, 2025
HomeVijestiU SKLOPU PROJEKTA ADMO Nova emisija o borbi protiv dezinformacija

U SKLOPU PROJEKTA ADMO Nova emisija o borbi protiv dezinformacija

N1(Dis)info, specijalizirana emisija posvećena borbi protiv dezinformacija dio je projekta ADMO (Adria Digital Media Observatory), čiji je nositelj Odjel za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku. Serijal se premijerno emitira danas u 21 sat, a svakog prvog petka u mjesecu će novinarka N1 televizije Ivana Dragičević donositi nova saznanja koja bi gledateljima trebala pomoći u snalaženju u današnjem svijetu neistina i teorija zavjera.

U fokusu prve emisije su dezinformacije, njihov utjecaj na ljude, društvene mreže i njihovo pogodovanje razdoblju nesigurnosti, a o svemu tome govore iskusne sugovornice: izv.prof.dr.sc. Andrea Vranić, (Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), prof.dr.sc. Marijana Grbeša-Zenzerović (Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu) i doc.dr.sc. Iva Nenadić (Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu).

“U idućih godinu dana pokušat ćemo našim gledateljima kroz serijal pokazati kako je složen dezinformacijski okoliš. Novinarstvo danas ima važniju ulogu no ikada, u izgradnji povjerenja u društvima punih nejednakosti i sumnje. Uoči europskih izbora u lipnju iduće godine planiramo posebne emisije, obzirom na važnost prvih izbora za Europski parlament nakon pandemije i rata u Ukrajini”, naglasila je urednica Dragičević.

Navedena emisija je samo jedna od projektnih aktivnosti kojima se bavi ovaj regionalni centar za borbu protiv dezinformacija u digitalnom okolišu na području Hrvatske i Slovenije. Na službenoj stranici projekta dostupni su factcheckovi koje svakodnevno pripremaju novinari agencije Agence France-presse (AFP) i slovenskog medija Oštro, ali i informativni i edukativni sadržaji kojima je cilj jačanje kritičkog razmišljanja među građanima.

ADMO kao multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti, za sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine je dio nadnacionalnog projekta Europskog opservatorija za digitalne medije (EDMO).

Krajem rujna, Sveučilište u Dubrovniku, kao sjedište ADMO centra, će biti domaćin velikom sastanku predstavnika svih europskih nacionalnih i multinacionalnih centara za digitalne medije, a i ovogodišnja međunarodna znanstvena konferencija Dubrovački medijski dani je posvećena izučavanju trendova i perspektiva u kontekstu istraživanja dezinformacija.

Uz Odjel za komunikologiju dubrovačkog Sveučilišta, u projektu ADMO sudjeluju i visokoškolske institucije Sveučilišta u Zagrebu – Fakultet političkih znanosti, Fakultet elektrotehnike i računarstva i Filozofski fakultet; te GONG, N1, AFP, Oštro i XWiki.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA