25.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 16 srpnja, 2025
HomeLifestyleLjepota drva u restauratorskoj radionici Dubrovačkih muzeja sa Željkom Ćatićem, "meštrom" od...

Ljepota drva u restauratorskoj radionici Dubrovačkih muzeja sa Željkom Ćatićem, “meštrom” od zanata

U sklopu ciklusa predavanja „Petkom u pet“ Dubrovački muzeji, organizirali su obilazak i predavanje o materijalima i tehnikama obrade drva u restauratorskoj radionici u Ulici Miha Pracata 5.  Posjetitelje je kroz radionicu proveo restaurator tehničar za drvo Željko Ćatić i upoznao ih s predmetima iz fundusa koji se trenutno restauriraju za nadolazeće izložbe.

Prostor radionice za drvo je bio sastavni dio jedne cjeline imanja Sorkočevića u vrijeme prve katastarske izmjere 1837., istaknuo je Ćatić te dodao kako se početkom tridesetih godina 20. st. u Ulici Miha Pracata otvara drvodjeljska radionica pod vodstvom meštra Iva Ficovića. Izrađuje se namještaj i stolarska građa (prozori, vrata, stolarski elementi u kućanstvu). Uz meštra Iva, u radionici je radio i meštar Miho, Miše Alborghetti. Uz njih, tu su se izučavali i razni šegrti.

Radionicu 1980. preuzimaju Dubrovački muzeji, u kojoj meštar Mato Ovčina (1938.-2020.) restaurira politirani i furnirani namještaj iz fundusa muzeja, sve do umirovljenja 2001. Iste godine, Dubrovački muzeji u radionici zapošljavaju restauratora tehničara Željka Ćatića, koji i danas restaurira predmete od drva iz fundusa muzeja te izrađuje drvene elemente za povremene izložbe i stalni postav.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA