13.8 C
Subota, 4 svibnja, 2024
NaslovnicaSportJugaši u velikoj drami finala osvojili Kup

Jugaši u velikoj drami finala osvojili Kup

Dubrovački Jug Adriatic osiguranje osvojio je Hrvatski kup po 16. put, kada je ovaj klub u pitanju, pobijedivši u finalu u Zadru, sastav Jadrana i to raspucavanjem peteraca.
Jugaši su vodili 6:1 i 7:2, da bi Jadran uspio izjednačiti početkom zadnje četvrtine na 9:9, uz čak 7 pogodaka Lorena Fatovića pod kapicom Jadrana. U raspucavanju peteraca, u 7. je seriji pogodak odluke postigao veteran Gospara, Maro Joković.
Ovo su samo ‘isječci’ nezaboravnog sraza dostojnog finala nacionalnog kupa, ‘sudara’ dvije najbolje hrvatske momčadi koje su to uostalom u bazenu i dokazale. Primarno silnim izgaranjem, željom, neodustajanjem, rezultatskim obratima.

Kako je utakmica počela, činilo se da će brzo završiti. Naime, nakon prve četvrtine je bilo čak 5:1 za Jug Adriatic osiguranje, koji je otvorio s 4:0 (čak 3 gola Amerikanca Daubea). Početkom druge četvrtine bilo i 6:1, pa 7:2. Inače, potpuno isto kao prije dvije godine, u susretu istih klubova u finalu Kupa, ali tada u Zagrebu. Samo što je tada splitski sastav bio taj koji je visoko poveo. Razlika je sada bila samo u tomu što se u zadarskom finalu, suparnik koji je u početku izgledao izgubljen, uspio spektakularno vratiti. Malo po malo, ‘nagrizali’ su vodstvo Dubrovčana, da bi do kraja treće dionice došli na samo gol prednosti jugaša (9:8), a u prvim sekundama zadnje četvrtine i poravnanje (9:9).

Ključni, gotovo pa i isključivi čovjek tog preokreta bio je bivši jugaš, od ljetos jadranaš, hrvatski reprezentativac Loren Fatović. On sam je postigao 7 od ukupno 9 golova Jadrana! On je postigao prvi gol splitske momčadi (za 4:1), pa dva uzastopna za smanjenje dubrovačkog vodstva 7:3 i 7:4. Samo u trećoj dionici 3 gola (8:5, 8:6 i 9:8), te dakako izjednačujući (9:9). Klasična simultanka, šahovskim rječnikom.
U biti, da je Jaran imao još samo jednog malo raspoloženijeg pojedinca u svojim redovima, uz ovakvog Fatovića, možda ne bi niti došlo do raspucavanja peteraca.

No, valja spomenuti i da je dubrovački sastav imao nekoliko sjajnih prilika riješiti utakmicu i prije 32. minute. U trećoj četvrtini, kod vodstva 8:6, Kržić i Lazić su imali izvanredno veliku priliku, u razmaku od 2-3 sekunde. Ili Marko Žuvela, u zadnjoj minuti utakmice, s igračem više kada je s 2 metra promašio gol.
Opet, valja pohvaliti vratara jugaša, Tonija Popadića (12 obrana), ali i Matu Anića (6 obrana) koji je zamijenio Marcelića u drugoj četvrtini i pred kraj susreta ‘pohvatao’ neke bitne lopte koje su njegovim suigračima pomogli u održavanju remija od 9:9.

U raspucavanju peteraca, odluka je pala tek u 7. seriji, a dotad se između ostalog dogodilo da je jedan izvanredno siguran s 5 metara, Konstantin Harkov uspio oba puta promašiti gol. Zadnji gol, za 15:14 i jugaško slavlje postigao je Maro Joković.
Inače, za dubrovački je klub ovo 16. trofej Hrvatskog kupa, ali ukupno jubilarni 70. trofej u povijesti. Maru Jokoviću je ovo čak 66. trofej/medalja u karijeri, od toga 46. klupski! Od te je pak brojke čak 35 osvojio s dubrovačkim Jugom.