16.8 C
Dubrovnik
Petak, 29 ožujka, 2024
NaslovnicaNaša čeljadKnjige po izboruŠto čita predsjednik Gradskog vijeća u samoizolaciji?

Što čita predsjednik Gradskog vijeća u samoizolaciji?

Složiti 10 naslova koji su me dojmili i ostavili trag u mom životu mi se na prvu učinio lak zadatak. Međutim, pokazao se zahtjevniji nego sam mislio jer su mi se razni naslovi bez reda i smisla vrzmali po glavi. Odlučio sam se za neke od knjiga koje sam pročitao od rane mladosti do danas, a svaka je na svoj način ostavila trag na mene i svakako bi ih preporučio za čitanje.

NAPISAO: Marko Potrebica, predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika

Mali Princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Jedna je od knjiga koju sam prvi put sreo u školskoj lektiri koja me iskreno obradovala jer na prvi pogled nije bila prevelikog sadržaja. Tada nisam znao da je to jedna od najprodavanijih knjiga svijeta prodana u više 80 milijuna primjeraka.Tada mi je to bila samo obična bajka čija je radnja izmišljena i nestvarna, ali nakon nekoliko godina opet se Mali princ našao u mojim rukama te sam tek onda spoznao njegovu vrijednost. Stvarne likove kroz koje autor progovara bezvremenski o problemima modernog čovjeka kao da prepoznajete oko sebe. Kirurški precizno pokazuje dječju nevinost, poštenje i pogled na svijet u kontrastu sa svim lošim osobinama odraslog čovjeka i modernog doba gdje svatko misli samo na sebe. Nakon čitanja Malog Princa ponovo tražite dijete u sebi i preispitujete se. Misao Malog Princa „Odrasli su zaista čudni” mi se urezala u sjećanje. Mali Princ je sve samo ne obična bajka kako sam to mislio kada sam je „odradio“ za školsku lektiru. Pročitajte je ponovo.

Trilogija (Ivo Vojnović)

Dovoljno je prenijeti ove citate da se pokaže sva snaga emocije ovog djela. Svakome tko diše ovaj Grad ne treba posebno objašnjavati zašto mi je ova knjiga posebno draga, a ujedno i tužna.

„Još smo Vlast!… ja… ti… mi!… -Mi kraljevi! – Mi gospodari! – Gdje se prikažemo, tu su i carevi za nama!… I naše more i naše tvrđe – i naše crkve… i Dvor – sve je još tu, živo – živo! Pa da sve to nestane! – pa da nam djeca zaborave i zlamen slobode – i da pođu iskat po svijetu da nam nađu ime, prava, vlast, a ne znadu da je ovo država – država!… a sve ostalo raja, pusta raja…“

„Pa ako ova tisućgodišnja zemlja slobode valja da propane, a mi homo!… braćo – djeco! Eno nam lađa našijeh u portu. Ukrcajmo se, ponesimo barjak i sv. Vlaha, pa odjedrimo, kako naši davni oci! – Oh! sretnoga plova!… Homo!Homo! Galebi i oblaci će nas pitat – Ko ste? Koga ištete?… a jedra će odgovorit: Dubrovnik plovi!… Dubrovnik opet ište pustu hrid da skrije Slobodu.“

„A… drugi! – ulazu Frančezi.“ Vjerujem da je nakon Domovinskog rata naš Grad pronašao slobodu o čijem je gubitku Vojnović pisao i tako žudio za njom. Mi koji imamo privilegiju i odgovornost donosit odluke u Gradu moramo uvijek biti svjesni značenja Grada i tradicije Dubrovačke Republike. Često zaboravimo koliko znači „SLOBODA“, pa nas Vojnović snažnom emocijom u Trilogiji podsjeti kako je to kada služiš tuđinu i nemati slobode.

Vladar (Machiavelli)

Odlična knjiga o politici, moći i savjetima za efikasnom ostanku na vlasti objavljena 1532. godine. Pisana je kao uputa „idealnom“ vladaru iz osobne višegodišnje službe autora. Iako po današnjim mjerilima djelom i brutalnih teza i savjeta isto tako je bezvremenska. Istaknuto je da su politika i moral različiti pojmovi na zgražanje suvremenika. Svakako preporuka za čitanje, uz jednu bezvremensku Machiavelli-evu misao: „Izbor ministara dobrih ili rđavih zavisi da li je vladar prilikom biranja bio dovoljno oprezan, veoma je značajan posao. Ljudi koji okružuju vladara ogledalo su njegovog duha i razboritosti. Kad su i vjerni,možemo i njega smatrati mudrim, umio je da ocijeni njihovu sposobnosti zadobije njihovo povjerenje, ali kada to nisu, o njemu je nepovoljan sud, jer je rđav izbor najveća greška.“

Stoljeće rata (F. William Engdahl)

Ako volite knjige o geostrategiji  i ulozi nafte u kreiranju svjetskih događaja onda je ovo knjiga za vas. Anglo-američka naftna politika i novi svjetski poredak ili kako je nafta crtala kartu svijeta i definirala odnose među državama kakve danas poznajemo. Pisana je jednostavnim i lako razumljivim stilom.

Nafta (prof.dr.sc. Igor Dekanić)

Dok  za Engdahla kritičari kažu da je sklon urotama i teorijama zavjera za profesora Dekanića to se ne može reći. Precizno, kronološki u logičnom slijedu donosi pregled značaja nafte u XX. stoljeću koja je preobrazila promet, promijenila industriju, ratovanje i oružje, a time i sam način života. Knjiga analizira pozadinu geopolitičkih odnosa te njihovu povezanost s naftom i plinom, odnosno energijom. Uzroci svjetske nesigurnosti obuhvaćaju koloplet politike, tržišta, kapitala, globalizacije i terorizma. Meni posebno draga jer sam je prvu pročitao prilikom izrade rada na poslijediplomskom studiju.

PRIRUČNIK ZA POLITIČKE KAMPANJE / Lekcije s bojišnice (Lionel Zetter)

Moj prvi kontakt sa stručnom literaturom na temu vođenja izbornih kampanja bio je preko ove knjige veterana britanskih izbornih kampanja Lionela Zettera. Knjiga donosi sve korake tijekom izborne kampanje sa ciljem osvajanja izbora: od odabira kandidata, dijeljenja letaka do obilazaka birača u domovima i brojanja glasova. Političke kampanje uspoređuje s vojnim kampanjama koje je potrebno unaprijed isplanirati do najsitnijih detalja. Jednostavnim rječnikom i pojmovima prikazana kampanja iznutra stvarna kampanja bez previše teoretskih podloga.

Politički marketing (prof.dr.sc. Zoran Tomić)

Nakon prethodnog predloženog Priručnika za političke kampanje red je došao na ozbiljno znanstveno djelo knjigu prof. Tomića, Politički marketing koje je bazna knjiga za znanstveno i praktično proučavanje ili organiziranje izbornih kampanja i aktivnosti oko izbora. Profesor Tomić je najplodonosniji autor iz područja političkog marketinga, izbornih kampanja, političke komunikacije kod nas i u široj regiji. Ovo je sveobuhvatna knjiga koja je sažela većinu svjetski relevantnih izvora o upravljanju izbornim strategijama, medijima u izbornim kampanjama, tehnikama komuniciranja u političkom marketingu. Neka od poglavlja u knjizi su: politički marketing, politička komunikacija, upravljanje izbornim kampanjama, strategija u političkom marketingu, mediji u izbornoj kampanji, lokalne i predsjedničke kampanje, izborno zakonodavstvo i tehnike komuniciranja u političkom marketingu. Ako vas ovo područje zanima predlažem vam da vam ovo bude prva knjiga koju ćete pročitati.

Umijeće ratovanja (Sun Tzu)

Umijeće ratovanja je kineski vojni traktat koga je u 6. st pr. Kr. napisao Sun Tzu. Dugo je vremena slovilo kao najbolje djelo vojne strategije i taktike svog vremena. Sun Tzu je shvatio značenje strategije i planiranja u nepredviđenim situacijama. Međutim, ovo nije samo djelo vojne doktrine onoga vremena jer bi upotrebom novog oružja i promjene formacija ratovanja pao u zaborav. Ova knjiga je puno više od knjige o umijeću ratovanja jer iz nje možemo naučiti puno o svakodnevnim situacijama. Neke od niza misli koje su me privukle čitajući ovu knjigu: Ima nekih putova kojima ne smijemo ići; ima nekih jedinica na koje ne smijemo napadati; ima nekih gradova na koje ne smijemo jurišati; i nekih zemljišta za koja se nesmijemo otimati.“,Nikad se nije dogodilo da je dugotrajan rat donio koristi zemlji koja ga je vodila.“,Red ili nered ovise o organizaciji; hrabrost ili kukavičluk o okolnostima; jakost ili nejakost o rasporedu snaga.“

Politika i društvo (Papa Franjo)

Nakon višekratnih rasprava sa jednim svećenikom o ulozi i odnosu Crkve i države (vlasti) poklonio mi je novu knjigu Pape Franja. Knjiga pisana u formi razgovora nastala tijekom dvanaest Papinih osobnih razgovora s francuskim sociologom i komunikologom Dominiqueom Woltonom. Wolton se po vjerskom opredjeljenju izjašnjava kao agnostik što daje dodatnu zanimljivost samim razgovorima i otvorenosti dijaloga kojega vode sa različitih pozicija sa međusobnim dubokim uvažavanjem. Knjiga sadrži i značajnije javne govore Pape Franja. Dijalog je misao koja je centralna figura koja se vuče kroz sve razgovore. „Za njega dijalog, a osobito izgrađivanje mostova kroz dijalog, predstavlja značajno mjesto doprinosa Crkve globaliziranom svijetu: “Mislim da doprinos Crkve mogu biti mostovi. Dijalog je ‘veliki most’ između kultura.” Učenje za takav dijalog, koji uključuje iskrenost i slušanje, za Papu počinje od malih nogu. Knjiga za preporuku, otvoren dijalog, jasni stavovi i promišljanja o izazovima Crkve u odnosu na politiku, globalizaciju i društvo.“

Vukovarska bolnica – svjetionik u povijesnim olujama hrvatskog istoka (Ivo Lučić)

I za kraj predlažem knjigu koju mi malo stariji trebamo pročitati iz poštovanja i zahvalnosti žrtvi koju je za slobodu Domovine podnio Vukovar i njegovi stanovnici, a mlađi da se upoznaju sa stradanjem Vukovara, Vukovarske bolnice i našeg naroda. Ova knjiga povjesničara Iva Lučića daje politički i kulturološki kontekst raspada Jugoslavije i agresije na Hrvatsku. Pokriva povijesni kontekst od 1848. do tragedije koja se dogodila 18.11.91 godine i danima nakon toga dana. Knjiga daje pregled rada bolnice u ratnim vremenima preko koje možemo pratiti i sve teže stanje u gradu Vukovaru kao i razmjere razaranja. Sam autor je izjavio: „Vukovarska bolnica bila je srce Vukovara i središte obrane, svjetionik i orijentir onima koji su tražili pomoć, ali i onima koji su u bolnicu dolazili po informacije, hranu. Ono što su liječnici napravili u Vukovaru 1991. liječeći sve pacijente, čak i neprijateljske vojnike, nešto je rijetko viđeno i na to možemo biti ponosni”. Koliko vam god bilo teško pročitajte ovu knjigu, ne da mrzimo nego da njegujemo kulturu sjećanja kao opomenu za budućnost, u spomen i zahvalu osoblju Vukovarske bolnice, istinskim herojima Domovinskog rata.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA