26.8 C
Dubrovnik
Petak, 11 srpnja, 2025
HomeVijestiRaspisan natječaj za sudjelovanje na izložbi „Mysterium Crucis – križni put u...

Raspisan natječaj za sudjelovanje na izložbi „Mysterium Crucis – križni put u djelima suvremenih umjetnika“ 2025.

Vijeće za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije raspisalo je u petak 17. siječnja natječaj za sudjelovanje na izložbi  „Mysterium Crucis – križni put u djelima suvremenih umjetnika“. Natječaj je otvoren do 1. ožujka 2025. godine, a izložba će se moći pogledati  u klaustru dominikanskog samostana u Dubrovniku od 25. ožujka do 21. travnja 2025.

Pravo na sudjelovanje imaju umjetnice/umjetnici svih generacija iz Hrvatske i inozemstva, sa završenom Akademijom likovnih umjetnosti, kao i umjetnice/umjetnici s uspješnom profesionalnom karijerom, koji svojim dosadašnjim izlaganjem na relevantnim skupnim i samostalnim izložbama u priznatim galerijskim prostorima i muzejima mogu dokazati visoku razinu umjetničkog djelovanja.

Moguće je prijaviti do 3 rada u mediju slikarstva, kiparstva, grafike ili novih medija koji nisu stariji više od 3 godine. U obzir će se uzeti radovi nastali u razdoblju od 2022. do 2025. godine.

U pojašnjenju teme izložbe piše: „Mysterium crucis“ je likovno promišljanje o izvorištu i temelju kršćanske vjere kroz misterij križa.

Križ je misterij, otajstvo, stvarnost, ali nije u potpunosti razumljiv bez križnog puta i njegovih postaja. One nas uvode u Kristov nutarnji život i put spasenja kojim nam otvara vrata Neba. Razmatranjem križnog puta kroz četrnaest postaja osvjetljavamo prizore Kristove muke od osude na smrt do trenutka polaganja njegovog mrtvog tijela u grob. Teško je dokučiti smisao križa, patnje, čovjekove boli raznih vrsta bez snažnog nadahnuća Kristova poslanja i pasije koja ima svoj duboki smisao u konačnoj Božjoj pobjedi života nad smrću.

Odgovor na sve križeve Isus je sažeo u poruci: ”Hoće li tko za mnom, neka se odreče samog sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život poradi mene, taj će ga spasiti. Ta što koristi čovjeku ako sav svijet zadobije, a sebe samoga izgubi ili sebi naudi?” (Lk 9, 23-25).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA