Dubrovački muzeji obilježit će Europske dane arheologije 12. i 13. lipnja 2026. godine bogatim programom koji uključuje stručno predavanje u Kneževu dvoru o najnovijim arheološkim istraživanjima na prapovijesnoj nekropoli „Gomile“ u Zakotorcu na Pelješcu te ARHEO POP-UP izložbu, edukativne radionice i vodstva na arheološkom lokalitetu na poluotoku Sustjepan u Cavtatu, koja se organiziraju u suradnji s Odjelom za arheologiju Muzeja i galerija Konavala.
U petak, 12. lipnja 2026. u 17 sati u Kneževu dvoru, voditelj Arheološkog muzeja u Dubrovniku, dr. sc. Domagoj Perkić održat će predavanje “Arheološka istraživanja na prapovijesnoj nekropoli „Gomile“ u Zakotorcu na poluotoku Pelješcu u razdoblju od 2020. do 2026. godine.
Pored dvije brončane ilirske kacige i brojnih drugih nalaza u vidu oružja, nakita, nošnje i keramičkih posuda kao grobnih priloga, najbitnije su nove spoznaje o pogrebnom ritualu prapovijesnih zajednica u željeznom dobu i njihovim prvim susretima s grčkom civilizacijom. Za sada, prema arheološkim nalazima, možemo pratiti pokopavanje u navedenim gomilama u razdoblju od 6. do 3./2. st. pr. Kr., no svako sljedeće istraživanje to može promijeniti.
Posebno je zanimljivo što na relativno malom, ali očigledno vrijednom i značajnom nalazištu na Pelješcu nalaze se predmeti iz cijelog ondašnjeg svijeta: od jantara s Baltika, staklenih predmeta s Bliskog istoka, brončanog i srebrenog nakita iz južnih dijelova zapadnog i srednjeg Balkana do najskupocijenjenijih keramičkih posuda grčke provenijencije.
U petak, 12. i subotu 13. lipnja 2026., Dubrovački muzeji u suradnji s Odjelom za arheologiju Muzeja i galerija Konavala organiziraju ARHEO POP-UP izložbu te niz edukativnih radionica i stručnih vodstava na arheološkom lokalitetu na poluotoku Sustjepan u Cavtatu.
12. lipnja 2026. (petak)
10:00 – 16:00 | slobodan posjet lokalitetu, izložba i radionice (kontinuirano)
11:00 | vođeni obilazak lokaliteta
13. lipnja 2026. (subota)
10:00 – 19:00 | slobodan posjet lokalitetu, izložba i radionice (kontinuirano)
11:00| vođeni obilazak lokaliteta
Na lokalitetu će biti postavljena manja interpretacijska izložba koja sažeto prikazuje dosadašnje rezultate arheoloških istraživanja. Izložba uključuje informativne panele, vizualne materijale i prezentaciju odabranih nalaza. Autori koncepta su arheolog Dubrovačkih muzeja Krešimir Grbavac i arheologinja Muzeja i galerija Konavala, Helena Puhara.
Program je zamišljen kao privremeni ‘muzej na otvorenom’ koji na pristupačan, interaktivan i edukativan način široj publici približava arheološka istraživanja i važnost očuvanja arheološke baštine.
Tijekom dva dana lokalitet Sustjepan postaje prostor susreta muzejskih djelatnika i posjetitelja kao mjesta razumijevanja prošlosti putem aktivnog sudjelovanja publike u razumijevanju procesa arheološkog rada, od terenskog rada i dokumentiranja do interpretacije i prezentacije nalaza.
Na sva događanja ulaz je slobodan, a sudjelovanje na radionicama moguće je bez prethodne prijave.










