31.8 C
Dubrovnik
Subota, 5 srpnja, 2025
HomeVijestiO dezinformacijama na jedanaestoj znanstvenoj tribini Sveučilišta u Dubrovniku

O dezinformacijama na jedanaestoj znanstvenoj tribini Sveučilišta u Dubrovniku

Jedanaesta znanstvena tribina Sveučilišta u Dubrovniku za javnost naslovljena „Dezinformacije naše svagdašnje“ održana je u Sveučilišnom kampusu. Sudjelovali su prof. dr. sc. Nebojša Blanuša s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, prof. dr. sc. Jan Šnajder s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu i pročelnik Odjela za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku prof. dr. sc. Mato Brautović. Ova tribina dio je ciklusa koji Sveučilište u Dubrovniku nakon stanke zbog pandemije nastavlja u svojoj 20. obljetničkoj godini!

Prof. dr. sc. Mato Brautović istaknuo je kako nije riječ o posve novom fenomenu jer je dezinformacija bilo oduvijek, no istraživanja počinju tek nakon Drugog svjetskog rata. Riječ je o tematici koja je iznova aktualna budući da je brzina protoka informacija danas znatno brža, a i platforme su dostupnije te svatko može biti kreator Premda se dezinformacije osobito brzo šire društvenim mrežama ni uloga klasičnih (mainstream) medija nikako nije zanemariva.

Prof. dr. sc. Nebojša Blanuša s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu ukazao je na kompleksnost problematike koja može imati brojne i dalekosežne posljednice što je vidljivo i kroz povijest. Ključno pitanje jest kako riješiti problem dezinformacija koji prije svega dovodi do klimanja ili čak urušavanja društvenog sustava. U temelju je povjerenje koje postaje sve više poljuljano i treba raditi na ponovnom jačanju povjerenja u društvu za opće dobro.

Prof. dr. sc. Jan Šnajder s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu govorio je o tehnološkoj pozadini dezinformacija. Prosječni građani nemaju uvid u tehnologiju koja prati brzi razvoj društvenih mreža i ostalih suvremenih medija, a koja postaje sve sofisticiranija. Umjetna inteligencija postaje također sve uključenija u cijelu priču. Uz mane, puno je i prednosti koje itekako mogu postati važni koraci u borbi protiv dezinformacija. Ljudski element pritom je ključan i nikada neće biti sporedan, dapače treba raditi na edukaciji u svakom segmentu.

Cilj tribine bio je senzibilizirati i osvijestiti javnost o fenomenu dezinformacija i njihovim raznim varijantama. Počevši od same definicije, govornici su objasnili koje su sve vrste dezinformacija, ustaljeni načini kako nastaju i kako se distribuiraju. Predstavili su neke od rezultata recentnih istraživanja u sklopu projekata: Pro-fact: Istraživanje, obrazovanje, provjera činjenica i raskrinkavanje dezinformacija povezanih s COVID-19 u Hrvatskoj; REDACT: Researching Europe, Digitalisation, and Conspiracy Theories te aktualni Adria Digital Media Observatory (ADMO) čiji je nositelj Odjel za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA