10.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 8 prosinca, 2024
NaslovnicaDupromoNA POLICAMA BUTIGE ZDRAVLJA: heljdino brašno i njegove prednosti

NA POLICAMA BUTIGE ZDRAVLJA: heljdino brašno i njegove prednosti

Blagdani su iza ugla, a njihov neizbježan dio je pripremanje i uživanje u slasticama. No, kako se brojke na vagi ove godine ne bi drastično promijenile, pokušajte neke od namirnica zamijeniti njihovom zdravijom verzijom…Ovoga utorka Butiga zdravlja predstavlja jednog od njihovih najpopularnijih brašna -heljdino brašno.

Kruh od heljde, peciva od heljde, palačinke, palenta, pite, samo su neke od obroka koji se mogu raditi od heljdinog brašna. No zašto bi za sva ta jela koristili heljdino brašno pored ostalih?

Zašto heljdino brašno? Razloga je mnogo!

Heljdino brašno je jako važno za naše zdravlje! Iako je bogato ugljikohidratima, brašno od heljde lako je probavljivo, ne podiže nivo glukoze u krvi pa je pogodna, kako za osobe s poremećenom probavom, tako i za dijabetičare. Također, tko je alergičan na gluten, slobodno može koristiti heljdino brašno!

Heljda je bogata dijetalnim vlaknima, sadrži osam esencijalnih aminokiselina, bogata je flavonoidima, posebice rutinom. Otkriveno je da heljda smanjuje visoki tlak i kolesterol, održava zdravlje kardiovaskularnog sistema i smanjuje rizik od raka.

Brašno od heljde također je i nutritivno vrlo jako. Heljda pa tako i njeno brašno sadrži obilje vlakana, minerala, vitamina i proteina. U 100 grama heljdinog brašna sadržano je 2,5 grama masti, 11,7 grama proteina, 70,7 ugljikohidrata te samo 351 kaloriju.

Heljdino brašno jednostavno je za koristiti što je za današnju užurbanu svakodnevnicu svakako plus. Često se koristi i kao dodatak drugim vrstama brašna. Peciva i palačinke od takve mješavine imaju nježnu strukturu i ukus maslaca, a i nutritivno su “pojačani”.

U 100 grama heljde nalazi se 343 kcal. Proteini iz heljde imaju visoku biološku vrijednost što znači da ih organizam u visokom postotku može iskoristiti. Za to zasuge preuzima aminokiselina lizin koju heljda sadrži, a koja poboljšava biodostupnost heljde.

Od makronutrijenata heljda sadrži 3,4 grama masti, 71,5 grama ugljikohidrata i 13,2 grama proteina u 100 grama.

Heljda je jako bogata manganom te bogata željezom, bakrom, magnezijem, vlaknima i fosforom. Također, heljda sadrži dva flavonoida sa značajnim pozitivnim utjecajem na ljudsko zdravlje: rutin i kvercetin.

Pozitivna djelovanja heljdinog brašna

Prehrana bogata heljdinim brašnom pokazala je pozitivno djelovanje na snižavanje rizika od visokog kolesterola i visokog krvnog tlaka.

Ovaj pozitivan utjecaj može se pripisati flavonoidima koje nalazimo u heljdi, posebno rutinu. Flavonoidi su fitonutrijenti koji štite od bolesti produljenjem djelovanja vitamina C te djelovanjem kao antioksidansi. Pomažu u održavanju cirkulacije, sprječavaju zgrušavanje trombocita te štite LDL kolesterol od oksidacije slobodnih radikala u potencijalno štetne okside kolesterola.

Dodatno, heljdino brašno je dobar izvor magnezija, a ovaj mineral doprinosi opuštanju krvnih žila, poboljšanju cirkulacije i dopremanju nutrijenata, dok snižava krvni tlak što je idealna kombinacija za zdrav kardiovaskularni sustav.

Od heljdinog brašna mogu se pripremati ukusna peciva, kruh, palačinke, muffini. Samo neka vam radi mašta!

Butiga zdrave hrane, TC Mercante
Radno vrijeme:
od ponedjeljka do petka od 8 do 20 sati
subotom od 8 do 14 sati

sponzorirani članak, IZVOR: tekst/foto: Tvornica zdrave hrane

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE