33.8 C
Dubrovnik
Subota, 5 srpnja, 2025
HomeLifestyleLinđovci se educiraju o tradicijskim hrvatskim instrumentima i uče od najboljeg

Linđovci se educiraju o tradicijskim hrvatskim instrumentima i uče od najboljeg

Glazbenici Folklorni ansambl Linđo sljedećih će tjedan dana imati priliku čuti i saznati mnoge pojedinosti o tradicijskim instrumentima iz hrvatskog naroda.

Što su gajde, dude, jedinke, dvojnice, sluškinja, diple, gunge, trstenice i mnoga druga glazbala? U kojem se dijelu Hrvatske i u kojim prigodama sviraju? Od kojih se materijala rade i kako se održavaju? Posebno će zanimljivo biti slušati predavanje o lijerici i mijehu…

Naime, ansambl je organizirao seminar tradicijskih glazbala na kojem je predavač Vjekoslav Martinić, voditelj kolegija tradicijskih glazbala na Hrvatskoj školi folklora.

Riječ je o multiinstrumentalistu i graditelju tradicijskih instrumenata koji je svoj profesionalni vijek posvetio folkloru i folklornoj glazbi te naukovanju o tradicijskim glazbalima.

Seminar je namijenjen edukaciji i usavršavanju Linđovih glazbenika, ali su na njega dobrodošli i svi ostali ljubitelji folklora i tradicije koji žele naučiti nešto više o hrvatskim tradicijskim glazbalima.

Inače, Vjekoslav Martinić je glazbeno obrazovanje stjecao školujući se u Garešnici, Daruvaru i Vinkovcima. Od 2001. godine posvetio se folkloru i folklornoj glazbi te naukovanju o tradicijskim glazbalima, što je rezultiralo osnivanjem FA „Zdenac“ iz Garešnice i osnivanjem Gareš’kog kulturnog centra u kojem radi kao voditelj kolegija za tambure.

U sklopu kulturnog centra radi i na poslovima naučnog istraživanja tradicijskih glazbala hrvatske. Od 2007. do 2014. godine radi kao nastavnik glazbene kulture u školama Đulovac, Bastaji i V. Nazor u Daruvaru, a od 2013. godine stalni je voditelj kolegija u Hrvatskoj školi folklora u organizaciji Matice iseljenika na odijelu za tradicijska glazbala. Dugogodišnji je član Hrvatskog društva skladatelja i stručni suradnik za tradicijska glazbala eminentnim stručnjacima na području folklorne glazbe, maestru Siniši Leopoldu, prof. Vidu Baguru i voditelju Škole prof. Andriji Ivančanu. 2014. i 2015. godinu obilježava radom s tamburaškim orkestrima i tradicijskim sviračima izvan domovine, u Njemačkoj i Švicarskoj obučavajući mlade hrvatskoj kulturnoj baštini kroz pjesmu, sviranje i upoznavanje domovine putem tradicijskih glazbala.

Kao izvrstan svirač, predavač, bavi se izradom i proizvodnjom gotovo svih tradicijskih glazbala koja se ponovo sviraju u Hrvatskoj i izvan domovine. Za originalni suvenir Trstenice ili Orgljice – stalak za olovke i glazbala, Hrvatska turistička zajednica dodjeljuje mu 2012. priznanje Zeleni cvijet sa zlatnim znakom, a 2009. dobiva Povelju Grada Garešnice za rad u kulturi i promicanje tradicijskog naslijeđa. 2006. godine osniva Trio Martinić obiteljski sastav koji vlada znanjem, iskustvom, prenošenjem i izvođenjem bogatog tradicijskog naslijeđa narodne kulturne baštine u Hrvata, pojavljuje se na mnogim festivalima tradicijskih svirača kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA