10.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 24 travnja, 2024
NaslovnicaVijestiKlimatske promjene pogoduju požarima u 2021. oboreni su rekordi emisija CO2

Klimatske promjene pogoduju požarima u 2021. oboreni su rekordi emisija CO2

Znanstvenici Copernicus službe za praćenje atmosfere pomno su pratili emisije šumskih požara i njihov utjecaj na atmosferu diljem svijeta tijekom 2021. Nekoliko regija diljem svijeta doživjelo je godinu intenzivnih, dugotrajnih i razornih šumskih požara koji su uzrokovali ukupno 1760 megatona emisija ugljika, prema znanstvenicima iz Copernicus službe za praćenje atmosfere (CAMS).

U godini su također bile neke od najvećih procijenjenih emisija u nekoliko regija diljem svijeta na temelju skupa podataka CAMS-ovog 19-godišnjeg Globalnog sustava za asimilaciju požara (GFAS). U travnju je u zapadnom Sibiru i Kanadi zabilježena intenzivna i trajna požarna aktivnost. Obrazac aktivnosti koji su promatrali znanstvenici CAMS-a poklopio se s anomalijama visoke površinske temperature u tim regijama.

Tijekom ljeta 2021. zabilježen je niz ekstremnih šumskih požara koji su doveli do najviših procijenjenih emisija za neke mjesece u CAMS GFAS skupu podataka. Ne samo da su široki dijelovi zahvaćeni tijekom ljeta, već su njihova postojanost i intenzitet bili izvanredni. To je uključivalo ogromna prostranstva u Sjevernoj Americi, Sibiru, istočnom i središnjem Sredozemlju i Sjevernoj Africi.

Ukupne mjesečne procijenjene emisije u srpnju bile su, ukratko, najviše za 2021. u CAMS GFAS skupu podataka s 343 megatone ugljika ispuštenih u atmosferu. Više od polovice emisija pripisano je požarima u Sjevernoj Americi i Sibiru, dvjema najteže pogođenim regijama. Prema podacima GFAS-a, kolovoz je slijedio isti primjer s ukupnim mjesečnim procijenjenim emisijama koje su bile još veće s procijenjenih 378 megatona ugljika ispuštenih u atmosferu na globalnoj razini.

U 2021. prema intenzitetu šumskih požara istaknule su se četiri ključne regije 

Sibir

Ogroman broj šumskih požara bjesnio je u područjima zapadnog Sibira oko Omska i Tjumena što je rezultiralo dnevnim emisijama znatno iznad prosjeka prethodnih godina u skupu podataka za razdoblje od 2003. do 2021. U međuvremenu, istočni teritoriji nisu bili tako aktivni početkom sezone. Razlika se jasno odrazila na anomalijama površinske temperature za regije. Međutim, ljeti su šumski požari u Republici Saha u sjeveroistočnom Sibiru postavili najviši ljetno-vremenski total u CAMS GFAS-a skupu podataka od lipnja do kolovoza, na više od dvostruko u odnosu na prethodne godine. Nadalje, dnevni intenzitet požara, mjeren kao snaga zračenja vatre (Fire Radiative Power – FRP), dosegao je znatno iznad prosječne razine od lipnja pa sve do početka rujna. Druge regije u istočnoj Rusiji, uključujući dijelove Arktičkog kruga, Čukotsku autonomnu oblast i Irkutsku oblast, također su iskusile požare, ali mnogo manje nego 2020. i 2019.

Sjeverna Amerika

Šumski požari gorjeli su diljem zapadnih dijelova Sjeverne Amerike značajan period od kraja lipnja do kraja kolovoza. Najgore pogođena područja uključivala su nekoliko provincija u Kanadi, kao i Kaliforniju i države na pacifičkom sjeverozapadu SAD-a. Među požarima je bio i najveći zabilježeni požar u povijesti kalifornijske države, nazvan Dixie Fire po cesti na kojoj je izbio. Sveukupno, šumski požari ispustili su ukupnu procijenjenu emisiju ugljika od približno 83 megatone u atmosferu. Visok intenzitet i postojanost emisija šumskih požara mogli su se vidjeti u globalnim prognozama CAMS-a dok je veliki oblak dima prelazio Sjeverni Atlantik i, miješajući se s šumskim požarima iz Sibira, dosegao zapadne dijelove Britanskih otoka i sjeverozapadne Europe krajem kolovoza prije nego što je otputovao preko velikih dijelova Europe.

Mediteran

Mnoge zemlje oko istočnog i središnjeg Mediterana pretrpjele su nekoliko dana velikih požara u srpnju i kolovozu, što je dovelo do visokih koncentracija finih čestica (poznatih kao PM2,5) i pogoršane kvalitete zraka. Posebno suhi i vrući uvjeti tijekom ljetnih mjeseci pružili su idealno okruženje za intenzivne i dugotrajne požare. Turska je bila najteže pogođena u srpnju s podacima CAMS GFAS-a koji pokazuju dnevni intenzitet požara na vrlo visokim razinama koje su bile znatno iznad prosjeka za regiju. Ostale zemlje koje su također bile pogođene razornim požarima su Grčka, Italija, Albanija, Sjeverna Makedonija, Španjolska, Alžir i Tunis.

Sjeverna Indija

Sezonsko spaljivanje strništa u Pakistanu i sjeverozapadnoj Indiji događa se svake godine od kraja rujna do kraja studenog. Zagađenje sumaglicom i dimom uzrokovano ovom aktivnošću bilo je jasno vidljivo na satelitskim snimkama tijekom listopada i studenog 2021., a također se odrazilo na vrlo visoke vrijednosti finih čestica i optičke dubine aerosola u CAMS-ovim globalnim prognozama u cijeloj regiji. Uočeno je i prijavljeno značajno onečišćenje zraka diljem Indogangeske nizine (IGP), koje pogađa milijune ljudi. Većina požara bila je u indijskim državama Punjab i Haryana.

Mark Parrington, viši znanstvenik i stručnjak za šumske požare u ECMWF Copernicus službi za praćenje atmosfere, komentira:

„Kako se godina bliži kraju, vidjeli smo da su široko rasprostranjene regije iskusile intenzivnu i dugotrajnu aktivnost požara, od kojih su neke bile na razini koja nije zabilježena u zadnjih par desetljeća. Sušniji i topliji regionalni uvjeti uzrokovani globalnim zatopljenjem povećavaju rizik od zapaljivosti i požara vegetacije, a to se odrazilo na iznimno velike, brzo razvijajuće i trajne požare koje smo pratili.

Od 2021. je jasno da klimatske promjene pružaju idealno okruženje za šumske požare, koji također mogu biti pogoršani lokalnim vremenskim uvjetima. Naše petodnevne prognoze omogućuju donositeljima odluka, organizacijama i pojedincima da poduzmu mjere za ublažavanje prije bilo kakvih incidenata onečišćenja”.

Više informacija o šumskim požarima na sjevernoj hemisferi tijekom 2021. možete pronaći ovdje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA