29.8 C
Dubrovnik
Nedjelja, 6 srpnja, 2025
HomeVijestiKLIKNI I VIDI Kroz igru i zabavu najmlađi učili o sigurnost u...

KLIKNI I VIDI Kroz igru i zabavu najmlađi učili o sigurnost u prometu

Na inicijativu Postaje prometne policije Dubrovnik jutros je s provedbom započeo iznimno zanimljiv projekt Vidi i klikni, namijenjen prometnoj prevenciji naših najmlađih.

Radi se o iznimno zanimljivom i prepoznatljivom projektu Hrvatskog auto kluba koji je proglašen najboljim projektom u Europi za prometnu edukaciju djece dobnog uzrasta od šest do sedam godina, a provodi ga oko 20 Europskih zemalja, među kojima je i Hrvatska.   

Osnovna ideja projekta je UČENJE KROZ ČINJENJE, gdje se na djeci prihvatljiv način, prvo teoretski, a zatim i praktično prenose savjeti o tome kako sigurno sudjelovati u pometu.

Program se odvija uz pomoć didaktičkih pomagala, automobila na napuhavanje i električnog automobila kao kulise.Obuhvaća vježbanje pravilnog korištenja nogostupa, uočavanje prometnih svjetala, propisno prelaženje ceste korištenjem pješačkog prijelaza, simulacija prelaska u situaciji kada nailazi automobil, vježbanje vizualnog kontakta i komunikacije s vozačem, upoznavanje s rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila, propisno i pravilno sjedenje u automobilu, korištenje dječjih sjedalica i sigurnosnih pojaseva u automobilu.

Djeca su dobila i slikovnice „Sa Zebrom sigurno u školu“ koja će odnijeti kući i pokazati svojim roditeljima jer su upravo roditelji naši važni suradnici u svakodnevnoj edukaciji djece o tome kako na siguran način sudjelovati u prometu.

Osim danas, projekt će kroz naredna tri dana, zajednički provoditi policijski službenik Postaje prometne policije Dubrovnik Denis Pavela i predstavnice Hrvatskog auto kluba Andrijana Šimunec i Sandra Gračanin.

Program će, osim učenika prvih razreda OŠ Montovjerna, obuhvatiti i njihove vršnjake iz OŠ Lapad te djecu iz vrtića Kalimero, Palčica i Škatulica.


Na otvaranju programa danas je bio i načelnik Policijske uprave dubrovačko-neretvanske Ivan Pavličević koji se zahvalio HAK-u na suradnji u ranoj prevenciji djece na čiju smo sigurnost svi posebno osjetljivi te dodao da je prevencija već godinama strateško opredjeljenje ove Policijske uprave, s osnovnim ciljem preveniranja svih oblika protupravnih ponašanja, kako do sankcioniranja uopće ne bi došlo.  

U posljednjih pet godina na prometnicama Policijske uprave dubrovačko-neretvanske smrtno je stradalo jedno dijete, njih 39 je teže, a 111 ih je lakše  ozlijeđeno. Podaci se odnose na djecu do 16 godina.

Dodajmo ovom da vozači na prometnicama Dubrovačko-neretvanske županije uistinu poštuju pravila prednosti prolaska pješaka u prometu, ali svakako koristimo ovu priliku da još jednom napomenemo kako su pješaci, poglavito djeca, najranjivija skupina sudionika u prometu te stoga i ovom prilikom apeliramo na vožnju koja je sigurna i u skladu s prometnim propisima jer na taj način štitimo ne samo svoj život, već i živote ostalih sudionika u prometu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA