21.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 9 listopada, 2024
NaslovnicaVijestiKatija Ćorić, Dubrovkinja iz Montreala donira Muzeju Domovinskog rata svoju sliku uz...

Katija Ćorić, Dubrovkinja iz Montreala donira Muzeju Domovinskog rata svoju sliku uz koju je vežu snažne emocije

U Muzeju Domovinskog rata Dubrovnik održat će se 12. srpnja u 11 sati predstavljanje donacije Katije Ćorić, svestrane umjetnice, aktivistice i kolekcionarke umjetnina iz Montreala u Kanadi.

U Muzeju predstavljamo još jednu od iznimno vrijednih donacija na čijim temeljima i „stoji“ Muzej Domovinskog rata Dubrovnik i čija je građa više od 80% nesebično darovana od strane institucija, branitelja, građana i umjetnika u nadi da će biti sačuvana od zaborava i uništenja te izložena u budućem stalnom postavu MDRD u obnovljenoj tvrđavi Imperijal – stoji u obrazloženju iz Muzeja Domovinskog rata. Posljednjih 16 godina, od kada intenzivno prikupljamo i prezentiramo građu iz Domovinskog rata, naše su Zbirke postale vrelo na kojem se može sustavno i stručno izučavati naša novija povijest i na što smo veoma, kao muzejski djelatnici, ponosni – dodaju.

Brojna su u zbirci djela umjetnika koji su duboko povezani s Gradom, a koji nisu bili u vrijeme razaranja na licu mjesta, ali ih je inspirirala njegova žrtva, kao djela Eda Murtića, „Homagge Dubrovniku“, radovi glasovite fotografkinje Marije Braut i njene izložbe „Jedno lice rata“, kompletna izložba „Dubrovnik…“ autora Damira Fabijanića, te dvije izložbe fotografija slikarice Anne Marie Grill s kojima je u Europi širila istinu o razaranju Grada i prikupljala humanitarnu pomoć za stanovništvo, te pet djela Dimitrija Popovića iz njegovog poznatog ratnog ciklusa nadahnutog potresnim snimcima Mira Kernera i drugih istaknutih dubrovačkih fotografa, Božidara Gjukića i Mila Kovača.

-Ovom prigodom Zbirka će postati bogatija za sliku autorice Katije Ćorić pod nazivom „Moja domovina“ (My Homeland), iz 1991., te joj i ovim putem zahvaljujemo. Umjetnina je nastala u vrijeme ratnih razaranja početkom Domovinskog rata a poklonila ju je svome ocu, kapetanu Ivanu Ćoriću (1938. – 2015.) 1991. Slika je ulje na platnu, koje prikazuje najdublje misli gđe Katije Ćorić u jednom od najtežih razdoblja njezinog života te je bila dio serije pod nazivom “Učinci rata na umjetnicu”. Serija je bila izložena u Zagrebu, Požegi i Dubrovniku 1996. godine. Ovom donacijom gđe Katije Ćorić, slika se ponovno vraća u Dubrovnik i postaje dijelom fundusa Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik gdje pronalazi svoje mjesto u Zbirci muzeja te ostaje kao zalog za trajno pamćenje na Domovinski rat i stvaranje suverene i samostalne Republike Hrvatske – stoji u pojašnjenju Varine Jurice Turk, ravnateljice Muzeja.

Tko je Katija Ćorić i kakvu emotivnu snagu ima ova slika za nju?

Katija Ćorić, rođena 1969. godine u Dubrovniku, svestrana je umjetnica, aktivistica, kolekcionarka… a danas živi u Montrealu. Njezin otac, kapetan Ivan I. Ćorić (Dubrovnik 1939. – Montreal 2015.), preselio je obitelj u Montreal 1973. godine nakon što je ondje prihvatio poslovnu ponudu. Tijekom njezinog djetinjstva, Katijini roditelji Ivan i Marija učili su je o bogatoj povijesti Dubrovnika. Bilo im je važno da njihova kćer odrasta s jakim osjećajem svojih korijena. Hrvatski jezik se govorio kod kuće kako se ne bi zaboravio, a tradicionalna jela su se kuhala kako bi se očuvala bogata dubrovačka kultura – zapisala je Marija Barić na portalu HIA.

Katija je gotovo svake godine posjećivala Dubrovnik, a bila je čak i u svom rodnom gradu 1991. godine i pripremala se za sudjelovanje u arheološkom iskapanju sa studentima Sveučilišta u Zagrebu kada je Domovinski rat promijenio sve to. Ono što je uslijedilo bili su mjeseci i godine tuge i borbe, koje će svi Hrvati pamtiti, a posebno oni koji žive u dijaspori. Važno je napomenuti da su godine od 1991. do 1995. bile prije Facebooka, a široka upotreba interneta tek je počela postajati popularna. Obitelj Ćorić pratila je razvoj rata na vijestima i čitala o njemu u novinama. Za Katiju Ćorić osjećaji duboke tuge, očaja i krivnje prožimali su sve. Krivnja jer je osjećala da osobno napušta svoju domovinu dok je bila tako daleko. U tim najmračnijim trenucima 1991. godine, Ćorić je odlučila učiniti jedino što je znala; uzeti kist i slikati o ratu. Rezultat je bila serija slika i izložba pod nazivom “Utjecaj rata na umjetnicu”. Godine 1996., uz pomoć prastrica, profesora i hrvatskog povjesničara Filipa Potrebice (1933.-2003.), organizirana je turneja u tri grada u Hrvatskoj.

“…U to vrijeme, stvarno nisam znala što drugo učiniti kako bih prenijela poruku podrške svojim sugrađanima Hrvatima u tako strašnom trenutku povijesti. Htjela sam da osjete ono što sam osjećala, i htjela sam da znaju da mislim na njih svaki dan. Mogu reći da je ovo razdoblje mog života bilo vrijeme kada sam se stvarno osjećala najnemoćnije i jedino što me spasilo bila je moja umjetnost…” – izjavila je Ćorić.

Preskočimo li 33 godine unaprijed i jedna od najvažnijih slika iz kolekcije još uvijek traži svoj dom. “Gledala sam ovu sliku gotovo svaki dan posljednjih 33 godine i sada mislim da je vrijeme da ode na svoje konačno počivalište, mjesto gdje će biti okružena drugim relikvijama i sjećanjima na Domovinski rat. Prihvaćanjem ove donacije, Muzej Domovinskog rata omogućio mi je da ostavim svoj skromni trag kao umjetnica prema svom voljenom rodnom gradu Dubrovniku, i moja osobna skromna posveta svima onima koje smo izgubili tijekom tih mračnih dana…” – dodala je Ćorić.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE