28.8 C
Dubrovnik
Subota, 7 rujna, 2024
NaslovnicaVijestiIZ MINUTE U MINUTU: Frankovićevo prvo očitovanje o najmu za Dubravku i...

IZ MINUTE U MINUTU: Frankovićevo prvo očitovanje o najmu za Dubravku i kritika prodavača s place u Gružu

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika, koja je započela danas u 9 sati Na sjednici je prisutno 19 od ukupno 21 vijećnika. Na sjednici će se raspravljati o 12. točaka, od kojih je zadnja Odluka o dodjeli javnih priznanja Grada. Zanimljivo će biti i izlaganje o zahtjevima građana i poduzeća, koji traže izmjene prostornog plana. Prijedlog odluke o imenovanju povjerenstva za izravnu dodjelu financijskih sredstava, predložen je kao dodatna točka dnevnog reda umjesto devete točke “imenovanja sudaca porotnika za mlade”, koja se skida s dnevnog reda sjednice, zbog formalnih razloga, kazao je predsjednik Vijeća Marko Potrebica, koji je pozvao sugrađane da se prijave za suce porotnike za mlade. Andro Vlahušić je kazao kako je razočaran što na dnevnom redu nema točke o azilu na Žarkovici. Dnevni red je jednoglasno prihvaćen.

Andro Vlahušić – U Saboru se nalazi Zakon o pomorskom dobru, ovaj zakon ide u štetu Grada. Luka Dubrovnik ide u koncesiju, a nema nikakvog govora da bi gradovi mogli upravljati pomorskim dobrom, a Županija odlučuje i o koncesijskim odobrenjima. Koncesiju bi mogla izgubiti i Luka Dubrovnik. Sve što smo imali, gubimo. Može li gradonačelnik koji je i saborski zastupnik nešto učiniti? Zanimalo ga je i je li napravljena procjena rezultata 9. zimskog festivala i priprema li se 10. festival, kako Studenski dom ne bi bio jači od Zimskog festivala?

Franković – u srijedu će biti rasprava o prvom čitanju Zakona, ja imam neke primjedbe i sudjelovat ću u raspravi. Mislim da je dobro da se ide na koncesijske dozvole, a Gradsko vijeće će određivati namjene plaža, hoće li se davati u koncesiju ili ne. Naši komunalni redari imat će nadzor nad pomorskim dobrima, dosad su to radile isključivo lučke kapetanije, koje to nisu mogle s obzirom na opseg posla obavljati. Slažem se s Vama da bi ovo oko povijesne jezgre trebala biti iznimka. Sudjelovat ću u raspravi i nadam se uspjeti poboljšati zakon.

Gradonačelnik je dodao kako se već radi na konceptu 10. Zimskog festivala. Nije nas ove godine vrijeme mazilo. Vjerujem da nam Studentski dom i Advent u TUP-u nisu konkurencija, nego nadopuna. Mislim da je dobro da imamo festival na više lokacija. Vodili smo računa da se programi ne preklapaju. Ohrabruje najava da ćemo u sezoni 2023. imati više zimskih letova i u tom smjeru ide i organizacija.

Vlahušić je kazao kako se u novom Zakonu prihod od koncesije dijeli na tri dijela između Županije, Grada i Države, dok su koncesijska odobrenja dosad išla direktno Gradu. Kazao je kako novim zakonom Luka Dubrovnik gubi svoju koncesiju.

Đuro Capor (SJN) kazao je kako se opravdano sumnjalo u javni natječaj za Dubravku i kako se to dogodilo da je onaj koji je dobio najam ispunio uvjete s obzirom da je onaj koji je dobio najam izrazio javno sumnju u uvjete natječaja. Tražio je objašnjenje.

Gradonačelnik je odgovorio kako je riječ o pola milijuna eura najma godišnje za Dubravku te da je prednost imao bivši najmoprimac. Dodao je kako nije reagirao na sumnje izražene na Facebooku jer nisu bile utemeljene.

-Zbog ozbiljnosti rada Dubravke, nismo mogli bilo kome, onima koji su tek otvorili, dati pristup ovakvom objektu. Nas je interesiralo da najam dobije netko tko već ima praksu, uhodan posao i mogućnost da plaća viši najam, jer taj najam plaća dio kredita za TUP. Iznenadio me najmoprimac svojim javnim istupom, jer je on smatrao da mu postojeći ugovor pruža automatski najam objekta. To jest bilo tako prije promjene zakona prema kojem smo mi morali raspisati natječaj. Nama je odgovaralo da bude isti najmoprimac jer sve uredno plaća. On je sve uvjete ispunio, a dali smo revizorskoj kući da neovisno utvrdi ispravnost. To je utvrđeno i nema tu nikakvih materijala za USKOK, kako neki sumnjaju.

Capora je zanimalo i što je nova s Arenom Lapad.

Franković mu je odgovorio kako povjerenstvo na čelu s vijećnikom Maslaćem trenutno utvrđuje najbolji način kako dati budući stadion u koncesiju.

Capor (SJN) je zahvalio gradonačelniku na jasnom odgovoru vezanom uz Dubravku izrazivši zadovoljstvo što je Grad zadovoljan zakupcem koji je ispunio sve uvjete te najmom kojim će pomoći u vraćanju kredita za TUP.

Marko Potrebica (HDZ)javio se za riječ, pa je počeo svoje izlaganje o sumnjama. Izložio je sumnje u novi Zakon o pomorskom dobru koje se pojavljuju u medijima.

-Molim da se zauzmete u ime Grada da neće biti privatizacije plaža- kazao je Potrebica i zatražio komentar gradonačelnika. Zahvalio je Vlahušiću na pohvali Adventa na Vojnoviću te pozvao i hotele da naprave program i obogate sadržaj u Gradu.

Franković – Kroz četiri članka jasno stoji da su plaže otvorene. Neke članke, istina treba pojasniti kako ne bi došlo do zabuna. Ovo je prvo čitanje i vjerujem da ćemo najveći dio sumnji i sustava unaprjeđenja zakona riješiti na raspravi u srijedu, koja će biti duga i žustra. Iza ide i drugo čitanje te amandmani. Sjetit ćete se amandmana kojim su zaštićeni naši vodiči. Ovaj zakon donosi nam popriličnu mogućnost za prihod od koncesija na pomorsko dobro. Ukidaju se koncesijska odobrenja, koja je davao Grad, ali su to bila ograničena sredstva, sad bismo od koncesije trebali dobiti treći dio. I što se tiče Lučke uprave ima nejasnoća, nadam se da ćemo do drugog čitanja to iskristalizirati.

Katarina Doršner (HDZ)- Moje pitanje odnosi se na kanalizaciju Lopuda. Zanima me koliko to košta i što sve donosi.

Franković -Kanalizacija na Lopudu napreduje. osnovni sustavi su izgrađeni, sad slijedi izgradnja parcelizacijskih sustava po cijelom otoku, što podrazumijeva kopanje po cijelom otoku, pa će vjerojatno utjecati i na sezonu. Za 10 -ak dana raspisat ćemo natječaj za kanalizaciju Suđurac, počelo je zacjevljivanje kanala kroz Srđ, čisti se kanalizacija u Gradu. Prekopane ulice će sigurno izazvati nezadovoljstvo građana, ali imamo rokove, a to se financira europskim sredstvima. U tijeku sezone nastojat ćemo što manje raditi i izbjeći ključne ulice.

Ivan Maslać (HDZ) – Opet pitam za cestu na Montovjerni? Što tamo još treba? Pitam i za pročistač na Petki? Kad će biti gotov, jer za njega alternative nema, on čuva naše more od zagađenja?

Franković -Očekujemo građevinsku dozvolu za cestu na Kineskom zidu do kraja godine i u idućoj godini planira se gradnja. Za izvlaštenje za cestu Tamarić smo izdvojili već 9 milijuna kuna. Kad sve to završi postupak će biti jednostavan. Kad se radi o Petki ide javna nabava. Onaj tko ga dobije izradit će projekt, ishodit dozvole i graditi pročistač. Cijeli projekt je vrijedan 800 000 eura, donijet će nam puno poboljšanja, ali bit će kopanja posvuda. Istovremeno će se kopati i sustav kabela za širokopojasni internet u suradnji s HT-om. Provodit ćemo sustav asfaltiranja svega što nije u opsegu Aglomeracije. Uskladili smo radove s HT-om i HEP-om da se ne kopa više puta na istom mjestu.

Olga Muratti (HSU)- što će Grad Dubrovnik napraviti da se promijene odrednice upisa područja u škole. Nakon izgradnje škole Montovjerna, manji je broj đaka u Lapadu i na Ilijinoj Glavici se smanjio, a na Montovjerni se javlja višak đaka. Molim da se ovaj problem riješi.

Franković – imamo slučaj kad nam je Lapad i Ilijina glavica ima manje upisanih, a na Montovjernu svi žele. Upravo zbog razloga da Montovjerna ne uđe u dvosmjensku nastavu, a u druge dvije manjak je učenika, mi smo pokrenuli izmjenu upisnih područja i poslat ćemo prijedlog Ministarstvu. udaljenost ove tri škole je uistinu mala. Jednu školu opterećujemo, a druge dvije imaju manje učenika, višak profesora. Školu ne čine zidovi, nego nastavno osoblje, a sve tri škole imaju kvalitetne profesore. Nikoga nećemo zbog toga zakinuti. Promijenit ćemo upisna područja.

Jasmin Deraković (DDS)- prije mjesec dana se pojavila informacija o nabavci podzemnih spremnika za odvojen otpad koji financira dijelom Fond za zaštitu prirode. Zanima me kad će ovaj postupak biti realiziran. Iskoristio bih priliku da Vam kažem da je 2015. talijansko ministarstvo kulture razmatralo uvođenje nevidljivih solara na kulturna doba u vidu kupa sa solarima. Razmišljamo li mi o tome?

Franković – nema o tome ništa na stranicama Čistoće, jer investiciju vodi Grad, naš odjel za investicije i predat ćemo to Čistoći na održavanje jer je to naša zakonska obveza. To je dobar korak naprijed. Ljudima će trebati da se nauče. Ta odlagališta izgledaju uredno i kad se otpad redovito prazni, tu nema problema. I dalje imamo problem s našim građanima koji odlažu otpad u nevrijeme. Nadam se da ćemo uvesti ove godine otpadomjere koji će onemogućiti da se smeće odlaže cijeli dan, kako bi izbjegli neugodne mirise. Dobivam primjedbe da treba više čistiti ulice, ja se slažem s time, ali ako je otpad na cesti zimi, treba pitati tko je taj otpad bacio i ostavio. Što se tiče solara, mislim da znate za naš projekt koji je bitan. Jasno je da ne možemo u povijesnu jezgru staviti solare, ali treba vidjeti što taj novi projekt kupe kanalice i solara u jednom. Ako se to pokaže dobrim, vjerujem da bi to bilo izvedljivo u buffer zoni. To je pilot program u Italiji. Mislim da je nama važno da što više ljudi prihvati naš program solarne energije.

Krešimir Marković (HS)pitao je gradonačelnika postoji li mogućnost da prodavači s place ostanu u Gružu, a da se ne sele u Lapad zbog radova? Pitao je i što se događa s projektom nadogradnje škole u Mokošici i hoće li se tamo preseliti novi odjel Umjetničke škole Luke Sorkočevića?

Franković mu je odgovorio kako je za nezadovoljstvo placara saznao iz medija. Nitko se nije obratio ni Sanitatu ni Gradu. Paralelno sami predlažu rješenje problema, a da se pri tom nisu zapitali što o tome kaže zakon. nama bi bilo lakše da je placa u Gružu, ali nakon što smo od Inspektorata dobili odgovor da samo 30 dana kao sajamski dani može biti placa u Luci ili u parku. Jednim dijelom razumijem ljude, a manjim dijelom one koji prosvjeduju, a nisu sjeli za stol razgovarati. Svatko će potpisat peticiju jer nam je svima zgodna placa u Gružu. Spremni smo za dijalog. Za OŠ Mokošica gradonačelnik je kazao kako će jedna učionica biti glazbena učionica i tako omogućiti nastavu glazbenoj školi i u Mokošici. Kazao je kako se uskoro nada dozvolama, koje će omogućiti rekonstrukciju ove škole i jednosmjensku nastavu u Mokošici.

Anita Bonačić Obradović (SDP) – pitala je gradonačelnika je li Grad prijavio dom umirovljenika ispod bolnice prijavljen na natječaj Ministarstva za financiranje. Pitala je koje će projekte Grad prijaviti na ITU program i je li gotov plan urbanog razvoja koji je preduvjet prijave? Pitala je zašto grad nema jedinstvenu aplikaciju za plaćanje svih gradskih usluga od parkinga, Libertasa… Za građane bi to bilo lakše, a za tvrtke jeftinije i racionalanije te predložila fond na koji se treba prijaviti za nova programska rješenja.

Franković – danas je otvoren natječaj za dom umirovljenika, sve smo pripremili i večeras do ponoći ćemo ga prijaviti. Maksimalni iznos je 46 milijuna kuna, a procijenjena je vrijednost je oko 100 milijuna. Kad bi uspjeli na natječaju to ide dalje. Grad je što se tiče ITU mehanizma mi smo najspremniji grad za to do kraja mjeseca gotova je strategija urbanog razvoja, a planiramo cijeli niz projekata za ta 22 milijuna eura, koje smo već pripremili. Pitanje vezano za digitalno društvo već imamo niz alata. Ono što je problem u objedninjavanju je što su sva društva različite pravne osobe. Muzeji su besplatni za sve stanovnike županije, Libertas će nadam se do ljeta uvesti beskontanktno plaćanje za kartice, a pripremaju online platformu za kupovanje pokaza i kartica. Vidjet ćemo možemo li sve te aplikacije i alate staviti na jedno mjesto, ali objedinjeno ne može biti.

Saša Škrabić (SDP) – TZ Dubrovnika u Gradu ima jako malo reklama, možda nam to ne treba. Uz vilu Čingriju i u Luci imaju dvije karte. Možda oni misle da je to dosta, ali nije imamo tri ureda TZ-a u Gradu od toga jedan nevidljiv u Dvorima Lapad. Predlažem da uvedemo na autobusne stanice karte s QR kodovima da se najbolji sadržaji mogu vidjeti. Trošak je malen. Preseljenjem TZ-a u Dubravku će se smanjiti prostor za info centar. Mislim da bi trebalo posjetiteljima dijeliti i papirnate karte.

Pitao je kad će se otvoriti dom u Gružu i tko će tamo raditi jer natječaji za osoblje nisu raspisani.

Franković – je kazao kako je zanimljiv prijedlog o QR kodovima i kazao da će to prenijeti Turističkom vijeću. Za dom je kazao kako prvi tehnički prijem nije prošao jer se tražila ugradnja sustava prskalica u cijeli hotel, što u građevinskoj nije bilo. Osigurano je 700 000 kuna za to, uskoro će doć izvođač, nadam se da će to kroz mjesec dana biti gotovo. Sve je namješteno i uređeno, sad moramo ugrađivati prskalice, jer se zakon promijenio. Kroz ovaj mjesec će krenuti i natječaji. Nadam se da će veljača biti mjesec otvaranja za korisnike. Nisam mogao predvidjeti ovo. Bitno je da uvjeti za korisnike budu što bolji.

Ivica Cetinić – pitao je što je novo s vrtićima u Mokošici?

Franković – imamo problema s prostorom za proširenje vrtićkih grupa u Mokošici. Prostori koje smo našli, nisu adekvatni. Razumijem nezadovoljstvo roditelja, ali nema brzog rješenja za smjestiti djecu. imamo novi ponuđen prostor. Ni sadašnji prostori nisu na razini, ali je velik broj zahtjeva, a kapaciteti su ograničeni. Sufinanciramo i privatne vrtiće. Govorimo o 70 do 90 djece koja su neupisana, dosada nismo imali tih problema. Vjerujem da ćemo pronaći rješenje. Možda će rješenje biti u Gradu. Brzog i jednostavnog rješenja nema, ali radimo na tome.

Maro Kristić (MOST) pitao je gradonačelnika o dodjeli od 800 000 kuna za manifestaciju Bavarin. Zanimalo ga je je li obustavljena ta priča i jesu li promijenili svoje mišljenje. Pitao je ima li gradonačelnik informacije o istrazi u svezi s tri udruge vaterpolo kluba Jug? Zanimalo ga je je li Ronilački klub Dubrovnik pozvao predstvnike Grada na skupštinu?

Franković je kazao kako Turističko vijeće nije gledalo blagonaklono na raspravu o Bavarinu, jer se zna tko puni taj proračun i o njemu odlučuje. -To su stručni ljudi. Što se tiče Bavarina to baš i nije onako kako je ovdje izrečeno. Turističko vijeće dodjeljuje 50 posto ukupnog troška, a to nije 800 000 kuna. O tome će oni još raspravljati.

Vaše drugo pitanje je opet o sportskim klubovima i sad će svi mislit da Vas ja nagovaram na ova pitanja. Neki nešto zamisle i počnu vjerovati u to. Mi imamo problema sa sportskim klubovima. Još nismo riješili plivački klub, pa nam se dogodio rukometni klub. Sve je to zbog jednog čovjeka, pa se klub razdvojio. Mlada ekipa se odvojila i uspješno djeluje u Župi. Samo jedan čovjek stoji između spajanja klubova u Gradu i Župi. Za ronilački klub ništa ovo nisam znao. Mi imamo dobre sportaše i neke ljude koji sve to zasjene. Moramo naći način za veću kontrolu javnih sredstava. Problem se ponavlja i čini mi se da je ohrabrujući prekršiteljima. Njima se ništa nije dogodilo. Mislim da bi bilo dobro da prilikom budućeg rasporeda tih sredstava treba bolje birati ljude. Ovoje zabrinjavajuće. Moram reći kako Grad u tome ne može ništa. Mi smo tu nemoćni, jer klubovi imaju slobodu da rade što hoće. To se sad događa u Dinamu. Ista stvar.

Kristić – rezultate treba uvijek pohvaliti, a upravljanje klubovima na nezakonit i nestatutaran način ne smijemo tolerirati. Ova pitanja ja ne postavljam na nagovor gradonačelnika.

Ivo Lučić (HDZ) pitao je gradonačelnika u kojoj je fazi projekt prometa oko gradske jezgre te u kojoj je fazi izrada pristupnog puta za Nuncijatu?

Franković je odgovorio kako će završni nacrt biti gotov do kraja tjedna te će onda ići javna rasprava. Nada se da će se primjenjivati u ovoj godini, barem djelomično.

-Mi smo prva jedinica lokalne samouprave koja uvodi ovaj sustav. To nije jednostavno. Treba pomiriti mnoge interese, smanjiti mogućnost diskriminacije i smanjiti broj vozila oko povijesne jezgre. Što se tiče tehničkih uvjeta to će biti spremno, a dokument će ovaj tjedan biti gotov i uskoro prezentiran javnosti, a ako Bog da u 3. mjesecu ćemo usvojiti dokument. Što se tiče Nuncijate sve je na sudu, u ovoj godini postupak će biti gotov i dodijeljena zemljišta njih je čini mise oko 23 do 25.

Petra Marčinko (SJG) – pitala je gradonačelnika za solarne panele na Pločama. -Stanovnici s Ploča su dobili negativne odgovore o solarnim panelima na svojim kućama. To je budućnost i imam jedan prijedlog da se oforme radionice i predavanja kroz Plan upravljanja na kojima bi građani mogli dobiti informacije. Oni smatraju da neke građevine bez struje na Pločama uništavaju vizure, a njima se brani ugradnja solara u kontaktnoj zoni.

Gradonačelnik je kazao kako je bio u Ministarstvu kulture oko ovog pitanja i tražio detaljniju razradu ovog pitanja. Kazao je kako je dobar prijedlog da se to uključi u Plan upravljanja.

Željko Raguž pitao je gradonačelnika zašto zaklada Blaga djela natječaje za najam svojih prostora provodi uz napomenu kako cijena nije osnovni faktor. On smatra kako to nije uredu jer se tim najmovima financiraju različite socijalne grupe građana. Pohvalio je prehranu u školama, ali je komentirao lošu kvalitetu obroka za djecu. Pozvao je trgovačke centre da pomognu djeci.

Franković je kazao kako Blaga djela na ugostiteljske objekte treba staviti cijenu kao najvažniji faktor, ali to ne može biti u svim slučajevima. Da je cijena najvažniji faktor Jako ne bi šišao na Stradunu i ne bismo imali cvjećaru. Što se tiče obroka u školama, Vlada je donijela odluku, a Pravilnik je došao par dana prije provedbe. Dogovorili smo se zasad da to bude ono što se može organizirati. Grad će raspisati javnu nabavu prema meniju Zavoda za javno zdravstvo i da će to uskoro biti u svim školama isto. Činjenica je da mi imamo prirast djece i manjak prostora, dok recimo Osijek ima manjak djece i dosta prostora. Zato oni imaju topli obrok, a mi ne. Za topli obrok trebaju veće kuhinje, više kuhara, veće blagovaonice. Trebat će vremena za prilagodbu. Kad sklopimo novu nabavu, djeca će imati raznovrsnu i zdravu prehranu. Primošten i mi ne možemo se uspoređivati, oni imaju 55 puta manje djece od nas.

Marko Potrebica je dodao kako ono što je napisao Zavod za javno zdravstvo po njegovom mišljenju 80 posto djece to neće jesti. Završila su vijećnička pitanja.

Prijedlog odluke o visini turističke pristojbe za brodove na kružnom putovanju u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi na vezu u luci ili sidrištu luke na području grada Dubrovnika za 2024. godinu.

Andro Vlahušić je kazao kako će glasovati za ovu odluku i kako je pozdravlja jer ona donosi zaradu Gradu. Predložio je da se vrati odluka o vinjetama za zaustavljanje na Pilama, kako bi se više zaradilo.

Odluka je jednoglasno prihvaćena.

Bez rasprave je usvojena točka  Prijedlog odluke o proglašenju komunalne infrastrukture – nerazvrstane ceste Riječka ulica – javnim dobrom u općoj uporabi u vlasništvu Grada Dubrovnika.

Prijedlog mjera socijalnog programa Grada Dubrovnika za 2023. godinu.

Nikša Selmani (SJG) – Pitanje je vezano uz senior servis. Zavedeno je svega 15 korisnika. Zanima me može li se povećati ovaj broj jer je ovo još nedovoljno iskorišten program, koji može pomoći u smanjenju na pritiska na domove.

Smatram da bi u Gradu trebalo provesti ozbiljne ankete i rasprave kako bismo saznali što mladi žele u Dubrovniku jer u ovom programu stoji da socijalna situacija tjera mlade iz Hrvatske. Kad mladi bježe iz Hrvatske to nije dobro. Sad imamo dvije tvrde granice i lošu komunikaciju to za nas ne može biti dobro, ali hajdemo vidjeti što možemo.

Bonačić Obradović (SDP) podnijela je amandman na socijalni program vezan uz zaštitu od onečišćenje okoliša i to u točki vezanoj uz zdravlje građana.

Pročelnik Đivo Brčić je kazao da odjel nema ništa protiv ovog amandmana, ali da kolege iz Odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša već provode.

Bonačić Obradović javila se za raspravu, kazavši kako se svim mjerama nastoje ublažiti teški uvjeti života. -Ako pratimo mjere socijalne Grada, svaka vlast ih nastavlja i još više širi. Očekivala sam da će u ovim mjerama biti usvojeni amandmani koje sam podnijela i koji su prihvaćeni u raspravi o proračunu za 2023. Kad sam vidjela da ti amandmani nisu u ovoj odluci, pripremila sam za svaki posebnu odluku. One nisu uvrštene, a riječ je o potpomognutoj oplodnji, povećanju naknade za novorođenčad, i većoj pomoći osobama s invaliditetom. Zanima me objašnjenje.

Ona je pitala i što je s projektom “Zaželi” i je li i to dio programa senior servis? Pitala je za pitanje subvencioniranja podstanarstva vezno za zloupotrebu te je kazala kako neki koji primaju ovu subvenciju žive u jednom stanu, otiđu prije raskida ugovora u drugi stan, a nastavljaju dobivati subvenciju.

Franković je odgovorio Selmaniju kako je proširenje grada na Gornja sela način kako zadržati mlade u Gradu, gdje će se osiguravati život mladima kojima će tamo biti povoljnije nekretnine. Ljudi misle da sunce negdje drugdje bolje grije, ali u svijetu su cijene nekretnina još skuplje. Mi moramo mladima osigurati povoljnu cijenu stana kako bi mogli ostati ovdje ili se vratiti ili doseliti.

Na pitanje Bonačić Obradović o njenim amandmanima kazao je kako se za to treba napraviti javno savjetovanje kako bi se one uvrstile u Socijalni program, što će se uskoro provesti.

-Kad je riječ o zloupotrebi podstanarske subvencije toga uvijek ima uz sva naša nastojanja, ali to su izdvojeni slučajevi, rekao je gradonačelnik.

Pročelnik Brčić je kazao kako je za Senior servis objavljen javni natječaj za 20 prijavitelja, ali se jako manji broj ljudi prijavio na taj natječaj. Što se tiče projekta “Zaželi” njega provodi udruga iz Grada, koja je za njega dobila sredstva pa se Grad nije prijavljivao.

Bonačić Obradović je kazala kako nije znala za obvezu javnog savjetovanja z njezine amandmane i da se nada da će nakon toga oni postati dio socijalnog programa grada.

Selmani je kazao kako je zadovoljan što je gradonačelnik svjestan problema stambenog zbrinjavanja mladih te je iznio podatke o povećanju gradnje i stanova i smanjenju broja stanovnika, osobito mladih. Naglasio je kako to pokazuje da se prostor iskorištava za turistički najam i da ga sve manje ima za građane, osobito mlade i kako je to problem o kojem se treba govoriti i što prije djelovati jer bi on uskoro mogao ugroziti postojanje grada.

Olga Muratti pohvalila je socijalni program grada te je kazala kako se Upravni odjel treba potruditi bolje kontrolirati korisnike mjera.

Pročelnik Brčić kazao je kako se svake godine kontroliraju mjere, a kako se neki uvijek domisle kako prevariti pravilnike te je dodao kako je ove godine po prvi put dobio pismo najmodavca kojem je korisnik mjere devastirao stan.

Pero Vićan je pohvalio socijalni program, ali je kazao kako mu nije jasno zašto Gradsko vijeće raspravlja o devastaciji privatnog stana. Odluka je prihvaćena uz jedan suzdržan glas uz amandman SDP-a.

Prikaz glasovanja

Rasprava o Prijedlogu zaključka o prihvaćanju Izvješća o zaključcima stručne analize zaprimljenih inicijativa u svrhu utvrđivanja osnovanosti pokretanja postupka za izradu i donošenje prostornih planova te njihovih izmjena i dopuna za 2022. godinu.

Selmani (SJG) – po kojim će se mjerilima izmjene u prostornim planovima unutar kontaktne zone uzimati u obzir?

Capor (SJG) – primijetili smo da se pritisak prema prostoru preselio na okolna područja na Mokošicu, Brsečine, Zaton i Elafite. Nije teško po tvrtkama koje to traže vidjeti da je riječ o apartmanskim jedinicama. Izgleda da nitko normalan neće ulagati u stanove za građane. Moramo, odnosno Vi kao vlast morate promijeniti pristup da se ljudima prepušta kreiranje stambene politike. Procesi koji se događaju u Gradu s zagušenjem cesta i infrastrukture preliti i na okolicu. Grad treba odrediti područja gdje će se graditi ili samostalno ili s nekim partnerima stambena naselja. Ukoliko nastavimo planirati izgradnju u okolici prema istoj špranci, nestajat će stanovnici kao što sad nestaju iz Grada, s Ploča i Pila. U ovome što planiramo ne vidim nešto što bi ovaj proces iseljavanja riješilo. Novi stanovi nisu riješili naše probleme.

Pročelnik Božo Benić je kazao kako je na razini grada donesena odluka kako se neće raditi novi UPU-ovi na području konzervatorske odluke. To ne znači da će se planovi raditi izvan te zone. Nama je sad prioritet izmjena PPU-a i GUP-a, a svakodnevno nam dolaze novi zahtjevi koje procjenjujemo u sklopu analize zahtjeva prema postojećim planovima, odgovorio je Benić Selmaniju.

Vlahušić je kazao kako je lijepo govoriti o tome da Grad gradi stanove, ali nema sredstava. Lijepe želje su jedno, a realizacija nešto drugo. Predložio je da dvije zgrade na zemljištu Vrtlara u Solitudu Grad te stanove da nekome da ih izgradi, a Vrtlaru otkupi zemljište. Rekao je kako se na TUP-u može napraviti 150 stanova. Rekao je da za gradnju treba imati novce i da nitko ne može spriječiti ljude da iznajmljivaju ljeti dok se presele u Konavle i Trebinje. To je privatno vlasništvo, Vi bez sudskog naloga ne možete ući u taj stan. Mi ne gradimo apartmane, oko 700 stanova su građani dobili u povijesnoj jezgri i tko ih je spriječio da oni upravljaju svojom imovinom.

Kristić (MOST) je pitao koje bi bile posljedice da se ovo izvješće ne prihvati, a zanimalo ga je je li Županijska lučka uprava poslala zahtjev za nove komunalne vezove. Zanimali su ga i točni kriteriji prenamjene prostora iz poljoprivrednih u građevinska područja?

Većinom glasova je usvojeno izvješće.

Prijedlog zaključka o ukidanju statusa puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za dio nekretnine katastarske oznake čest.zem. 1020/2 k.o. Obuljeno u površini od 157 m2 (Vinogradarska 8). i Prijedlog zaključka o ukidanju statusa puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za dio nekretnine katastarske oznake čest.zem. 1020/2 k.o. Obuljeno u površini od 130 m2 (Vinogradarska 10).

Maro Kristić je pohvalio ovu odluku koja će riješiti problem uknjiženja stanara Našeg doma. Kazao je kako je ovo dugo trajalo, ali se napokon rješava.

Marko Potrebica je kazao kako će se izuzet iz glasovanja jer je riječ i o zgradi u kojoj je odrastao. Kazao je kako je ovo dobar korak naprijed u rješavanju ovog problema, koji postoji više od 30 godina. A nada se da će napokon vlasnici ovih stanova moći uknjižiti svoje vlasništvo, što je trebalo biti riješeno još 1985.

Gradonačelnik je kazao kako je ovo jedan od probelma koji su ostali iz daleke prošlosti. Jedan dio je bio u Vinogradarskoj ulici, a drugi dio u Sedam smrtnih grijeha.

Vijećnici su jednoglasno prihvatili obje odluke, a Potrebica je bio suzdržan u drugom glasovanju, jer njegova obitelj posjeduje stan u zgradi broj 10.

Većinom glasova prihvaćen je Prijedlog zaključka o ukidanju statusa puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za  nekretninu katastarske oznake čest. zem. 1981/3 k.o. Orašac, površine 219 m2.

Prijedlog zaključka o sklapanju sporazuma o suradnji Grada Dubrovnika i Grada Imotskog.

Katarina Doršner, predsjednica Odbora za međunarodnu suradnju je kazala kako je ova inicijativa krenula od Grad Imotskog, a Imoćani su branili Dubrovnik i od Turaka i od Mlečana, a osobito u Domovinskom ratu. Naš prijedlog je prihvaćanje ovog prijedloga.

Prijedlog je jednoglasno prihvaćen. Za Festu sv. Vlaha potpisat će se ugovor o bratimljenju i suradnji Dubrovnika i Imotskog. Pero Vićan je pozdravio i Blaža Peza predsjednika Kluba Imoćana u Gradu.

Prijedlog zaključka o sklapanju sporazuma o suradnji Grada Dubrovnika i Grada Sorrenta.

Doršner je kazala kako je prijedlog prihvaćen od strane Odbora, a slijedom duge uspješne suradnje sa Sorrentom. Prijedlog je jednoglasno prihvaćen.

jednoglasno je prihvaćeno imenovanje Povjerenstva za dodjelu financijskih sredstava. Slijedi pauze u kojoj će vijećnici odlučivati o nagradama i priznanjima Grada.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE