20.8 C
Utorak, 16 travnja, 2024
NaslovnicaSportIva Oberan osvojila broncu na Grand Prixu u Tadžikistanu

Iva Oberan osvojila broncu na Grand Prixu u Tadžikistanu

Dušanbe je najnoviji grad na IJF Svjetskoj judo turneji, otvarajući novu zemlju za ostatak judo svijeta. U Tadžikistanu se od 2.-4. lipnja održava IJF Grand Prix na kojem je Katarina KRIŠTO (JK “Dalmacijacement” – Kaštel Sućurac) osvojila zlatno odličje u kategoriji -63kg, dok je Iva OBERAN (JK “Župa dubrovačka”) u istoj kategoriji osvojila brončanu medalju.

U finalnoj borbi Krišto je bila bolje od Španjolke Sarai PADILLA GUERRERO koju pobjeđuje nakon nešto više od 50 sekundi golden score-a te 21-godišnjakinja osvaja svoju prvu medalju s IJF Grand Prixa ikada.

„Nakon osvojene zlatne medalje iznimno sam sretna, pogotovo nakon SP-a u Dohi koje nije prošlo kako sam željela. Evo prva seniorska medalja, i to još zlatna. Ne mogu vjerovati, stvarno sam prezadovoljna, dan je tekao super, svaku borbu sam ušla sto posto. Odradila sam kako treba, fokusirana, borila sam se kvalitetno, slušala sam trenera, nisam radila egzibicije kako znam. Stvarno zasluženo, prekrasno, ne znam što bih rekla!“ – kazala je Krišto.

Na putu do finala upisala je tri pobjede. Nakon što je u prvom kolu bila slobodna, u drugom kolu pobijedila je Čehinju Renatu ZACHOVU. Četvrtfinale pobjeđuje Ruskinju Kamilu BADUROVU, koja nastupa pod neutralnom zastavom (op.a. AIN). Alžirku Aminu BELKADI savladala je u golden score-u te istom pobjedom ušla u finale.

U borbi za brončanu medalju u kategoriji -63kg, 23-godišnja Dubrovkinja pobjeđuje Alžirku Aminu BELKADI zahvatom držanja u prvoj minuti borbe te dolazi do još jedne brončane medalje s IJF World Judo Tour-a u ovoj godini.

Jako dug dan prije svega, krenulo je jako. Prvo kolo sam imala staru poznanicu Ruskinju od koje sam izgubila prošli puta, odnosno predstavnicu individualnih sportaša koju sam brzo završila ipponom. U četvrtfinalu sam na izgubila od Austrijanke te me ta borba poslala u repasaž gdje sam dobila Njemicu. Borbu za broncu sam imala protiv predstavnice Alžira Belkadi, dosta nezgodna natjecateljica, međutim uspjela sam nametnuti svoj gard i iskoristiti i njenu grešku te je primiti u zahvat držanja. Jako sam zadovoljna današnjim danom iako znam da sam mogla bolje i trebala bolje, medalja je medalja, nastavljamo dalje.

Ranije kroz eliminacijske borbe bila je bolja od Dali LILUASHVILI (AIN) i Dene POHL (GER), dok je poraz upisala od Austrijanke Lubjane PIOVESANE.

Prvog dana natjecanja u Tadžikistanu nastupila je Ana Viktorija PULJIZ (-52kg) koja je poražena u prvom kolu Uzbekistanke Gulkhayo JURAJEVE. Sutra na tatami izlazi Tina RADIĆ (+78kg) i Zlatko KUMRIĆ (-100kg).