19.8 C
Dubrovnik
Subota, 18 svibnja, 2024
NaslovnicaVijestiŽupanija će ovršiti Općinu Smokvica?

Županija će ovršiti Općinu Smokvica?

Nakon tri mjeseca pauze, danas se održava 12. sjednica Županijske skupštine Dubrovačko-neretvanske županije. Za vrijeme aktualnog sata župan Dobroslavić odgovarao je na pitanja vijećnika. Kazao je kako se brza cesta Osojnik – Zračna luka Dubrovnik neće graditi preko izvorišta Omble, no da cesta nekud mora proći. “Sad je u pitanju zaštićeni krajolik Rijeke dubrovačke.  Ceste i mostovi moraju negdje proći, oni prolaze i kroz zaštićene krajolike, kroz nacionalne parkove. Gradnje cesta nije zapriječena”, kazao je župan. Tijekom aktualnog sata najavio je i kako će Županija ako do kraja travnja ne bude podmiren dug, blokirati Općinu Smokvica i prisilno naplatiti dugovanje nastalo pri realizaciji projekt Muzeja srebra i zlata.

Nakon što je ustanovljeno da postoji kvorum i da skupština može donositi pravovaljane odluke, predstavljen je prijedlog dopune današnjeg dnevnog reda, a vezan uz izmjenu Poslovnika i održavanja aktualnog sata, odnosno postavljanja vijećničkih pitanja.

Prijedlog je u ime Kluba vijećnika Srđ je Grad, Možemo!, Nova ljevica predstavila Igra Šain Kovačević.

„U više navrata problematiziralo se pitanje aktualnog sata. Poslovnik bi trebalo adekvatno izmijeniti. Predsjednica je pozvala Odbor za poslovnik da razmotri to pitanje. Prijedlog nismo dobili, stoga smo sami odlučili poslati prijedlog, kako bi došli do adekvatnih riješena, a kako bi vijećnici mogli iskoristiti svoje pravo i postavljati pitanja za vrijeme aktualnog sata“, kazala je Šain Kovačević te potom detaljno obrazložila prijedlog.

„Predlažemo da se doda stavak prema kojem se u vremenu koje je određeno za postavljanje pitanja ne uračunava vrijeme koje za to iskoriste oni koji odgovaraju na postavljana pitanja, kao npr. župna Dobroslavić“, kazala je Šain Kovačević.

Predsjednica Županijska skupštine Terezina Orlić kazala je kako je stručnim službama dat nalog za izmjenu i dopunu poslovnika, a zbog digitalizacije rada skupštine.

„Nakon što stručne službe naprave materijale, oni idu prema svim klubovima vijećnika, a potom i pred skupštinu“, kazala je Orlić.

Prijedlog koji je iznijela Šain Kovačević nije prihvaćen. Dnevni red u cijelosti je usvojen većinom glasova, kao i zapisnik s prethodne 11. sjednice Županijske skupštine. Dodajmo i da se prethodno usvajanja zapisnika povela žustra rasprava o načina vođenja zapisnika, a vezano uz opasku nekih vijećnika da se zapisnik ne vodi od riječi do riječi.

Aktualni sat

Teo Andrić postavio je tri pitanja, među kojima i pitanje vezano uz izgradnju brze ceste i štetnost izgradnje preko Rijeke dubrovačke. Andrić je Dobroslaviću uputio i pitanja vezana uz nedavne navode gradonačelnika Ploča, Miša Krstičevića.

„Prošlu godinu ćemo pamtiti po puštanju Pelješkog mosta u promet. Recite nam kad možemo očekivati puštanje u promet stonske zaobilaznice?“, upitao je Andrić.

„Čini mi se da se podiže prevelika i nepotrebna buka oko najvažnijih investicija u ovoj Županiji oko kojih smo se davno usuglasili. Prioritet Županije je povezivanje unutar same Županije i izvan nje. Radimo na preostalim dijelovima tog projekta, na autocesti od čvora Metković do Osojnika, na brzoj cesti od Osojnika do Zračne luke Dubrovnik i brzoj cesti od Brijeste do Perne, odnosno na zaobilaznici Orebić.

 To smo stavili u svoje strategija, ali i strategije Republike Hrvatske. U strategije smo stavili da te  ceste prolaze našim teritorijem, da ne idu kroz Hercegovinu. Nećemo se do Zagreba povezivati preko Trebinje, nego preko Dubrovačkog primorja.  U skladu s time radimo pripremu tih projekata među kojima je i brza cesta od Osojnika do Zračne luke Dubrovnik.

Bitno nam je da  cijela Županija na adekvatan način ima pristup Dubrovniku, kao i da turistička odredišta imaju brz pristup do zračne luke.  To je naša dužnosti, nije primjereno da bilo tko kaže da im se ovo ne sviđa, da su protiv toga. To nije argumentacija, to nije dobro, na to ne možemo pristati. Spremni smo razgovarati o svim aspektima ovih projekata, pogotovo o zaštiti okoliša.  Ta rasprava tek predstoji.  Tu se neki služe i argumentacijom koja je netočna, a poput prelaska preko izvorišta Omble. To se sad polagano napušta, naravno da nećemo preko izvorišta Omble. Sad je u pitanju zaštićeni krajolik Rijeke dubrovačke.  Ceste i mostovi moraju negdje proći, oni prolaze i kroz zaštićene krajolike, kroz nacionalne parkove. Gradnje cesta nije zapriječena.  Ponosni smo na Pelješki most i most Ston. Cijela Hrvatska se otima za mostove, a mi kažemo dajmo to drugima. Predstoji nam rasprava o utjecaju na okoliš, to je jedina rasprava koja ima svoje mjesto i smisao. Moramo se čuvati da nam ovi izbori, koji dolaze iduće godine, ne pomute razum. Ovo su strateška pitanja za našu županiju“, poručio je župan Dobroslavić.

Gospodin Krstičević je iznio nekoliko krivih navoda u medije, kazao je župan Dobroslavić.

„Najgori se tiče dnevne bolnice Metković. Ona radi i ima uporabnu dozvolu. Krstičević je naveo da su tamo skele i da tamo nitko ne radi. Već sam imamo tisuću intervencija liječnika u Dnevnoj bolnici Metković. Takve izjave nisu dobre. Gospodin Krstičević je malo frustriran. Gradonačelnik je Ploča, a svoj posao obavlja izvan Ploča”, kazao je te dodao kako bi stonska obilaznica treba biti završena krajem mjeseca.

„Oko 31. ožujka se očekuje tehnički pregled. Nakon toga ide uporabna dozvola i puštanje u promet. Tom cestom ćemo se voziti i prije turističke sezone”, naglasio je.

Vijećnica Fani Favro Bukvić postavila je pitanje vezano uz naplaćivanje naknade za koncesionirana područja.

„Plaćaju li naši koncesionari, pogotovo koji imaju koncesije na plažama naknade i kako rješavate dugovanja“, pitala je vijećnica.

„Mi smo županija koja na obali Jadrana ubire najviše prihoda na temelju koncesija. Naše naknade su visoke. Mi smo Županija koja niti jednu koncesiju nije zatvorila za javnost. Govorim to u kontekstu novog zakona, koji ne predviđa zatvaranje za javnost koncesijskog područja. Koncesija se naplaćuje sukladno uvjetima iz natječaja. Imamo fiksni i promjenjivi dio naknade, a dijeli se sukladno zakonu. Ona se mora naplatiti. Nemam sad podatak koji su zaostaci. Oni se moraju platiti ili će se raskinuti ugovor. Tu nema trećega. Ako netko i nakon opomene ne plati naknadu raskinuti će se ugovor. Novi zakon donijeti će i veći prihod županijama. Raspisivat će se i javni pozivi, koji će možda biti transparentniji nego do sada“, kazao je župan Dobroslavić.

Vijećnik Pušić postavio je pitanje vezano uz izvođenje radova na zgradi TUŠ-a.

„Kako napreduju ostali radovi u sklopu programa Centra kompetentnosti. Kava su očekivanja za nadolazeću turističku sezonu? Donirali ste i opremu HGSS-u?”.

„Projekt Regionalnog centra kompetentnosti je jedan od strateških projekta županije vrijedan 103 milijuna kuna. S dijelom tih sredstava obnovljena je zgrada TUŠ-a u Dubrovnika. Izvode se radovi na dva akademisa, Garište i Vila Čingrija. Radovi teku uredno, nemamo razloga sumnjati da će svi radovi biti okončani u roku. Zadovoljni smo projektom. Bitna je suradnja i s kulinarskim centrom u Baskiji, a u sklopu ovog projekta. Imamo odlično ugostiteljstvo i turizam, uvijek treba učiti od drugih. Što se turističke sezone tiče najave su uistinu dobre. Lani smo ostvarili 87 posto noćenja od 2019. godine. Za sezonu koja je pred nama najave su odlične. Bio sam na sajmu u Berlinu i najave su dobre. Imamo problem radne snage, međutim to će naši poduzetnici riješiti na ovaj ili onaj način. Nemamo domaće radne snage za te najjednostavnije poslove, no očekujemo angažman poduzetnika. Zahvalni smo Vladi na potporama i poduzetnicima koji su se kvalitetno održali, kazao je Dobroslavić te dodao kako je Civilna zaštita vrijedan segment društva.

„Potres može i nas pogoditi, a imamo i poplave i požare, zbog navedenog podupiremo Civilnu zaštitu, HGSS i sve ostale sastavnice ovog sustava. Prije par dana uručili smo tri šatora HGSS-u vrijednih 33 tisuće eura. To im je vrlo bitno za redovan rad. Pomogli smo pri izgradnji doma u Orebiću, kao i s nabavom potrebne opreme.

Igra Šain Kovačević upitala je župana što je s imovinsko-pravnim problemima oko OŠ Korčula.

„ Imovinsko-pravni problemi su najčešći problemi naših ustanova za prijavu na EU fondove. To imamo i na Korčuli. Maksimalno smo na raspolaganja po pitanju pomoći. Ne može doći do izvlaštenja, mora se postići dogovor s vlasnicima. Imamo projekt vezan uz srednju školu na Korčuli koji je spreman za prijavu“, odgovorio je župan Dobroslava.

Vijećnica Korda postavila je pitanje vezano za skrb za djecu s poteškoćama u razvoju.

„Na koji će način funkcionirali centar koji ste dogovorili s udrugom Kap u moru. Kolika je važnost projekt revitalizacije Kalosa?”.

Župan je kazao kako se razgovaralo o realizaciju centra za djecu s poteškoćama u razvoju na Korčuli.

„Takav centar imamo u Dubrovniku, to su „Dva skalina“, koji funkcionira odlično. Drugi centar u Metkoviću, u sklopu Dnevne bolnice, projekt je u tijeku i ubrzo će biti završen. Tamo će djelovati udruga Prijatelj. Takav treći centar želimo u Korčuli, obvezali smo se da ćemo financijski i na svaki drugi način poduprijeti taj projekt. Izgradit će se kat na zgradi koju koristi udruga Kap u moru. Vjerujemo da ćemo tako pridonijeti kvalitetni skrbi. Što se tiče Specijalne bolnice Kalos, napravili smo projekt kojim će se urediti veliki dio bolnice. Izgradit će se novi i obnoviti stari bazen, uredit će se sobe, uklonit će se zgrade koje su oštećene u davnom plimnom valu. Projekt je vrijedan 9 milijuna eura, prijavili smo ga na natječaj Ministarstva turizma. Očekujemo da ćemo s prijavom i uspjeti“, odgovorio je župan.

Pero Jerković upitao je župana što je dogovorio vezano uz nabavu slatke vode za sustav GLOG, koje projekte županije ima pripremljene a vezano uz omogućavanje jednosmjenske nastave u Pločama i Opuzenu.

„Definiran je centar za autizma na Žarkovici. Hoće li taj centar na Žarkovici moći koristiti i punoljetni korisnici s poremećajem iz spektra autizma, a koji nisu stanovnici grada Dubrovnika?“.

„Što se tiče navodnjavanja vjerujem da ćemo već sutra potpisati ugovor s  komunalnim društvo iz Opuzena za gospodarenje tim sustavom. Donesen je dokument po kojem se projekt mora voditi. Prihvatili smo ponudu komunalnog društva iz Opuzena. Što se tiče slatke vode, u Neretvi ćemo slatku vodu imati onoga trenutka kad realiziramo projekt brane na Neretvi, u sklopu koje će biti i akumulacijsko jezero. Imali smo slučaj u kojem je gornja granica zaslanjena Neretve probijena. Nismo sigurni da se to moralo dogoditi, inzistirali smo kod Hrvatskih voda da se to riješiti. Hrvatske vode imaju građevinske dozvole. Centar za autizma je bitan za našu zajednicu. Usuglasili smo se da sudjelujemo u projektu Grada Dubrovnika. Dogovorili smo s Gradom da će usluge centra moći koristiti svi korisnici s područja županije”, pojasnio je župan.

Po pitanje jednosmjenske nastave u dolini Neretve, župan je kazao kako su potrebne intervencije za tri škole.

„U Metkoviću su predviđene nadogradnje škola, vjerujemo da ćemo proći na natječaju“, kazao je.

Vijećnik Jerković istaknuo je kako se prije godinu dana pričalo o temi zaslanjanja Neretve.

„Klima se promijenila, u posljednje tri godine imamo suše u dolini Neretve. Pokušali smo Hrvatske vode nagovoriti da puste tu nesretnu vodu. Naišli smo na veliki otpor u Hrvatskim vodama. Vode sad ima, ali je s obzirom na vremenske uvjete za mjesec dana vjerojatno neće biti“, naglasio je Jerković.

Vijećnik Cvjetković pitao je župana u kojoj su fazi radovi na luci Ubli na Lastovo i kad se može očekivati početak rada novog putničkog terminala u Vela Luci.

„Veliku pozornost pridajemo razvoju infrastrukture i prometne povezanosti otoka. Uspjeli smo za otok Lastovo ustanoviti liniju Lastovo-Dubrovnik-Lastovo. U Ublima smo došli do potpisivanja ugovor. Treba nam jedno pravo trajektno pristanište, kako mi mogle funkcionirati sve linije, dvije trajektne linije prema Splitu i jedna prema Dubrovnika. Očekujemo skorašnje potpisivanje ugovora. Putnički terminal u Vela Luci je u završnoj fazi. Preostaje spajanje na kanalizacijski sustav općine Vela Luka. Novi objekt će se spojiti na kanalizacijsku mrežu te će tek tad moći dobiti uporabnu dozvolu i biti pušten u promet. Ovim se omogućio i daljnji razvoj marine. Takvih projekata imamo još u pripremi“, istaknuo je Dobroslavić.

Nikola Duper, koji je najavio da napušta Županijsku skupštinu i kojem je ovo posljednji put da kao vijećnik sudjeluje u radu skupštine , postavio je pitanje o ilegalnom odlagalištu otpada u Župi, kod kamenoloma.

„Imamo nasip ispod kamenoloma, koji nam nije potreban, a prema graničnom prijelazu imamo nasip šuta koji je ilegalan, pa granični prijelaz koji izgleda tako da su srušili pola brda. Radimo ruglo. Zar je moguće da inspekcija barem to odlagalište ne može riješiti?“.

Župan Dobroslavić kazao je kako je već na skupštinu došla inicijativa vezana uz navedeno odlagalište otpada.

„Nije primjereno da se taj otpad nalazi uz samo cestu i da je vidljiv s magistrale. Ne mogu vam sad točno dogovoriti na pitanje i kazati što je građevinska inspekcija napravila po tom pitanju. Općina Župa dubrovačka nas je uvjeravala da i oni znaju za taj problem i da ga pokušavaju riješiti. Ostat ćemo u obvezi da vam dostavimo odgovore inspekcije i Općine. Teško nam je komentirati granični prijelaz, pretpostavljamo da su bili određeni razlozi za to. Ne treba raditi intervencije u prostoru koje se ne mogu izbjeći. Raspitati ćemo se i dostaviti nam informacije“, kazao je župan Dobroslavić.

Branko Jerković postavio je pitanje vezano uz odgodu plaćanja duga Općine Smokovića, vezano uz Muzej srebra i zlata.  

„Što se tiče projekta u Smokvici, to je odličan projekt koji je vodila Županija s Gradom Korčulom, Općinom Smokvica, Općinom Dubrovačko primorje i Mljet. Vrijednost je bila oko 32 milijuna kuna. Realiziran je gradski muzej u Korčuli, Muzej zlata i srebra u Smokvici i Zavičajni muzej u Dubrovačkom primorju. Nabavljena je i posebna oprema, poput mikroskopa za znanstvene ustanove. Projekt je završio uredno. Sjena je bačena na dio projekta koji se donosi na Smokvicu. Sredstava koja su tamo ulagana nisu opravdana kod Središnje agencije za financiranje i ugovaranje koja je mjerodavna za takve projekte i koja može izreći i kazne za neodgovarajuće postupanje ili čak uskratiti financiranje za taj dio projekta.

Vezano uz navedeno upozoravali smo načelnika Općine Smokvice. Postoji dug, koji načelnik priznaje, ali tvrdi da ga ne može platiti. Jasno smo rekli da ne možemo financirati nečije promašaje i on mora taj iznos vratiti u proračun, a nadam se da uspjeti postići dogovor i sa SAFU-om. Nisu uvijek slušali na način na koji je to za njih bilo korisno. Ako se sredstava ne podmire, mi ćemo zadužnicom blokirati Općinu Smokvica. Dug se jednostavno mora podmiriti, a ako se to ne dogodi taj će dug biti prisilno naplaćen. Mi to ne želimo, ali situacija je takva. Rok ističe krajem travnja“, poručio je župan Dobroslavić.  

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA