21.8 C
Dubrovnik
Subota, 18 travnja, 2026
HomeVijestiŽivio sveti Vlaho! Otvorena je 1052. Festa!

Živio sveti Vlaho! Otvorena je 1052. Festa!

Puštanjem golubica ispred crkve sv. Vlaha i podizanjem barjaka sv. Vlaha na standal uz njegovu himnu otvorena je 1052. Festa svetog Vlaha.

Limena glazba Dubrovnik dopratila je gradske barjake do crkve, uz pratnju festanjula kapetana Perice Baletića i obrtnika Vladimira Buća, gdje se okupio brojni puk, a na skalama i članovi Bratstva festanjula, svećenici i biskupi.

Ceremonija je počela čitanjem Lausa, koju su građani pozdravili aplauzom. Želje i pozdrave iz Hrvatske i svijeta čitao je rektor Crkve sv. Vlaha don Hrvoje Katušić.

-Barjak se vijori, a bijele golubice lete i diljem svijeta pronose glas o Festi koja je nadišla ove prostre. Spominjemo se ove godine i 350. obljetnice pronalaska moćnika lijeve ruke Svetog Vlaha koji je poslije velike trešnje 1667. otuđen a potom pronađen u Genovi. Drago nam je što i ova Festa svjedoči da naš parac pruža svoju ruku kako bi nas ohrabrio u svim izazovima kojima se susreće naše društvo u tolikim društvenim i demografskim pitanjima, egzistencijalnim poteškoćama i obiteljskim problemima, nedovoljnom osvjetljivšću prema bližnjima, a osobito osobama s invaliditetom i ranjivim skupinama društva.

O lijepa, o draga, o slatka slobodo, poznati Gundulićevi stihovi zaustavljaju nas danas kako bi nas podsjetili da nam Bog daje slobodu srca i slobodne ruke te da možemo biti produžena njegova ruka dobrote i mira u ovome svijetu, među ostalim rekao je u svom pozdravnom govoru dubrovački biskup don Roko Glasnović.

Zvone dubrovačka zvona, odjekuju počasni plotuni Dubrovačkih trombunjera, Sveti Vlaho i Grad jedna su duša!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

KOMENTAR TJEDNA