12.8 C
Dubrovnik
Subota, 14 prosinca, 2024
NaslovnicaKulturaZašto je izgrađena Crkva sv. Vlaha na nenaseljenom otoku?

Zašto je izgrađena Crkva sv. Vlaha na nenaseljenom otoku?

Otok Sušac bio je predmet sukoba između Lastova i Dubrovačke Republike s jedne, te Visa, Hvara i Korčule pod mletačkom vlašću s druge strane. Uvodeći u raspravu niz novih arhivskih isprava i zapažanja o baroknoj crkvi na otoku, Niko Kapetanić prati dijalektiku tih okapanja koja su kulminirala u prvim desetljećima 17. stoljeća – zapisuje Joško Belamarić, recenzent nove knjige Nika Kapetanića “Crkva svetog Vlaha na otoku Sušcu” koja je nedavno ugledala svjetlo dana u izdanju Društva prijatelja dubrovačke starine.

U ovom radu konstatira se otkad Sušac pripada Lastovskoj komuni, odnosno Dubrovačkoj Republici i što je još važnije, postavlja se pitanje: kada je i zašto crkva sv. Vlaha izgrađena na tom udaljenom i nenaseljenom otoku te tko ju je izgradio – pojašnjava autor Niko Kapetanić u uvodnoj riječi.

Lastovska komuna dobrovoljno je 1252. postala dio Dubrovnika. To je potvrđeno i u Statutu Grada Dubrovnika 1272. godine. Od tada dijeli sudbinu Dubrovačke Republike sve do njenog ukinuća 1808. Iznimka su kratka razdoblja kada se Lastovo izdvojilo od Dubrovnika 1356.-1358. te 1603.-1606. godine kada postaje dio Mletačke Republike. U Lastovskom statutu donesenom 1310. spominje se otok Sušac, što nam dokazuje da je oduvijek integralni dio Lastovske općine, a od 1252. i Dubrovačke Republike.

Dubrovačke vlasti nastoje izgraditi crkve svetog Vlaha u svim važnijim mjestima većine knežija i kapetanija kako bi demonstrirale i dokazivale pripadnost isprva komuni, a potom Republici. (…)

Kapetanić smatra da je crkva sv. Vlaha na Sušcu izgrađena u prvoj polovici 17. stoljeća, u vrijeme burnih događanja. Lastovo je od 1603. do 1606. u sastavu Mletačke Republike, a godine 1635. se rješava višegodišnji spor između Mletaka (odnosno njihovih podanika Višana i Hvarana) s Dubrovačkom Republikom oko Sušca. Tada je Sušac ostao lastovski i dubrovački.

Još 1651. godine Dubrovčani nizom odluka naređuju Lastovcima da moraju ribariti oko Sušca te organizirati ispašu na otoku, uz obvezu gradnje kuća i dovođenja čitavih obitelji.

Vanjski izgled crkve, uz ostatke kipa sv. Vlaha, potvrđuju da se radi o gradnji iz 17. stoljeća. Izgradnja crkve sv. Vlaha na Sušcu slala je svima jasnu poruku: ovo je teritorij Dubrovačke Republike – zaključuje Kapetanić, a u knjizi je još niz veoma zanimljivih podataka o otočiću površine od 4,6 km kvadratnih, duljine obale od 13,7 km, od matičnog Lastova udaljenog 23 km, te razlozima izgradnje crkve na tom trajno nenaseljenom otočiću.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE