13.8 C
Dubrovnik
Subota, 27 travnja, 2024
NaslovnicaNaša čeljad"U Oslo je najjeftinije doći, sve ostalo je za nas preskupo"

“U Oslo je najjeftinije doći, sve ostalo je za nas preskupo”

Većina mojih privatnih putovanja, bilo da je riječ o solo putovanjima ili putovanjima u paru nastane sasvim spontano i neplanirano pa tako i ovo, za glavnu norvešku prijestolnicu Oslo. Slučajno sam naletjela na akciju Ryanaira na relaciji Zagreb – Oslo. Povratne karte bile su samo 136 kuna. Nisam trebala dugo nagovarati svoju prijateljicu Aidu Čakić, čestu suputnicu na putovanjima. Nekoliko tjedana nakon bile smo u zrakoplovu, a nordijska avantura mogla je krenuti.

Napisla: Marija Njavro

Odličan životni standard

Sletjele smo na manji aerodrom Sandefjord Torp koji je, shvatit ćemo to tek poslije, od centra Osla udaljen sat i pol vremena vožnje. Poslije smo također shvatile i da je u glavni grad Oslo bilo jeftino samo doći i poći. Sve ostalo za hrvatski standard je preskupo.

Cijene hrane i piće su na visokom nivou jer je norveški životni standard upravo takav – visok. Primjerice najobičnija pizza iznosi oko 200 kuna. Losos je među najjeftinijim namirnicama, a najpovoljniji smo pronašli u njihovom poznatom lancu trgovina Kiwi koji nam je, u tjednu dok smo boravile u Oslu bio česta stanica.

U Norveškoj je voda sigurna za piće pa ju ne trebate kupovati. Što se tiče alkohola, on se prodaje u specijaliziranim državnim trgovinama, dok pivo možete kupiti i u običnim trgovinama. Norvežani posebnu pažnju pridaju vlastitoj proizvodnji i održivoj modi. Njihova odjeća je moderna, skupa, ali suvremena i kvalitetna te usmjerena prema održivosti. I zaista, riječ održivost igra veliku ulogu u njihovom svakodnevnom životu. Norveška je po svom načinu života miljama ispred svih, a osim što brinu o održivosti, poznati su i po tome što su ekološki osviješteni pa tako recikliraju skoro sto posto, a i većina automobila im je na električni pogon. Boravak na otvorenom im je izuzetno bitan, bez obzira na vremenske prilike.

Grad muzeja

Oslo je bogat grad, a prije puta sam negdje naišla i na informaciju kako je jedan od najboljih gradova za život. Je li ili pak nije, diskutabilno je pitanje i ovisi o puno faktora. U svakom slučaju, ono po čemu je Oslo poznat su brojni muzeji. Ima ih doista mnogo, a mi smo posjetile dva – muzej poznatog norveškog slikara Edvarda Muncha i Muzej Alfreda Nobela, tj. Nobelov centar za mir u Oslu.

Zgrada Munchovog muzeja koja se nalazi u neposrednoj blizini doma nacionalne opere i baleta – Oslo opera housea, djelo je moderne arhitekture na čak 13 katova s brojnim galerijama. Na samom vrhu nalazi se i restoran s prekrasnim panoramskim pogledom na Oslo.Muzej smo posjetile u večernjim satima, a ulaz je bio besplatan. Izloženo je više od 200 Munchovih djela, a najveću pažnju posjetitelja sasvim očekivano izaziva čuvena slika Krik. Osim što se možete diviti njegovim djelima, u muzeju se možete i educirati o njegovom životu.

Educirati se možete i o životu poznatog švedskog izumitelja Alfreda Nobela u Centru za mir koji je smješten u samom srcu Osla. Osim što je posvećen životu i radu Nobela, muzej koji je prepoznatljiv po brojnim interaktivnim instalacijama i digitalnoj komunikaciji nudi i presjek povijesnih dostignuća. Jedan kat muzeja posvećen je upravo svim dobitnicima Nobelove nagrade za mir, od primjerice bivšeg glavnog tajnika UN-a Kofija Annana, Majke Tereze pa sve do nekadašnjeg američkog predsjednika Baracka Obame.

Vigeland park

Apsolutno oduševljenje ovog putovanja je Vigeland park. Riječ je o parku zanimljivih skulptura koje slave ljudsko tijelo i seksualnost. Skulpture su djelo norveškog kipara Gustava Vigelanda, a osim skulptura od bronce koje se protežu s lijeve i desne strane šetnice park je prepoznatljiv i po ogromnoj skulpturi Monolith koja se sastoji od isprepletenih ljudskih tijela koja se penju u visine. Skulpture ostavljaju bez teksta. Kod nekih će izazvati divljenje, druge će pak u najmanju ruku šokirati, ali to i jest vjerojatno krajnji cilj – izazvati različite reakcije. Važno je istaknuti kako je park besplatan za sve posjetitelje.

Kruzing fjordovima

Posljednji dan našeg putovanja iskoristile smo za kruzing fjordovima u neposrednoj blizini Osla. Atrakcija koja se ne propušta jer je Norveška osim kao zemlja Vikinga prepoznatljiva i kao zemlja fjordova. Brod prepun, ali to nije umanjilo užitak dvosatnog krstarenja na čistom i svježem zraku. Idilične norveške kućice u različitim bojama savršen su turistički motiv i razglednica koja se pamti.

Zanimljivosti za kraj

Ako se odlučite posjetiti Oslo glavna preporuka je ne mijenjate novac u krune da biste imali sa sobom gotovine za svaki slučaj. Za tim nema potrebe jer se svugdje plaća isključivo karticama. Jedna norveška kruna iznosi 0,72 kune.

Iako Norveška politički nije članica Europske unije nalazi se u Europskom ekonomskom prostoru, a o roamingu ne trebate brinuti jer vrijede ista pravila kao da se nalazite u bilo kojoj zemlji članici EU.

Puno je još činjenica i impresija koje bi se mogle ispisati o Oslu. Grad na prvu možda i djeluje hladno, ali kako dani prolaze shvatiš da u sebi ipak ima nešto posebno, baš kao i svaka destinacija do sada koju sam posjetila. To i jesu zapravo čari putovanja – susret s nepoznatim predjelima, otkrivanje drugih kultura, prihvaćanje različitosti, širenje vidika te pomicanje vlastitih granica.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA