22.8 C
Dubrovnik
Petak, 13 rujna, 2024
NaslovnicaPolitikaSrđevci: Više nemamo posla s bivšim gradonačelnikom, već s onim tko opasno...

Srđevci: Više nemamo posla s bivšim gradonačelnikom, već s onim tko opasno radi za tvrtku Razvoj golf

Srđevci su na današnjoj konferenciji za medije objasnili kako je došlo do povijesne odluke na Gradskom vijeću, 4. lipnja. Kažu kako Grad Dubrovnik nije trebao maknuti repetitor na Srđu. -Proučili smo svaku točku toga ugovora i zanima me zašto bivši gradonačelnik gura tezu od 200 milijuna kuna onoga što je Grad trebao napraviti. To je jedna stvar zbog koje mislim da više nemamo posla s bivšim gradonačelnikom nego mislim da imamo posla s onim tko opasno radi za Razvoj golf – rekao je između ostalog Selmani.

-Izglasavanje odluke o utvrđenju raskida koncesijskoga ugovora za tvrđavu Imperijal na sjednici Gradskoga vijeća od 4. lipnja ove godine zajednička je pobjeda. I premda izglasana jednoglasno, konsenzusom svih vijećnika, to nije pobjeda političara, već ponajprije zajednička pobjeda građana grada Dubrovnika – kazao je Nikša Selmani na današnjoj konferenciji za novinare u parku na Batali.

-Na početku svake sjednice Gradskoga vijeća u proteklih pet godina predlagali smo da se točka o utvrđenju raskida koncesijskoga ugovora za tvrđavu Imperijal uvrsti u dnevni red sjednice, što se redovito ignoriralo, ponekad i ismijavalo. No, mi smo ustrajali te smo, zajedno sa svakim od 10 051 naših sugrađana koji su svojim stavom i izlaskom na referendum u travnju 2013. godine glasom protiv stali u obranu vlastitoga grada, izborili da se tvrđava Imperijal, kao jedan od simbola obrane Dubrovnika, vrati upravo u naše ruke – dodao je.

Srđevci dodau kako ohrabruje činjenica da je ovaj sastav Gradskoga vijeća jednoglasno donio odluku kojom se usprkos, prema njihovim riječima, lošim potezima ranijih vladajućih gradskih garnitura, brani javni interes svih građana Dubrovnika, što tvrđavi Imperijal na Srđu daje jednu novu perspektivu.

Ivan Viđen je upozorio na formalnosti oko koncesije za tvrđavu Imperijal.

– Važno je istaknuti kako odluka Gradskoga vijeća od 4. lipnja ove godine koncesijski ugovor nije jednostrano raskinula, već je ugovor raskinut nastupom raskidnoga uvjeta iz ugovora koji je nastupio još 30. srpnja 2013. godine. Odluka Gradskoga vijeća to je samo utvrdila – rekao je Viđen.

Kako je do toga došlo, pojasnio je nadalje Viđen.

-Dana 25. ožujka 2009. nakon provedenoga javnoga natječaja između Grada Dubrovnika (kao davatelja koncesije) i tvrtke Razvoj Golf d.o.o. (kao koncesionara) zaključen je ugovor o koncesiji kojom je Grad Dubrovnik tvrtki Razvoj Golf d.o.o. dao koncesiju za korištenje tvrđave Imperijal na Srđu, zajedno s okolnim područjem ukupne površine 18.899 m2, izuzev prostora u prizemlju tvrđave površine 311 m2 koji je bio predviđen za rekonstrukciju u Muzej Domovinskoga rata. Taj je ugovor predviđao da koncesionar u tvrđavi obavlja ugostiteljsku ili hotelsku djelatnost najviše kategorizacije i najviše razine usluge. Člankom 4.2 tog ugovora o koncesiji izrijekom je bilo navedeno da se isti raskida sam po sebi te se ugovorne stranke oslobađaju svih obveza iz ugovora ili u svezi s ugovorom ukoliko donošenjem urbanističkoga plana ne bude predviđeno obavljanje ugostiteljske ili hotelske djelatnosti – pojasnio je Viđen.

-Potom je pokrenut postupak izrade urbanističkoga plana (UPU) koji je izradila tvrtka URBOS te je taj plan, nakon burnih javnih rasprava, 30. srpnja 2013. izglasan na Gradskome vijeću i to većinom glasova vijećnika tzv. Dubrovačkoga dogovora (SDP-HDZ-HSS-HNS-DDS). Međutim, u tom urbanističkom planu uređenja (UPU) određeno je da se tvrđava Imperijal rekonstruira i dobije novu, pretežito kulturnu namjenu, sukladno konzervatorskim smjernicama. Osim navedene namjene, urbanističkim planom nije predviđena nikakva druga namjena, odnosno, obavljanje bilo kakve druge djelatnosti. Time namjena predviđena ugovorom o koncesiji iz 2009. godine nije unesena u UPU iz 2013. godine čime se aktivirao raskidni uvjet koji su same stranke ugovora slobodnom voljom ugovorile i potpisale; znači, stranke su same raskinule ugovor temeljem odredbi tog istog ugovora – kazao je Viđen.

-U našem javnom prostoru stoga je žalosna pojava nekih starih političkih zagovarača golfa i golferskih obmanjujućih stavova kako je koncesijski ugovor raskinut jednostrano, što naravno nije točno – dodao je Viđen.

Što s investitorom koji kaže da će krenuti u pravin postupak?

-Nažalost naviknuli smo da tvrtka Razvoj golf koristi različite načine komuniciranja u javnosti. Često su to jako nategnute konstrukcije, a nekada su to nepreciznosti i netočnosti. Čudim se da tvrtka Razvoj golf daje takve izjave kada je to ugovor koji su sami potpisali i to je nešto što stoji u ugovoru, a mi u našemu prijedlogu nismo izmislili nešto što već nema u ugovoru. Više je to medijiski manevar tvrtke Razvoj golf nego što to može biti pravni manevar, a što se tiče same arbitraže kojom se hrvatski građani plaše, to nije stvar Grada Dubronvika i tvrtke Razvoj golf nego je to stvar RH i tvrtke Razvoj golf – odgovorio je Viđen.

-Važno je razumjeti da ovim našim utvđenjem o raskidu ugovora koje je nastupilo 2013., sve što se dogodilo nakon, praktički ne postoji jer ugovora nema. Prihvaćanjem ove odluke Gradu Dubronviku je ušteđeno 60 milijuna kuna koje je prema tome ugovoru Grad bio obvezan izgraditi put do tvrđave Imperijal. To da je Grad Dubrovnik bio dužan maknuti repetitor na Srđu je aposlutno netočno, proučili smo svaku točku toga ugovora i zanima me zašto bivši gradonačelnik gura tezu od 200 milijuna kuna onoga što je Grad trebao napraviti. To je jedna stvar zbog koje mislim da više nemamo posla s bivšim gradonačelnikom nego mislim da imamo posla tko opasno radi za Razvoj golf – rekao je Selmani.

Što kažu o sudbini tvrđave Imperijal?

-Budući da je prema važećem urbanističkom planu u tvrđavi Imperijal predviđena kulturna namjena, što je dodatno osnaženo odlukom Gradskoga vijeća iz 2015. godine da Muzej domovinskoga rata mora biti smješten u središnjem dijelu tvrđave, nadamo se da će se uz MDR u tvrđavi naći mjesta i za širu pripovijest o povijesti tvrđave u rasponu od opsade Dubrovnika iz 1806. godine do herojske obrane u Domovinskome ratu. Također, tvrđava Imperijal mora ostati ne samo mjesto povijesnoga sjećanja, već i živo mjesto društvenoga života pa očekujemo da će se u tvrđavi naći i mjesta za sadržaje iz kojih će se moći dijelom financirati djelovanje braniteljskih udruga koje djeluju u našemu gradu – zaključio je Selmani.

1 KOMENTAR

  1. Spominjete referendum? Pa referendumom su građani Dubrovnika jasno izrazili želju za izgradnjom golf terena i pratećih sadržaja na Srđu.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE