RAZGLEDNICA IZ ŽUPE DUBROVAČKE Niska lijepih naselja uz more, u brdima sela puna mira i spokoja

Za brojne turiste koji borave u Župi dubrovačkoj ova općina je s pravom najpoznatija po njezinim brojnim i privlačnim plažama. Ako kojim slučajem dolazite morskim putem iz Dubrovnika prvo i ujedno najkontraverznije mjesto kojeg ćete ugledati jesu Kupari. Nekadašnje turističko odmaralište namijenjeno najvećim dijelom za časnike i obitelji tadašnje JNA još od Domovinskog rata nije obnovljeno pa je zbog toga često tema raznih prijepora. Ipak, plaža u Kuparima i danas privlači brojne posjetitelje jer je to jedno od rijetkih mjesta na širem dubrovačkom području gdje posjetitelji mogu automobilom doći blizu plaže, a da pri tom ne moraju plaćati parking.

Povijest Kupara izuzetno je bogata i zanimljiva. Naziv za Kupare – Cuppi poznat je još od početka 14. stoljeća. On je odraz vrlo duge tradicije proizvodnje crijepa i drugih opekarskih proizvoda koja je ovdje postojala još u vrijeme antike zbog izrazito povoljnih uvjeta: obilja vode, kvalitetne zemlje i blizine mora pogodne za prijevoz. Pretpostavlja se da je već tada u Kuparima postojala luka čemu svjedoče i ostaci potopljenih antičkih brodova pronađenih kod rta Pelegrin i sv. Petar. Arhivski podaci pokazuju kako je u Kuparima za vrijeme Dubrovačke Republike u 14. stoljeća bilo 12 peći za sušenje crijepa i opeke. 1889. g. osniva se parna tvornica keramičkih proizvoda koja u ono doba predstavlja najznačajniji industrijski kompleks na širem dubrovačkom području i ima proizvodnju od oko 40000 tona crijepa, opeke i dekorativnih keramičkih proizvoda.

1920. g. otvara se prvi hotel i tako Kupari postepeno postaju elitno turističko odmaralište. 1924 g. završena je gradnja hotela Grand prilikom koje su se iskoristili postojeće građevine bivše ciglane. To je ujedno i jedini objekt unutar naselja koji je proglašen kulturnim dobrom i koji bi prema budućem razvojnom planu trebao biti obnovljen.

1963. grade otvaraju se hoteli Goričina I i Pelegrin, a projektirao ih je izuzetno nadareni i tada vrlo mladi arhitekt David Finci. Upravo će Pelegrin biti proglašen jednim od najvećih arhitektonskih dostignuća modernizma na prostoru bivše Jugoslavije. Fincijeva ostvarenja u Kuparima jesu i dvije rezidencijalne vile u kojima su tijekom druge polovice 20. st., pored tadašnjeg predsjednika Josipa Broza Tita, boravili i brojni svjetski uglednici.

Dalje prema istoku nalazi se Srebreno. U srednjem vijeku naziv za Župu dubrovačku je bio Brenum pa je prema njemu izveden i stari naziv za ovo mjesto, a on je glasio Subrenum, što je s vremenom postalo Srebreno. Upravo ovdje još od 4. stoljeća stare ere postojala je luka, a na temelju arheoloških istraživanja utvrđeno je da je poviše luke bilo i manje naselje. Pored plaža i luke tu se nalaze restorani i kafići smješteni najvećim dijelom na šetnici pored mora. Šetnicu krasi skulptura Župke koja prikazuje ženu u prirodnoj veličini s košićem na glavi, a predstavlja jedan od simbola Župa dubrovačke. Svatko tko je jednom čuo pjesmu Župčice lijepa sjetit će se i njezinih stihova “…Ona mi nosi košić na glavi, ona se srami, što ću joj ja…“. Prema nekim izvorima pjesma je posvećena Niki Račić rođenoj 1852. g. u Platu koja se unatoč svom udvaraču, dubrovačkom trgovcu i autoru pjesme čije je ime ostalo nepoznato, nikad nije udala, a neko je vrijeme služila u biskupa u Splitu. Nike je također dala sagraditi kapelicu posvećenu Blaženoj Djevici Mariji u svom rodnom mjestu.

Nastavite li šetnicom prema Mlinima, nekoliko stotina metara dalje, doći ćete u park Striježice. Ispod parka nalaze se dvije šljunčane plaže, a u samom parku je bogato uređeno igralište za djecu. Striježice su poznate i kao mjesto održavanja Puntižele, tradicionalnog open rock festivala koji u organizaciji volonterske udruge Kurenat već desetljećima okuplja brojna poznata imena rock scene, kako iz Hrvatske tako i iz susjednih zemalja.

Jedan od simbola Mlina jest njegov vaterpolski klub Gusar, a početak bavljenja vaterpolom u ovom mjestu seže u daleku 1931. g. Plivalište VK Gusara otvoreno 1976. g. i poprište je brojnih sportskih, kulturnih i zabavnih događaja. Jedan od najznačajnijih među njima posljednjih godina jest događaj Funova srca, humanitarna zabava koja označava i službeni početak Divlje lige. Inače, Fun H2O dugi niz godina uspješno brani (narančaste) boje Mlina u ovom popularnom natjecanju dubrovačkih kupališta.

Istočno od lučice u Mlinima nalazi se Morska taraca, još jedno omiljeno kupalište lokalnog stanovništva, ali i brojnih gostiju. Tek dvadesetak metara dalje, čim pređete most na ušću rječice Vrelo poznatom po patkama koje tu obitavaju, naći ćete se u hladu stoljetnog platana koji je zajedno sa crkvicom svetog Roka iz 15. stoljeća  postao simbol ovog slikovitog mjesta. Poznato je kako su Mlini dobili ime po mlinovima iz vremena Dubrovačke Republike. Smatra se da ih je bilo desetak i upravo se tu mljelo žito i masline za potrebe šireg dubrovačkog područja.

Plaža u Mlinima poznata je po legendi o svetom Ilaru koji je prema nekim izvorima ovdje boravio u 4. stoljeću. Navodno je svetac upravo na ovoj plaži ubio strašnog cavtatskog zmaja Boaza iz špilje Šipun. Župna crkva koja nosi ime ovog sveca nalazi se poviše plaže, a prvi put se spominje u arhivskim dokumentima davne 1272. g.

Jedan od najzanimljivijih povijesnih lokaliteta, nažalost još uvijek neobnovljen, nalazi se na samom jugoistočnom dijelu Mlina. Riječ je o Beterini, imanju bogate pučanske obitelji Bettera koja je ovdje imala i svoj ljetnikovac. Ladanjsko zdanje je proglašeno spomenikom kulture, ali još od rusko-crnogorske opsade Dubrovnika 1806. g. nikad nije potpuno obnovljeno. Mjesto je znamenito po tome što je ovdje boravio Ruđer Bošković i vjerojatno je upravo tu 1714. g. napisao i znanstveni rad pod nazivom Disertacija o morskim plimama. Za ljetnikovac Bettera vežu se i priče o seansama prizivanja duhova i o tragičnoj smrti kćeri plemića Karla Natalija koja je navodno bila izniman medij i mogla s lakoćom komunicirati s dušama preminulih.

Nastavimo li dalje morskim putem prema istoku dolazimo u Soline koje kriju malu, ali privlačnu šljunčanu plažu. Pored Solina nalazi se Plat s nekoliko većih i jednako atraktivnih prirodnih plaža. Nažalost, turistička infrastruktura nije u potpunosti obnovljena, ali unatoč tome Plat svojim ljepotom privlači brojne posjetitelje.

Pored primorskih mjesta Župe dubrovačke potrebno je spomenuti i njezine druge dijelove kao što je Postranje sa nizom svojih sela ispod kojih se nalazi prostrano župsko polje. Tu su i Brgat, Čibača, Mandaljena… U zadnje vrijeme u sjeverozapadnom dijelu Župe sve je veći broj OPG-ova i bogato uređenih kuća za odmor koje na taj način privlače turiste željne tišine i mira.

Za kraj spomenimo i KUD Marko Marojica osnovan 1976. g. koji sudjeluje na brojnim smotrama folklora i svojim djelovanjem čuva kulturno-povijesnu baštinu Župe dubrovačke. Njegovi članovi često izvode tradicionalne plesove uz pratnju lijerice obučeni u župsku narodnu nošnju.

         

Ovaj tekst je nastao pod pokroviteljstvom TZ Dubrovačko – neretvanske županije.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.