13.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 12 svibnja, 2025
NaslovnicaKulturaPredstavljena knjiga „Običaji i narodna vjerovanja na Pelješcu“ Jasenke Maslek

Predstavljena knjiga „Običaji i narodna vjerovanja na Pelješcu“ Jasenke Maslek

Predstavljanje knjige doc. dr. sc. Jasenke Maslek „Običaji i narodna vjerovanja na Pelješcu (Prema zapisima Nikole Zvonimira Bjelovučića)“ održano je u amfiteatru središnje zgrade Sveučilišnog kampusa. Riječ je o djelomičnom objavljivanju rukopisne građe Nikole Zvonimira Bjelovučića koja je dulje od 60 godina pohranjena u arhivskoj zbirci HAZU-a, a sada je, kao kritičko izdanje, prvi put objavljena.

Knjigu su predstavile prof. emer. Ljiljana Marks, prof. dr. sc. Marijana Tomelić Ćurlić i dr. sc. Zrinka Režić Tolj, a predstavljanje je moderirala doc. dr. sc. Irena Ipšić. Predstavljačice su istaknule vrijednost ovog djela koje donosi etnološko-folklorističkim pristupom zapisane neobjavljene običaje, vjerovanja i priče s poluotoka Pelješca koje su zanimljive ne samo istraživačima i znanstvenicima već i široj javnosti. Knjiga je namijenjena studentima na svim stupnjevima obrazovanja u humanističkim i društvenim disciplinama, etnolozima i folkloristima u znanstvenim istraživanjima, povjesničarima, lokalnim djelatnicima u kulturi.

Ljiljana Marks, zaslužna znanstvenica (prof. emerit.) u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, naglasila je kako je ovaj rukopis „iznimno vrijedan doprinos etnologiji, folkloristici, povijesti, kulturnoj antropologiji i kulturi uopće“ te da „oživljava glasove davno nestalih ljudi, budi sjećanja u današnjim naraštajima“. Sama autorica doc. dr. sc. Jasenka Maslek zahvalila je svima na dolasku, a poglavito onima koji su joj pomogli da bi ova knjiga danas bila pred čitateljima.  

Knjiga „Običaji i narodna vjerovanja na Pelješcu (Prema zapisima Nikole Zvonimira Bjelovučića)“ sastavljena je od šest poglavlja i rječnika lokalnih i manje poznatih riječi i izraza te opremljena s 24 fotografije posvećene uglavnom liku i djelu Nikole Zvonimira Bjelovučića, autoru rukopisne zbirke te pravniku, odvjetniku, povjesničaru, publicistu i etnografu, rođenom u Janjini na poluotoku Pelješcu. Njegova rukopisna zbirka, ovdje donesena u kritičkom izdanju, nastajala je od 1935. do 1940-ih godina 20. stoljeća i predstavlja korpus i središte Bjelovučićeva istraživačkog interesa. Tema rukopisa je iznimno zanimljiva danas kad se ponovno otkriva i revalorizira vlastita nematerijalna kulturna baština kao važna uporišna identitetska točka.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE