18.8 C
Dubrovnik
Petak, 9 svibnja, 2025
NaslovnicaVijestiPOZIV NA RADIONICU: Plan upravljanja zaštićenim područjima Pelješca

POZIV NA RADIONICU: Plan upravljanja zaštićenim područjima Pelješca

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije u procesu je izrade pet planova upravljanja za zaštićena područja i područja ekološke mreže Natura 2000 kojima upravlja. Planovi upravljanja izrađuju se u okviru europskog projekta Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 kojem je nositelj Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, ukupne vrijednosti 186.497.150,36 kn. Jedan od suradnika na projektu je i Javna ustanova.

U srijedu 24. studenog 2021. godine, u prostorijama Općine Orebić, održat će se četvrta dionička radionica za potrebe izrade Plana upravljanja za zaštićena područja i područja ekološke mreže poluotoka Pelješca (PU 6147).

Ovo je ujedno četvrta od ukupno šest planiranih dioničkih radionica u procesu izrade Plana upravljanja za područje poluotoka Pelješca, koja će obuhvatiti sljedeća zaštićena područja i područja ekološke mreže:

• HR3000150 Pelješac-od uvale Rasoka do rta Osičac
• HR3000476 Uvala Divna-Pelješac
• HR2000525 Orebić-Osičac
• HR2001203 Izvor špilja kod Jurjevića
• Posebni rezervat šumske vegetacije-Čempresada pod Gospu
• Spomenik parkovne arhitekture, skupina stabala-Orebić

Plan upravljanja zaštićenim područjem i/ili područjem ekološke mreže je strateški dokument javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže. To je obavezan dokument za donošenje za zaštićena područja na temelju Zakona o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18, 14/19, 127/19) te za područja ekološke mreže na temelju Uredbe o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže (NN 80/2019), koji za cilj ima dugoročno planirati aktivnosti sa svrhom očuvanja svih prirodnih vrijednosti zbog kojih je neko područje zaštićeno, te poticati održivi razvoj s ciljem očuvanja područja za buduće nadolazeće generacije. Donosi se za razdoblje od deset godina uz mogućnost izmjene i/ili dopune nakon pet godina.

Iako je Plan upravljanja strateški, dugoročni i planski dokument Ustanove, podrazumijeva obveznu primjenu za sve subjekte koji obavljaju bilo kakvu djelatnost u zaštićenom području.
Uključivanja javnosti u samu izradu Plana upravljanja je ključan i iznimno važan proces koji za cilj ima dobiti što relevantnije i točnije podatke o aktivnostima, vrijednostima i ugrozama u zaštićenom području. Dionici imaju važnu ulogu u poznavanju područja, vrijednostima i ugrozama istih te će njihova iskustva, mišljenja kao i svakodnevno djelovanje u ciljanom području svakako imati veliki utjecaj u izradi konačnog dokumenta – Plana upravljanja.

Rezultati prikupljeni tijekom predviđenih radionica koristit će se prilikom obrade podataka i njihovom implementiranju u konačan dokument predmetnog Plana upravljanja zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000.

Pored zaštićenih područja i područja ekološke poluotoka Pelješca, izrađuju se planovi upravljanja za zaštićena područja i područja ekološke mreže za kopneni i morski dio Konavala, kopneni i morski dio otoka Korčule te kopneni i morski dio Malostonskog zaljeva te za područje ekološke mreže Natura 2000 Srednjedalmatinski otoci i Pelješac značajno za očuvanje ptica.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE