26.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 srpnja, 2025
HomeVijestiOpseg leda na Antarktici dosegnuo najnižu razinu u povijesti, u Europi zabilježena...

Opseg leda na Antarktici dosegnuo najnižu razinu u povijesti, u Europi zabilježena druga najtoplija zima

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjeročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka, morskom ledenom pokrivaču i hidrološke varijable. Svi navedeni nalazi temelje se na računalno generiranim analizama koje koriste milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta. 

Anomalija prizemne temperature zraka za veljaču 2023. u odnosu na prosjek veljače za razdoblje 1991.-2020.

Veljača 2023. – temperaturni naglasci:

  • Veljača 2023. bila je peta najtoplija na globalnoj razini
  • Veći dio Europe imao je iznadprosječne temperature zraka, posebice sjeverna Norveška i Švedska te područje Svalbarda
  • Iznadprosječne temperature zabilježene su na istoku Sjedinjenih Država, sjevernoj Rusiji te u Pakistanu i Indiji
  • Ispodprosječne temperature zabilježene su na Pirinejskom poluotoku, Turskoj, zapadnim Sjedinjenim Državama, Kanadi, sjeveroistočnoj Rusiji i sjevernoj Australiji

Veljača 2023. – naglasci morskog leda:

  • Antarktički morski led dosegnuo je najniži mjesečni opseg u evidenciji satelitskih podataka, 34% ispod prosjeka za veljaču, oborivši prethodni rekord iz veljače 2017.
  • Dnevni opseg antarktičkog morskog leda također je dosegao rekordni minimum, nadmašivši prethodni rekord postavljen u veljači 2022.
  • Koncentracije morskog leda bile su znatno ispod prosjeka u svim sektorima Južnog oceana.
  • Opseg arktičkog morskog leda bio je 4% ispod prosjeka, što je drugo najniže mjesto za veljaču u evidenciji satelitskih podataka, zajedno s veljačom 2016. i 2017.
  • Koncentracije leda u arktičkom moru bile su ispod prosjeka u regiji Barentsovo more i Svalbard.
Time serija mjesečnih srednjih anomalija veličine leda na Antarktičkom moru za sve mjesece veljače od 1979. do 2023. Anomalije su izražene kao postotak prosjeka veljače za razdoblje 1991.-2020.

Prema Samanthi Burgess, zamjenici direktora C3S-a, “Naši najnoviji podaci pokazuju da je morski led na Antarktiku dosegao najnižu razinu u 45-godišnjem bilježenju satelitskih podataka. Ovi uvjeti niske razine leda na moru mogu imati važne implikacije na stabilnost antarktičkih ledenih polica i na kraju za globalni porast razine mora. Polarne ledene kape osjetljivi su pokazatelj klimatske krize i važno je pomno pratiti promjene koje se tamo događaju.”

Vremenski niz antarktičke dnevne površine morskog leda za 2017. (plavo), 2021. (žuto), 2022. (crveno) i 2023. (crno). Grafikon prikazuje sivim nijansama dnevni medijan (puna linija), interdecilni raspon (svijetlo sjenčanje) i interkvartilni raspon (tamno sjenčanje) tijekom 1991.-2020., kao i dnevni minimum i maksimum tijekom 1979.-2022. (isprekidane linije). Izvor podataka: EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.1. Zasluge: C3S/ECMWF/EUMETSAT.

Hidrološki naglasci za veljaču 2023.:

  • U veljači 2023. veći dio zapadne i južne Europe iskusio je suše uvjete od prosjeka, a nekoliko je regija zabilježilo rekordno niske razine vlage u tlu.
  • Izvan Europe, vlažnije od prosjeka bilo je u južnom SAD-u, regijama Rusije, središnje i istočne Azije, sjeverne Australije, južnog Brazila, jugoistočne Afrike i Novog Zelanda. U mnogim slučajevima obilne oborine, ponekad povezane s ciklonima, dovele su do poplava.
  • Među regijama sušnijim od prosjeka bili su dijelovi Južne Amerike, koji su iskusili sušu i požare otvorenih prostora, kao i južna Australija i zapad južne Afrike.  
Anomalije oborine, relativna vlažnost prizemnog zraka, volumetrijska vlažnost gornjih 7 cm tla i prizemna temperatura zraka za veljaču 2023. u odnosu na prosjek veljače za razdoblje 1991.-2020. Tamnije sivo sjenčanje označava mjesta gdje vlažnost tla nije prikazana zbog ledenog pokrivača ili klimatološki niske količine oborina. Izvor podataka: ERA5 Zasluge: Copernicus služba za klimatske promjene/ECMWF.

Borealna zima 2022./2023.

  • Zima je bila druga najtoplija zabilježena u Europi, s temperaturama iznad prosjeka u istočnoj Europi i dijelovima sjeveroistočne Europe
  • Borealna zima bila je suša od prosjeka za veći dio zapadne i jugoistočne Europe, kao i regije Rusije. Uvjeti vlažniji od prosjeka uspostavljeni su nad dijelovima Iberije i u velikoj regiji od jugozapada do sjeveroistoka diljem kontinenta.
  • Vlažnije od prosjeka bilo je i na zapadu Sjeverne Amerike, zapadnoj Rusiji, dijelu središnje Azije, sjevernoj Australiji, južnom Brazilu i južnoj Africi. Sušnije regije od prosjeka uključivale su Meksiko, većinu središnje Azije, Afrički rog, južnu Australiju i veći dio Južne Amerike.

FOTO: Ilustracija

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA