26.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 srpnja, 2025
HomeVijestiNakon Pandorinih dokumenata: Europski parlament traži sankcije za "porezne oaze"

Nakon Pandorinih dokumenata: Europski parlament traži sankcije za “porezne oaze”

Europski parlament je u četvrtak zatražio pokretanje temeljitih istraga svih prekršaja razotkrivenih u Pandorinim dokumentima koji su počinjeni na području Unije.

U rezoluciji donesenoj s 578 glasova za, 28 protiv i 79 suzdržanih, zastupnici su naveli najhitnije mjere koje EU mora poduzeti kako bi se zatvorile rupe u zakonu koje trenutačno omogućuju masovno izbjegavanje plaćanja poreza, pranje novca i utaju poreza. Zatražili su i da Komisija poduzme pravne mjere protiv država članica koje ne provode postojeće zakonodavstvo pravilno. Posebnu su kritiku uputili sadašnjim i bivšim premijerima i ministrima država članica čije su aktivnosti razotkrivene u Pandorinim dokumentima.

Rezolucija je rezultat ogorčenja koje su zastupnici izrazili na plenarnoj sjednici u listopadu, održanoj dva dana nakon objave prvih saznanja o Pandorinim dokumentima.

Treba prevrnuti svaki kamen

Danas donesena rezolucija poziva nacionalna tijela država članica da pokrenu temeljite istrage svih prekršaja razotkrivenih u Pandorinim dokumentima koji su počinjeni u njihovim jurisdikcijama i da provedu financijsku reviziju svih osoba koje se spominju u njima. Od Komisije se traži da analizira otkrića, utvrdi je li potrebno novo zakonodavstvo i razmotri treba li poduzeti pravne mjere protiv nekih država članica. Zastupnici smatraju da bi i europski javni tužitelj trebao procijeniti je li potrebno pokrenuti posebne istrage.

Pandorini dokumenti otkrili: šipanske vile financirao i bivši ruski ministar

Osobito su osudili sadašnje i bivše europske političare: češkog premijera Andreja Babiša, ciparskog predsjednika Nicosa Anastasiadesa, nizozemskog ministra financija Wopkea Hoekstru, bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira te bivšeg malteškog ministra i europskog povjerenika Johna Dallija, čija se imena spominju u Pandorinim dokumentima. U rezoluciji se kritiziraju i predsjednik Azerbajdžana Ilham Alijev i crnogorski predsjednik Milo Đukanović.

Više o stvarnim vlasnicima i provedbi dogovorenih pravila

Parlament poziva države članice i Komisiju da ulože veće napore u utvrđivanje stvarnih vlasnika fiktivnih poduzeća i razmjenu informacija o njima. Zastupnici su istaknuli i da brojne države članice kasne s provedbom postojećih pravila za sprečavanje pranja novca i izbjegavanja plaćanja poreza te pozivaju Komisiju da se pozabavi time. Od Komisije se traži i da iznese prijedloge o programima „zlatnih putovnica” i stjecanja prava na boravak te da ocijeni učinkovitost identifikacije politički izloženih osoba i pojačane dubinske analize.

Nova, stroža pravila bit će besmislena ako se postojeća pravila ne primjenjuju dosljedno i ako nacionalna tijela diljem Unije ne budu bolje surađivala, stoji u rezoluciji, te se poziva na ulaganje više sredstava i dobre volje u to područje. Komisija bi trebala procijeniti imaju li financijsko-obavještajne jedinice dostatna sredstva.

Crna lista poreznih oaza – „neučinkoviti instrument”

U rezoluciji se Unijina crna lista poreznih oaza naziva „neučinkovitim instrumentom” koji ne može dosegnuti najgore prekršitelje. Na primjer, dvije trećine fiktivnih poduzeća navedenih u Pandorinim dokumentima registrirano je na Britanskim Djevičanskim Otocima, a ta zemlja nije na Unijinoj crnoj listi. Zastupnici stoga predlažu brojne načine za poboljšanje liste, uključujući proširenje popisa praksi koje su tipični pokazatelji porezne oaze i reformiranje postupka odlučivanja o uvrštenju zemalja na listu. Početkom listopada zastupnici su donijeli detaljniju rezoluciju o tom pitanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA