U jedinstvenom ambijentu splitskog MedILS-a, 9. srpnja, svečano je predstavljena pjesničko-grafička mapa „List je čovjek koji hoda zrakom: hommage Luku Paljetku“, posvećena velikanu hrvatske književnosti i kulture, akademiku Luki Paljetku.
Riječ je o iznimnom bibliofilskom izdanju nastalom u sklopu Zbirke Biškupić, koje okuplja 17 neobjavljenih pjesama i 34 likovna rada domaćih i inozemnih umjetnika.
Predstavljanje su organizirali Sveučilište u Splitu i Sveučilišna knjižnica, a događaj je unatoč prethodnoj olujnoj noći protekao u svečanom, toplom i duboko emotivnom ozračju.
Autor projekta Božo Biškupić – kolekcionar, nakladnik, promicatelj grafičke umjetnosti i bivši ministar kulture – kroz ovu mapu odaje počast Luki Paljetku, s kojim ga je povezivalo višedesetljetno prijateljstvo i suradnja. Prisjećajući se zajedničkog rada na mapi posvećenoj Tonku Maroeviću, Biškupić je kazao kako je upravo tada Paljetak u šali rekao: „Ja sam njemu napisao vijenac, a tko će meni?“ – obećanje dano u tom trenutku, dodao je Biškupić, ispunjeno je ovom mapom.

Pjesničko-grafička mapa uključuje radove autora iz Japana, Bugarske, Crne Gore i Slovenije, a svi su s Paljetkom imali osobnu ili profesionalnu povezanost. Predgovor izdanju napisao je akademik Krešimir Nemec, dok su biografije pjesnika i umjetnika priredili Nemec i Mikica Maštrović. Biškupić je posebno istaknuo kako su svi tekstovi originalni i neobjavljeni, što dodatno potvrđuje jedinstvenu vrijednost mape.
– Luko je bio čovjek široke kulture, pjesnik, prevoditelj, slikar, glazbenik i duboki poznavatelj jezika i povijesti – kazao je Biškupić. – Bio je istodobno duboko dubrovački i univerzalno hrvatski, čovjek koji je s nevjerojatnom lakoćom pisao na standardnom, čakavskom i kajkavskom jeziku, stvarajući djela koja nadilaze epohe i žanrove.
Ravnateljica Sveučilišne knjižnice Ana Utrobičić zahvalila je Biškupiću na dragocjenoj donaciji te istaknula kako će mapa zauzeti posebno mjesto u fondu knjižnice, koja još od svog utemeljenja 1903. sustavno razvija svoju grafičku zbirku. „Ovaj nas dar duboko obvezuje i nadahnjuje u daljnjem radu na očuvanju i prezentaciji ovakvih kulturnih dragocjenosti“, poručila je Utrobičić.
U emotivnom dijelu programa istaknuli su se govornici koji su osobno poznavali Luku Paljetka. Dr. sc. Joško Belamarić evocirao je Paljetkov radni entuzijazam i poetsku virtuoznost: „Bio je sposoban pisati s lakoćom renesansnog majstora – sve je u njegovoj poeziji djelovalo prirodno, kao da mu je darovano.“ Šansonjer i glazbeni pedagog Darko Matičević, Paljetkov dugogodišnji prijatelj, podsjetio je na njihov zajednički rad i duboku umjetničku povezanost.
– Naše prijateljstvo trajalo je više od 30 godina. Luko je bio moj vjenčani kum, ali i moj umjetnički brat – kazao je Matičević.
Posebnu dimenziju večeri dao je i glazbeno-poetski program. Glumci Pero Eranović i Davor Pavić interpretirali su pjesme iz mape s velikom osjećajnošću, a sam Matičević dodatno je obogatio atmosferu izvedbama uglazbljenih Paljetkovih stihova, donoseći sinergiju riječi i glazbe koja je publiku dirnula do suza. Večer je moderirala Helena Trze Jakelić, voditeljica Sveučilišne galerije, koja je publiku provela kroz umjetničko i osobno nasljeđe jednog od najznačajnijih hrvatskih autora druge polovice 20. i početka 21. stoljeća.
Mapa „List je čovjek koji hoda zrakom“ tako nije samo izdanje posvećeno Paljetku, već i svjedočanstvo o snazi kulturnih veza, umjetničke solidarnosti i osobne zahvalnosti.
