26.8 C
Dubrovnik
Subota, 7 rujna, 2024
NaslovnicaLifestyleLIJEPA PRIČA: Strmičani iz Dubrovnika odlučili su obnoviti svoje razrušeno selo na...

LIJEPA PRIČA: Strmičani iz Dubrovnika odlučili su obnoviti svoje razrušeno selo na granici

Jeste li ikada čuli za Strmicu? To je malo selo u okolici Dubrovnika čija povijest seže daleko u povijest, a nalazi se na samoj granici današnje Hrvatske i BiH. Danas je Strmica napuštena i razrušena, ali ne i zaboravljena. Potomci njezinih stanovnika, većinom žive u Dubrovniku i odlučili su spasiti svoje selo. Donosimo Vam priču o Strmici ispričanu riječima onih koji je u srcu i uspomeni drže desetljećima, a sad su odlučni napraviti i puno više, kako bi selo njihovih predaka zaživjelo nekim novim životom.

Niko i Stanka Limov te Đuro Raič

Prvi put se kao samostalno naselje u pisanim dokumentima spominje 1639., kad je zabilježeno da su u njoj živjele četiri obitelji Pavlovići, Raiči, Raguži i Nikolići.

Naš sugrađanin Đuro Raič od djetinjstva je svaki vikend i praznike provodio u kući svoje bake i djeda. U Strmici je obnovio stari komin u koji često dolazi, ali i ugošćuje svoje susjede koji dolaze posjetiti selo.

-Vuklo me, kao dijete sam tamo svaki vikend i Srtmica mi je ostala u srcu. Išli smo gore, pomalo čistili i doveli taj komin u stanje da se u njemu može boraviti. Malo po malo odlučili smo krenuti u izgradnju puta, kojeg smo doveli do sela. A sad smo se okupili i odlučili spasiti selo od propadanja. Taj mir, priroda i tišina ne mogu se naći nigdje drugo, kaže Đuro, koji ponosno nosi ime svoga djeda , koji je u Strmici, ali i u selima Dubrovačkog primorja bio poznat kao vrsni meštar stolar i inovator.

Nekad je pripadala Dubrovačkoj Republici, a onda je Republika Strmicu s Osmanlijama zamijenila za Trnovicu i od 17. stoljeća ovo malo selo, smješteno podno brda Tmor između Čepikuća i Trebimlja postaje središte, nekad glasovitih, hajduka Baja -Limova.

Niko Limov rođen je u Strmici, danas živi u Trebinji, sjeća se kako je u njegovom djetinjstvu 60-ih godina prošlog stoljeća u selu bilo puno čeljadi i života. Ljudi su se bavili stočarstvom i pčelarstvom te trgovinom.

No povijest ovog pograničnog sela seže još u bakreno doba iz kojeg i danas ponosno odolijevaju „gomile“ podizane na grobovima plemenskih vođa. U pećini Njunjevac, nedaleko od sela izvire hladna voda, a narodna predaja u nju je smjestila utočište vila i vilenjaka.

I zašto sad pišemo o tom „zaboravljenom“ selu? Pa Strmica je stoljećima odolijevala i ratovima i svim drugim pogubama, koje su je kao granično mjesto pohodile, pa tako i nakon Domovinskog rata u njoj žive tri obitelji Rajiča i Bora. No jednoj prirodnoj sili nije odoljela. 1996. stonski je potres potpuno uništio ovo selo i njegove posljednje stanovnike natjerao na preseljenje. Otada Strmica stoji razrušena, ali ne i zaboravljena. Oni koji su u njoj provodili djetinjstvo u kućama svojih baka i djedova i dalje se sjećaju, a dok je se netko sjeća, Strmica živi.

Maketa Strmice koju je izradila Stanka Limov

Vrijeme je konačno došlo da se Strmičani, od kojih većina živi u Dubrovniku, okupe i naprave nešto za svoje selo. Ove godine osnovali su Zavičajni klub i krenuli u akciju. Odlučili su ostvariti san svojih predaka i do Strmice dovesti kolni put u nadi da će cesta donijeti i druge mogućnosti, kao što je lakša obnova kuća te možda jednom i neke turiste, koji bi znali uživati u netaknutoj prirodi i seoskom načinu života.

U Strmicu se dolazi preko puta Čepikuće – Trebinja, a onda se s Trebinje vraća u Strmicu. Stanka Limov objašnjava kako se u Strmicu može doći autom samo preko Trebinje, a pješke i ispod Trnove i preko Čepikuća, ali su te pješačke staze sad zarasle.

-Ime je Stmica dobila za vrijeme Republike, kad je bila idealno mjesto za preći granicu, a i sam naziv dolazi od tog položaja, jer se do nje dolazilo strminom. Dođete na  vrh brda Tmor i selo ne vidite, jer je u udubini, a lako se pješke dođe do Primorja. Od svoje 16. godine idem redovito na groblje babi i djedu. Prije sam išla pješke kozjim putem tri kilometra. Krajem osamdesetih naši su očevi probili put da se autom može doći, ne baš do sela, ali blizu. Rat je sve zaustavio, a put je četnike doveo u selo. I tako je to poludovršeno ostalo do sada. Ove godine smo počeli s proširivanjem puta i sad auto može doći u selo. Put nije asfaltiran, mi prikupljamo sredstva da nam kiša taj put ne odnese, a da nam omogući da počnemo pomalo s obnovom kuća, objašnjava Stanka.

Strmičani su započeli s izgradnjom ceste, ali sami ne mogu puno. Obitelji Raič, Raguž, Limov, Boro, Bajo, Pupo, Jarak i brojne druge uz pomoć Općine Ravno, krenule su na dugačak put, odlučne da svoje staro selo obnove. No trebat će im pomoć, a oni je traže od svih koji su voljni dati ruke kako bi jedno selo zaživjelo.

-Želimo spasiti ono što je ostalo od našeg sela, dio sredstava za financiranje puta još moramo osigurati.  Obratili smo se pojedincima, firmama da nam pomognu, a ovim putem obraćamo se svima, koji ovo čitaju, složni su naši sugovornici.

Pozivamo sve koji imaju veze sa Strmicom, a mnoge su dubrovačke i primorske obitelji nekada baš iz ovog sela krenule dalje, ali i sve one koji bi htjeli doprinijeti zajednici i ovoj lijepoj ideju da im pomognu u zatvaranju financiranja ceste.

Žiro račun Zavičajnog kluba Strmica HR1924840081135286164

Za sve informacije možete se obratiti na zkstrmica1639@gmail.com

1 KOMENTAR

  1. Dali ste pogriješili ili…? Republika je 1399. od Zahumlja kupila ‘tera nove’ (nove zemlje) Dubrovačko primorje od Imotice (Kleka) do Kurila (Petrovo selo)… Velmoža Radić iz Imotice se sporio oko toga s Republikom, da bi 1402. popustio i Republici pripojio Imoticu, Lisac i Trnovicu… A vi u članku s nečijim izrazito tendecioznim svjedočenjem i čistom političkom LAŽI odoste 250 godina nakon toga kao istinom…

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE