27.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 srpnja, 2025
HomeNaša čeljadU našem stiluLadanje u Konavlima: sve je počelo od stranjeva na vlastelinskim imanjima. Ovo...

Ladanje u Konavlima: sve je počelo od stranjeva na vlastelinskim imanjima. Ovo je priča o njima.

U Konavlima postoji tridesetak sačuvanih primjera ladanjsko-gospodarske izgradnje. Početnim “stranjevima”, gospodarskim zgradama u kojima su se skupljali, skladištili, prerađivali i dalje distribuirali prinosi i proizvodi s vlastelinskih imanja u Konavlima, vremenom su se priključivali i nešto prostraniji i opremljeniji stambeni dijelovi.

Napisala: Lucija Vuković

Razdoblje najvećeg procvata Dubrovačke Republike su 15. i 16. stoljeće, tada se zaokružuju granice dubrovačkog teritorija i on postepeno postaje stabilan i siguran za život svojih stanovnika. Vrijeme je to kada se u okrilju povoljne gospodarske i kulturne klime razvija ladanjska arhitektura kao sasvim nova arhitektonska vrsta i specifičnost dubrovačkog područja. Ljetnikovce i ladanjsko-gospodarske komplekse nalazimo u svim dijelovima Republike, u najvećem broju u neposrednoj blizini grada, Rijeci dubrovačkoj i na Elafitima, a nešto je slabija gustoća i drukčiji karakter izgradnje u udaljenijim krajevima.

Konavle su posljednje priključene teritoriju Dubrovačke Republike, u prvoj polovici 15. stoljeća. To vrijedno poljoprivredno područje postaje žitnica Republike, a na „carinama“ se nastavljaju uzgajati vinova loza i ostale autohtone vrste. Ubrzo se pokazalo da upravljanje i kontrola nad posjedom traže i gradnju na njemu, osobito zbog velike udaljenosti od grada. Postepeno se i stabiliziraju prilike u ovim krajevima što pogoduje intenziviranju izgradnje na vlastelinskim posjedima pa se ranijim “stranjevima”, gospodarskim zgradama u kojima se skupljaju, skladište, prerađuju i dalje distribuiraju prinosi i proizvodi s imanja, sada priključuju i nešto prostraniji i opremljeniji stambeni dijelovi.

Ladanje u Gornjoj i Donjoj bandi

Najveća koncentracija ladanjsko-gospodarskih objekata u Konavlima je u donjoj, južnoj strani, osobito u Čilipima, Močićima, Komajima, Radovčićima. U „Gornjoj bandi“ žarište najgušće izgradnje bilo je Pridvorje, i to neposredna okolica Kneževa dvora. Nekoliko ih nalazimo u Dubravci, potom u Zastolju, Ljutoj, Lovornom, Mihanićima. Sudeći po francuskom izvješću o štetama provedenom nakon 1806. godine, gotovo u svakom naselju se može evidentirati vlastelinski ladanjsko-gospodarski kompleks, stranj ili kuća.

Ladanjsko-gospodarski sklopovi u Konavlima u početku izgradnje su dominantnih gospodarskih obilježja, no s vremenom razvijaju sve izraženije osobine ladanjske arhitekture. Smješteni su na pažljivo odabranom mjestu, uz glavne prometnice da vlasnik može konjem doći do samog zdanja, a seljacima je olakšano dovoženje ljetine i prinosa „gosparu“.

Unutar visokih ogradnih zidova sa širokim ulaznim portalom, raspoređeni su stambeni i gospodarski sadržaji te vrt. Svi veći kompleksi imali su i kapelicu.

Glavna zgrada ističe se veličinom, načinom obrade zida i okvira otvora te opremljenošću unutrašnjosti. Ona gotovo uvijek ima dvojnu funkciju – stambeni kat i gospodarsko prizemlje, a nalazimo i primjere kada je i potkrovlje korišteno u gospodarske svrhe.  Dok je u dubrovačkim ljetnikovcima bio ustaljen tlocrtni raspored sa središnjom saločom i bočnim sobama, u Konavlima ga sa sigurnošću evidentiramo tek u “Diklićevoj taraci” u Čilipima (Masješama). Ne postoji ustaljeno pravilo tlocrtnog rasporeda, iako uvijek prepoznajemo središnju prostoriju koja je najčešće opremljena kamenim namještajem, pilom ili ormarom, i koja je višestruko povezana s unutrašnjim i vanjskim dijelovima sklopa.

Diklićeva taraca u Čilipima

Oko glavne zgrade grupirane su građevine gospodarske namjene, prizemnice građene grublje obrađenim kamenim blokovima. U njima su smješteni magazini, vinice, mlinice, kovačnice, konjušnice, štale…

Mogu se naslanjati na glavnu zgradu i tvoriti pravilni niz kao što je to slučaj kod dva susjedna kompleksa u Čilipima, Pucić-Rešetar („Stara škola“) i Getaldić-Vezelić, ili u nešto nepravilnijoj varijanti u kompleksima Crijević-Lobro u Radovčićima i Božidarević-Bačan u Komajima (Grušići).

Božidarević-Bačan u Komajima (Grušići).

U nekim slučajevima one su zasebne slobodnostojeće zgrade. Najveći dio ladanjsko-gospodarskih sklopova u Konavlima građen je na osami, na otvorenom prostoru koji dopušta brojne pregradnje i promjene prostornih odnosa. Takav primjer je ladanjsko – gospodarski kompleks Ranjina – Capor u Komajima (Vignji) na kojem su vidljive brojne faze gradnje.

Svaki ladanjsko-gospodarski kompleks ima barem jednu cisternu. Krune bunara su jednostavno oblikovane, a iznimku čini kruna bunara čilipskog kompleksa Getaldić – Vezilić ukrašena vlasteoskim grbom.

U konavoskoj „Gornjoj bandi“ koja je bogatija vodom kompleksi se smještaju uz izvore vode i potoke, poput sklopa Vodopić-Car u Zastolju ili rijetkog primjera utvrđenog ladanjsko-gospodarskog sklopa Saraka-Puljić u Dubravci (Pičetama).

Unutar svih većih ladanjsko-gospodarskih kompleksa nalazi se kapelica koja je najčešće smještena u vrtu i povezana sa šetnicom. U pravilu je pravokutna i presvođena bačvastim svodom. Iako je njena arhitektonska dekoracija relativno skromna, ograničena na jednostavno ukrašene okvire otvora, rozetu i preslicu, kapelica je najraskošnije opremljena građevina sklopa koja u najvećoj mjeri nosi stilske oznake razdoblja u kojem nastaje. Kapelicama se u ovom području, osim vlasnika koristilo i okolno stanovništvo. U Močićima nalazimo lijep primjer Natalićeve kapelice Male Gospe čije je pročelje s glavnim ulazom okrenuto cesti i okolnom krajoliku, dok vlasnik koristi privatni ulaz na bočnoj fasadi okrenutoj prema vrtu. U pravilu su kapelice ladanjsko-gospodarskih objekata u Konavlima još uvijek u funkciji.

Crkva Male Gospe u Močićima

Vrtovi su rijetko sačuvani u izvornom obliku. Ipak, gotovo redovito nalazimo zidane spremnice za zemlju na koje su oslonjeni stupovi odrine. Najljepši primjer vrta unutar ladanjskog sklopa svakako je onaj “Diklićeve tarace” u Masješama s pravilnom podjelom vrtnih površina i dugačkom šetnicom-vidikovcem koja se pruža rubom terase na kojoj je vrt smješten i s kojeg puca pogled na okolni krajolik.

Od kamenog namještaja nalazimo zidne umivaonike (pila) i ormare kao opremu središnjih dvorana ili kuhinja. Najčešće su jednostavnih glatkih kamenih okvira, ukrašenih tek nizom denta ili profilacijom umjesto baza i kapitela. Raskošnije su ukrašeni bazen pila “Diklićeve tarace” te okvir kasnorenesansnog zidnog umivaonika u Radovčićima.

Pjesnici na ladanju u Radovčićima

Ladanjsko-gospodarski kompleksi u Konavlima nerijetko su bili središta nastanka i razmjene humanističke misli te književnih i znanstvenih djela. Spomenimo tek ladanjsko-gospodarski kompleks u Radovčićima koji je u 19. stoljeću pripadao dubrovačkoj vlastelinskoj obitelji Crijević, a danas je u vlasništvu obitelji Lobro. Ovaj je objekt izgradio dubrovački pjesnik i humanist Dominko Zlatarić (1558.-1613.), rektor na padovanskom sveučilištu, vjerojatno nakon što se 1587. godine vratio u Dubrovnik. O boravku Zlatarića i njegovih prijatelja latinista na konavoskom ladanju ostala su svjedočanstva u pjesmama Camilla Camillija i Didaka Pira. Camilli  u svojoj pjesmi uspoređuje Zlatarićev perivoj s onima na Krfu i u Hesperidi, a Didak Pir  hvali vino prispjelo sa Zlatarićevog konavoskog posjeda.

Ladanjsko-gospodarski kompleks Crijević Lobro

Konavoski ladanjsko-gospodarski kompleksi tek se u novije vrijeme sustavno istražuju.  Nakon pada Dubrovačke Republike, u prodoru crnogorske vojske u Konavle 1806. godine, mnogi su od njih oštećeni podijelivši sudbinu ostalih objekata na ovom području. Spaljen je i Knežev dvor u Pridvorju, a s njime i velik dio arhivske građe koja je tada bila pohranjena u njemu.

Većina objekata dugi niz godina nije imala nikakvu namjenu ili su se koristili samo njihovi gospodarski dijelovi. Ni u novije vrijeme nije prepoznata njihova vrijednost, pa je tek nakon potresa 1979. godine i nakon posljednjeg rata, kada su pretrpjeli nova oštećenja, nekoliko objekata arhitektonski snimljeno i preventivno zaštićeno. U posljednjih dvadesetak godina neki su objekti zaštićeni kao kulturno dobro, rijetki su obnovljeni, a neki su i nepovratno devastirani. Najveći ih je broj u ruševnom stanju ili su kasnijim intervencijama bitno izmijenjeni.

Iako ponešto drukčijih obilježja, pojedini primjeri su dosegli kvalitetu dubrovačkih ljetnikovaca, a mnogi svakako zavređuju valorizaciju, konzervaciju i revitalizaciju. Tridesetak sačuvanih primjera ladanjsko-gospodarske izgradnje u Konavlima pružaju potencijal za istraživanje različitih kulturnih slojeva i razvijanje zanimljivih interdisciplinarnih projekata u znanosti,  umjetnosti i kulturi općenito.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA