30.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 srpnja, 2025
HomeKulturaMilanski odvjetnik u svoju je vrijednu zbirku uvrstio knjigu iz 1747. koja...

Milanski odvjetnik u svoju je vrijednu zbirku uvrstio knjigu iz 1747. koja opisuje “neretvansku bolest”

Cristiano Pambianchi, odvjetnik iz Milana i veliki ljubitelj hrvatske kulturne baštine, nastavlja prikupljati vrijedna i rijetka izdanja starih knjiga. Njegova zbirka, čiji je dio bio izložen u Dubrovniku u Lazaretima, ali i u milanskoj biblioteci Braidense di Brera, bogatije je odnedavno za još jedno izdanje De morbo naroniano (O naronskoj- neretvanskoj bolesti), knjigu koja opisuje “neretvansku bolest” točnije malariju na prostoru između Mostara i Dubrovnika iz 1747.

Zbirka Pambianchi-Kramarić sadrži mnoga vrijedna izdanja u rubrici “Medicina u Hrvatskoj”. Kao što su: Storia della peste  (Povijest kuge) Giulia Bajamontija, koja govori epidemijama ove bolesti u Dalmaciji 1783-1784, pa knjigu dubrovačkog liječnika Đura Baglivija De Praxi Medica (o medicinskoj praksi) s kraja 17. stoljeća, pa knjigu Luke Stullija Vaccinazione iz 1804. i mnoge druge.

Prvo djelo koje govori o malariji na našim prostorima, tiskano još 1747. svakako je dragulj u ovoj pomno čuvanoj zbirci.

Liječnik koji je opisao “neretvansku bolest” 1747.

Giuseppe Antonio Pujati, pisac knjige, je bio liječnik i filozof. Nazivali su ga “čudom od djeteta”. Studirao je u Veneciji, a potom na Sveučilištu u Padovi, gdje je s osamnaest godina diplomirao filozofiju i medicinu. Nakon diplome bavio se medicinom u Veneciji, Dalmaciji, Polcenigu i Pordenoneu (dva grada na sjeveru Italije).

Godine 1737., nakon što je objavio Decas variarum medicarum observationum (Deset raznih medicinskih praksi), koja je privukla mnoge u medicinskom okruženju, dobio je mjesto glavnog liječnika u Feltreu, gdje je ostao 12 godina.

Njegova liječnička slava i njegov znanstveni prestiž s godinama su porasli, toliko da ga je 1754. venecijanski Senat pozvao na katedru praktične medicine na Sveučilištu u Padovi, gdje je radio do svoje smrti. Bio je i pjesnik i violinist.

Voda koja stagnira ubija ribe i močvarne ptice

Knjiga De morbo Naroniano donosi značajne medicinske podatke, ali je i jedno od prvih izvješća o okolišu regije između Dubrovnika i Mostara. Pojam malarija (prema talijanskom mala-aria, što znači loš zrak), prvi se put spominje u časopisu “Danica Ilirska” 1837. godine” u članku autora Gregurić – Gracner s Veterinarskog fakulteta, Zavoda za humanističke znanosti, Zagreb.

“Pujati je vjerovao kako je ova bolest neka vrsta pošasti, od koje se teško moglo spasiti. On to opisuje na sljedeći način:

Voda koja stagnira na određenim mjestima postaje toliko napasna da ubija ribu, koja u njoj pliva; močvarne ptice koje tamo žive u velikom broju često padaju otrovane smrtonosnim isparavanjem (J. Mužinić u: Croat Med J. 2007;48:127-9).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA