19.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 12 rujna, 2024
NaslovnicaVijestiKakve dezinformacije možemo očekivati u hrvatskoj superizbornoj 2024. godini?

Kakve dezinformacije možemo očekivati u hrvatskoj superizbornoj 2024. godini?

Na tajnim sastancima NATO-a odlučuju se rezultati svih izbora i borba protiv klimatskih promjena povećava nezaposlenostovakvi dezinformacijski narativi obilježili su izbore u Europi ove godine. Uoči nadolazeće superizborne godine, Europski opservatorij za digitalne medije (EDMO), u čijem radu je sudjelovao i hrvatsko-slovenski centar za borbu protiv dezinformacijaADMO, objavio je Izvještaj o najčešćim izbornim dezinformacijama koje su se širile prostorom Europe u 2023.

U izradi izvještaja o izbornim dezinformacijama koje su obilježile 2023. godinu sudjelovala je i voditeljica ADMO-a Ivana Grkeš, kao članica radne skupine za EU izbore

“U narednim mjesecima, očekujemo još veći pritisak dezinformacija koje mogu značajno utjecati na percepciju javnosti i sam izborni rezultat. Cilj ovih dezinformacija nije samo politički utjecaj, već i podrivanje temeljnih vrijednosti demokracije. Zbog toga smo istražili koji su se to narativi širili informacijskim prostorom tijekom izbora u 10 europskih država. Ovo je posebno važno i za Hrvatsku, koju u 2024. godini očekuje superizborna godina, a samim time i ogroman broj informacija u javnom prostoru. ADMO tim aktivno će raditi na detekciji i razotkrivanju dezinformacija, no i kao javnost moramo biti informirani, kritički razmišljati i sudjelovati u demokratskom dijalogu.”

Izvještaj Dezinformacijski narativi tijekom izbora u Europi u 2023. otkriva i koliko povijesno-kulturni kontekst utječe na pojavu i širenje dezinformacija u svakoj državi posebno. Zanimljivi su nalazi istraživanja iz susjedne Crne Gore, koja nije članica Unije, ali je obuhvaćena ovom analizom.

“Posebno su zanimljivi jer su prethodna istraživanja već dokazala kako dezinformacije na ovim prostorima nemaju nacionalni karakter, nego se dezinformacije lako i brzo šire budući da ne postoje velike jezične barijere. Prema analizi izbornih dezinformacija u 2023., u Crnoj Gori je uočen strani utjecaj, posebno od strane srpskih medija koji su se uglavnom fokusirali na međunarodne odnose u regiji”, pojasnila je Grkeš. 

Analizom su obuhvaćeni dezinformacijski narativi u zemljama u kojima su provedeni izbori na nacionalnoj razini: Češka, Estonija, Bugarska, Crna Gora, Turska, Finska, Grčka, Poljska, Slovačka i Španjolska. Analizirano je 900 provjerenih informacija koje su nastale u predizbornim periodima u ovim zemljama..

Adria Digital Media Observatory (ADMO) je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine.

Hrvatsko-slovenski hub smješten je na Sveučilištu u Dubrovniku (UNIDU), dok u njegovom radu sudjeluju: Fakultet političkih znanosti u Zagrebu (FPZG), Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER), Filozofski fakultet u Zagrebu (FFZG), Gong, N1 televizija, Agence France Presse (AFP), Oštro Slovenija i XWiki.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE