28.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 2 srpnja, 2025
HomeVijestiHoće li nagorjeli platan u Trstenom preživjeti? Pitali smo stručnjake.

Hoće li nagorjeli platan u Trstenom preživjeti? Pitali smo stručnjake.

Jednog od simbola dubrovačkog kraja, platan u Trstenom čija se starost procjenjuje na preko 450 godina, u subotu je zahvatio požar ljudskom nepažnjom. Platan širine pet i visine preko 40 metara spasili su dubrovački vatrogasci brzom reakcijom, no kolika je šteta, hoće li simbol Trstenog opstati nakon ranjavanja i koliko će mu trebati za oporavak, upitali smo Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko – neretvanske županije.

– Jučer, u suradnji s ovlaštenim European Tree Borker,  penjačem i sjekačem Markom Švendom obavljeno je uklanjanje izgorenih dijelova grane u kojoj je izbio požar kako bi se spriječio pad istih usljed jačeg vjetra. Također, obavljena je kontrola sidrenih Boa užadi ugrađenih u krošnju platane u cilju postizanja sigurnosnih uvjeta za prolaznike i imovinu. Utvrđeno je da je potrebno zamijeniti tri užadi duljine do 30 m budući su izgorile u požaru – kazala je ravnateljica Javne ustanove Marijana Miljas Đuračić.

Očekuju i dolazak doc.dr.sc. Vinka Paulića sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji će korištenjem suvremenih metoda arborikulture ispitatati vitalnost i statiku nagorenih grana u krošnji platane, ali i preostalih dijelova krošnje platane, te će se dati plan radova koje je potrebno provesti u cilju zaštite i očuvanja platane u vrtu

-Svakako je potrebno pričekati razdoblje početka nove vegetacijske sezone (ožujak – svibanj 2020.) kada će početi razdoblje listanja i cvjetanja platane te će se moći detaljno procijeniti nastala šteta  u smislu gubitka lisne mase, drvne mase i plodova – kazala je Miljas Đuračić.

Uvidom u razmjere požara te trenutno stanje platane, mišljenja su da će se platana očuvati za buduće generacije no svakako u narednom razdoblju će biti potrebno provesti određene radove sukladno smjernicama Šumarskog fakulteta, a koje očekuju tijekom ožujka.

-Kada govorimo o šteti ista je neprocjenjiva budući nastala oštećenja su trajna i ista uza sve napore i poduzete mjere nije moguće vratiti u prvobitno stanje. Platana je “živo biće” te u odnosu na primjerice požar nekog objekta koji se može vratiti u prvobitno stanje određenim građevinskim radovima ovdje to nije slučaj stoga razmjeri nastale štete su neprocjenjivi – zaključila je za Dubrovniknet ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije Marijana Miljas Đuračić.

FOTO: Dubrovačko – neretvanska županija

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA