30.8 C
Dubrovnik
Utorak, 1 srpnja, 2025
HomeVijestiCopernicus: Ljeto požara svjedočilo je razaranjima i rekordnim emisijama oko sjeverne hemisfere

Copernicus: Ljeto požara svjedočilo je razaranjima i rekordnim emisijama oko sjeverne hemisfere

Znanstvenici Službe za praćenje atmosphere Copernicus (CAMS) pomno su pratili ljeto velikih požara koji su pogodili mnoge zemlje sjeverne hemisfere i uzrokovali rekordnu emisiju ugljika u srpnju i kolovozu. CAMS, koji provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje iz EU-a, izvješćuje da tijekom ovogodišnje sezone borealnih požara nisu bili zahvaćeni samo veliki dijelovi sjeverne hemisfere, već su i broj požara, njihova postojanost i intenzitet bili vanserijski.

Kako se sezona borealnih požara bliži kraju, znanstvenici CAMS -a otkrivaju sljedeće:

  • Suhi uvjeti i toplinski valovi na Mediteranu doprinijeli su žarištu velikih požara s velikim brojem intenzivnih i brzo razvijajućih požara u cijeloj regiji, koji su stvorili velike količine zagađenja dimom.
  • Srpanj je bio rekordan mjesec na globalnoj razini u skupu podataka GFAS-a s 1258,8 megatona CO2. Više od polovice ugljičnog dioksida pripisano je požarima u Sjevernoj Americi i Sibiru.
  • Prema podacima GFAS-a, kolovoz je bio i rekordan mjesec u požarima, tijekom kojeg se globalno u atmosferu ispustilo 1384,6 megatona CO2.
  • Arktički požari oslobodili su 66 megatona CO2 u razdoblju od lipnja do kolovoza 2021.
  • Ukupna procijenjena emisija CO2 uslijed požara u Rusiji od lipnja do kolovoza iznosila je 970 megatona, s tim da Saha i Čukotka čine 806 megatona.

Znanstvenici iz CAMS-a koriste satelitsko promatranje aktivnih požara u gotovo stvarnom vremenu kako bi procijenili emisije i predvidjeli utjecaj zagađenja zraka. Ova opažanja omogućavaju mjerenje toplinske snage požara poznate kao snaga zračenja požara (FRP), koja je povezana s emisijom. CAMS procjenjuje dnevne globalne emisije požara svojim Globalnim sustavom za asimilaciju požara (GFAS) koristeći FRP opažanja s NASA-inih satelitskih instrumenata. Procijenjene emisije različitih zagađujućih tvari u atmosferi koriste se kao površinski rubni uvjeti u sustavu predviđanja CAMS-a, na temelju sustava vremenske prognoze ECMWF-a, koji modelira transport i kemiju zagađivača atmosfere, kako bi se predvidjelo koji će biti utjecaj na globalnu kvalitetu zraka u sljedećih pet dana.

Sezona borealnih požara obično traje od svibnja do listopada s najvećom aktivnošću između srpnja i kolovoza. Od požara najugroženije regije ovoga su ljeta bile:

Mediteran

Mnoge nacije u istočnom i središnjem Mediteranu pretrpjele su posljedice intenzivnih požara tijekom srpnja i kolovoza s dimom koji je jasno vidljiv na satelitskim snimkama i CAMS-ovim analizama i prognozama koje prelaze istočni mediteranski bazen. Budući je jugoistočna Europa doživjela produžene uvjete toplinskih valova, podaci CAMS -a pokazali su da je dnevni intenzitet požara u Turskoj dosegao najviše razine u GFAS skupu podataka koji datiraju od 2003. Nakon požara u Turskoj, ostale zemlje u regiji koje su bile pogođene razornim požarima su: Grčka, Italija, Albanija, Sjeverna Makedonija, Alžir i Tunisu.

Požari su u kolovozu pogodili i Iberijski poluotok, zahvativši ogromne dijelove Španjolske i Portugala, posebno veliko područje u blizini Navalacruza u provinciji Avila, zapadno od Madrida. Ekstenzivni požari također su registrirani istočno od Algera u sjevernom Alžiru, pri čemu su prognoze CAMS-ovog GFAS-a pokazivale visoke površinske koncentracije zagađujućih finih čestica PM2.5

Sibir

Dok Republika Saha u sjeveroistočnom Sibiru obično svakog ljeta doživljava određeni stupanj požara, 2021. je bila neobična, ne samo po veličini, već i po postojanju požara visokog intenziteta od početka lipnja. Novi rekord u emisijama postavljen je 3. kolovoza za regiju, a emisije su se također više nego udvostručile u odnosu na ukupan iznos od lipnja do kolovoza. Osim toga, dnevni intenzitet požara dosegao je iznadprosječne razine od lipnja i počeo se smanjivati ​​tek početkom rujna. Druga područja pogođena u Sibiru su Čukotska autonomna oblast (uključujući dijelove Arktičkog kruga) i Irkutska oblast. Povećana aktivnost koju su primijetili znanstvenici CAMS-a odgovara povećanju temperatura i smanjenoj vlažnosti tla u regiji.  

Sjeverna Amerika

Šumski požari velikih razmjera gorjeli su u zapadnim regijama Sjeverne Amerike tijekom srpnja i kolovoza pogađajući nekoliko kanadskih provincija, kao i sjeverozapadni dio SAD-a i Kaliforniju. Takozvani Dixie požar koji je bjesnio sjevernom Kalifornijom sada je jedan od najvećih ikada zabilježenih u povijesti države. Rezultat onečišćenja uslijed trajne i intenzivne požarne aktivnosti utjecao je na kvalitetu zraka za tisuće ljudi u regiji. Globalne prognoze CAMS-a također su pokazale mješavinu dima iz dugogodišnjih požara koji gore u Sibiru i Sjevernoj Americi putujući preko Atlantika. Vidio se jasan pramen dima koji se kretao sjevernim Atlantikom i dopirao do zapadnih dijelova Britanskih otoka krajem kolovoza prije nego što je prešao ostatak Europe. To se dogodilo dok je saharska prašina putovala u suprotnom smjeru preko Atlantika, uključujući dio iznad južnih područja Mediterana, što je rezultiralo smanjenom kvalitetom zraka.  

Mark Parrington, viši znanstvenik i stručnjak za šumske požare u ECMWF-ovoj službi za nadzor atmosfere Copernicus, komentira: „Cijelo ljeto pratili smo aktivnosti požara na sjevernoj hemisferi. Ono što se istaknulo kao neobično bili su broj požara, veličina područja na kojima su gorjeli, njihov intenzitet, ali i njihova postojanost. Na primjer, požari u Republici Saha u sjeveroistočnom Sibiru gore od lipnja i počeli su se smanjivati ​​tek krajem kolovoza, iako smo početkom rujna promatrali neke požare koji se nastavljaju. Slična je priča u Sjevernoj Americi, dijelovima Kanade, sjeverozapadnom dijelu SAD-a i Kaliforniji, koji su od kraja lipnja i početka srpnja doživjeli velike požare i još uvijek traju. „Zabrinjavajuće je što suši i topliji regionalni uvjeti – uzrokovani globalnim zatopljenjem – povećavaju zapaljivost i opasnost od požara uslijed zapaljenja vegetacije. To je dovelo do vrlo intenzivnih i brzo razvijajućih požara. Iako lokalni vremenski uvjeti igraju ulogu u stvarnom ponašanju požara, klimatske promjene pomažu u stvaranju idealnih uvjeta za požare. I u idućim tjednima očekuje se još požara širom svijeta, budući se sezona požara u Amazoniji i Južnoj Americi nastavlja razvijati.” dodaje.

Više informacija o požarima na sjevernoj hemisferi tijekom ljeta 2021: https://atmosphere.copernicus.eu/northern-hemisphere-wildfires-follow-pattern-warm-and-dry-weather

CAMS-ovoj stranici za globalno praćenje požara možete pristupiti ovdje: https://atmosphere.copernicus.eu/fire-monitoring

Saznajte više o nadzoru požara u CAMS-ovim pitanjima i odgovorima o požarima: https://atmosphere.copernicus.eu/qa-wildfires

FOTO: Ilustracija

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA