31.8 C
Dubrovnik
Petak, 4 srpnja, 2025
HomeVijestiPUTEVIMA PROŠLOSTI Organiziran izlet na Mljet i u Zavičajnu kuću Dubrovačkog primorja

PUTEVIMA PROŠLOSTI Organiziran izlet na Mljet i u Zavičajnu kuću Dubrovačkog primorja

Regionalna agencija DUNEA, u sklopu promotivnih aktivnosti projekta ‘Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija’, organizirala je posjet Zavičajnoj kući Dubrovačkog primorja u Slanome, kao i obnovljenim putevima na Mljetu.

U suradnji s Turističkim zajednicama Dubrovačko primorje i Mljet, novinari su imali priliku vidjeti obnovljenu župnu kuću u kojoj su sada izloženi eksponati bogate etnografske i povijesne baštine ovog kraja, od živopisnih primorskih nošnji koje je pripremila Udruga Deša – podružnica Slano, makete broda karake, multimedijalnih platformi, a jedan od zanimljivijih eksponata je i 3D prikaz oltara Poklonstva kraljeva koju je izradio Hrvatski restauratorski zavod.

Na Mljetu su, kao jedna od prvih aktivnosti odrađenih u ovom projektu, obnovljene pješačke staze Babino polje i Austrijski put . Naime, dio nekadašnjeg Austrijskog puta, koji je nakon probijanja asfaltirane ceste zbog nepristupačnog i strmog terena ostao zaboravljen, sada je obnovljen kao 850 metara duga pješačka staza u svom izvornom obliku. Manje razvijen središnji dio Mljeta je uređenjem ove staze obogatio ukupnu turističku ponudu otoka, predstavio povijesna zbivanja s tih područja, odnosno vještinu i upornost tadašnjih graditelja. Staza će oduševiti sve posjetitelje jer pruža pravo zadovoljstvo u prirodi s prekrasnim vidicima.

Uređena staza Babino Polje omiljena je destinacija šetača, planinara i biciklista jer se u okruženju mjesta nalaze brojne pješačke i biciklističke staze, crkvice, Odisejeva špilja i najviši vrh na Mljetu Veliki Grad. Nakon kratke šetnje i prezentacije TZ Mljet, prezentirane su i kušane lokalne delicije OPG-a Stermasi i OPG-a Palunčić.

Izlet je organiziran u sklopu promidžbe projekta ‘Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija’ kojem je cilj stvaranje kulturno-turističke destinacije koja uključuje pojedina ruralna i udaljena područja Dubrovačko-neretvanske županije povezana u jedinstveni turistički proizvod pod nazivom ‘Putevima prošlosti’.

Kroz projekt je obnovljen i Gradski muzej Korčula, kojii je nedavno dobio i uporabnu dozvolu te će, nakon godina što je bio zatvoren, napokon otvoriti svoja vrata za sve posjetitelje. Palača smještena u samom starogradskom središtu bila je u iznimno lošem stanju, s trošnim zidovima, dotrajalim električnim instalacijama, kritičnim međukatnim konstrukcijama, prodorima vode, koji su činili ogromnu štetu. S obzirom na njeno propadanje i gubljenje na vrijednosti, prije tri godine se započelo s rekonstrukcijom na nešto manje od 600 četvornih metara. Uredio se podrum, prizemlje, tri kata i potkrovlje, svaki sa svojom pričom o bogatoj korčulanskoj prošlosti, dok je palača izvana dobila sasvim novo ruho, kao što je imala u svojim najboljim vremenima.

U Smokvici je sagrađen Muzej zlata i srebra čije otvaranje se uskoro očekuje. Također, kroz projekt je Odjel za ekonomiju Sveučilišta u Dubrovniku izradio Katastar/Atlas turističkih atrakcija, obnovljene su dvije prostorije u ljetnikovcu Stay te je uspostavljen laboratorij za konzervatorsko-restauratorska istraživanja. Provedene su i edukacije promotora i vodiča, kao i istraživanje o životu Grada Korčule o čemu su tiskane i dvije knjige. Postavljeni su i hot-spotovi na četiri lokacije diljem županije, obrt Depolo nabavio je stroj za pjeskarenje, a turistička agencija Dominium travel kreirala je nove turističke aranžmane za nove ruralne lokacije. Projekt je predstavljen i na turističkim sajmovima, a Regionalna agencija DUNEA uspostavila je sustav online kupnje ulaznica za objekte kulturne baštine s projektnog područja.

Nositelj projekta je Dubrovačko-neretvanska županija, a provodi ga u suradnji s 11 partnera: Regionalna agencija DUNEA, Grad Korčula, KORA, Općine Smokvica, Dubrovačko primorje, Mljet, Hrvatski restauratorski zavod – Restauratorski odjel Dubrovnik, Sveučilište u Dubrovniku, TZ Dubrovačko-neretvanske županije, Obrt Restauriranje namještaja Depolo i Dominium travel. Ukupni prihvatljivi troškovi iznose 32.645.708,48 kuna, od čega je bespovratna sredstva u iznosu od 27.748.345,48 kuna sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt se provodi kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA