Dodjela prestižne međunarodne nagrade „Zlatna jabuka“ (La Pomme d’Or), koju je Svjetska federacija turističkih novinara i pisaca u turizmu – FIJET dodijelila destinaciji Cavtat – Konavle protekla je večeras u svečanoj atmosferi na rivi u Cavtatu, a sudionici nisu krilu ni ponos niti koliko im znači dodjela ovog turističkog Oscara.
Ovo značajno međunarodno priznanje dodjeljuje se destinacijama koje se ističu očuvanjem kulturne i prirodne baštine, autentičnosti prostora te skladnim odnosom turizma i lokalne zajednice. FIJET je ove godine prepoznao Cavtat i Konavle kao primjer uspješnog i održivog razvoja turizma koji čuva identitet destinacije i vrijednosti lokalnog načina života.
„Zlatna jabuka“ smatra se jednim od najuglednijih priznanja u području turizma, a često se naziva i turističkim ekvivalentom Oscara. Nagrada se dodjeljuje od 1971. godine, a među dosadašnjim dobitnicima nalaze se neke od najpoznatijih svjetskih destinacija i lokaliteta iznimne kulturne i turističke vrijednosti.
Cavtat i Konavle ovom su nagradom dodatno potvrđeni kao destinacija koja spaja prirodne ljepote, bogatu kulturno-povijesnu baštinu, tradiciju, gostoljubivost i suvremeni održivi pristup razvoju turizma.
Okupljenima se obratio direktor Turističke zajednice Općine Konavle, Frano Herendija: “Za ukupnu kvalitetu i turističku ponudu Cavtat i Konavle su proteklih godina dobili brojne nagrade. Krase nas uređenost, autentičnost, održivi razvoj i gostoljubivost. U svemu će posebno mjesto imati nagrada Zlatna jabuka za sve nas koji predano radimo u turizmu. Ova nagrada potvrđuje kako je moguće razvijati kvalitetan turizam i pritom sačuvati prostor i običaje. Ta ravnoteža između razvijenosti i održivosti nešto je što se cijeni”.
Načelnik Općine Konavle, Božo Lasić, pohvalio je suradnju svih koji sudjeluju u radu u zajednici za vrijeme turističke sezone: “Sinergija svih službi u Općini zajedno s turističkim radnicima i Turističkom zajednicom Općine Konavle pokazuje vrhunske rezultate. Sretan sam da je ova nagrada došla u naše Konavle te sam zahvalan direktoru Herendiji na radu i angažmanu”.
Tina Čubrilo rekla je kako se komisija za dodjelu Zlatne jabuke na osnovu pregleda prezentacije uvjerila u sve kriterije koji su potrebni za dodjelu nagrade. Također su i posjetili Konavle te dodatno potvrdili svoju odluku.













