15.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 8 svibnja, 2025
NaslovnicaVijestiZavršeni radovi na pročistaču otpadnih voda u Moluntu!

Završeni radovi na pročistaču otpadnih voda u Moluntu!

Nakon uspješno završenih radova na izgradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže Molunat, završeni su i radovi na izgradnji pročistača otpadnih voda s podmorskim ispustom. Kako bi projekt postao potpuno funkcionalan potrebno je napraviti tehnički pregled.

”Ovo je jedan od najvažnijih projekata i pretpostavka za razvoj Molunta. Zaista želim čestitati direktoru Konavoskog komunalnog društva Marku Glaviću na izvrsnom vođenju projekta, kao i inženjeru Nikši Matijaševiću te izvođaču radova tvrtki Texo Gradnja na uspješnoj realizaciji projekta”, rekao je ovom prilikom načelnik Božo Lasić.

Projekt je financiran preko ugovora o sufinanciranju iz NPOO programa koji financira Europska unija zajedno s provedbenim tijelom Hrvatskim vodama, te Konavoskim komunalnim društvom kao naručiteljem. Ugovorom je osigurano više od 2.000.000,00 eura bespovratnih sredstava, a vrijednost cijele investicije je više od 3.500.000,00 eura.

Udio sufinanciranja je u omjeru 80% EU sredstva, a po 10% Hrvatske vode i Konavosko komunalno društvo.

Sam uređaj ima kapacitet 1900 ES, ukupna dužina podmorskog ispusta (kopnena i morska) je 1000 metara, a dubina ispusta je na oko 70 metara.

Kao odgovarajući stupanj pročišćavanja predviđeno je prethodno pročišćavanje, uz ispuštanje podmorskim ispustom u obalno more.

Obzirom na odabrani način pročišćavanja otpadnih voda na samom uređaju za pročišćavanje je predviđeno uklanjanje krupne tvari te dijela suspendiranih čestica i BPK5 za što će se koristiti automatska gruba rešetka (otvor 10 mm), automatsko fino sito (otvor 3 mm) te pjeskolov i mastolov, koji će biti smješteni u nadzemnom, zatvorenom objektu.

U tijeku je ishodovanje uporabne dozvole, te se početkom rujna očekuju prva spajanja na kanalizacijski sustav o čemu će pravovremeno biti obaviješteni svi stanovnici.

Završetkom ovog projekta riješiti će se višegodišnji komunalni problem stanovnika Molunta i njihovih gostiju, kao i omogućiti daljnje razvijanje mjesta.

Završenim projektom izgradnje kanalizacijske i vodoopskrbne mreže, izvedeno je ukupno 1800m kolektora DN 250, na kojeg se priključuju ostali gravitacijski primarni i sekundarni kolektori ukupne duljine 2300 m i tlačni cjevovod 1100 m. Na cijelom sustavu se nalaze i 3 crpne stanice ukupnog kapaciteta 30 l/s.

Izvedena je i vodoopskrbna mreža DN 160 i DN 100 u duljini od oko 4200 m, sa pripadajućim priključcima na postojeće objekte.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE