26.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 3 srpnja, 2025
HomeLifestyleZašto je kretanje ključno za razvoj djeteta?

Zašto je kretanje ključno za razvoj djeteta?

U sklopu nacionalne javnozdravstvene kampanje „Ljubav je poljubac, ne hrana“, Poliklinika Salvea predstavlja novu epizodu edukativnog podcasta koji obrađuje jednu od ključnih tema zdravog djetinjstva – tjelesnu aktivnost i važnost kretanja. Gosti najnovije epizode su prof. dr. sc. Sanja Šalaj s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i mag. cin. Antonio Horgas, koji s voditeljem podcasta dr. med. Natkom Beckom otvaraju pitanje: zašto se djeca sve manje kreću i što to znači za njihovo zdravlje i razvoj?

Tjelesna (ne)aktivnost

U razgovoru se otvara niz zabrinjavajućih podataka o motoričkom razvoju djece i sve češćem izostanku osnovne tjelesne aktivnosti u njihovoj svakodnevici. Stručnjaci upozoravaju da su promjene vidljive već u najranijoj dobi.

„Radimo s djecom u dobi od tri do sedam godina, dob prije polaska u školu, i opći je dojam da djeca sve češće ne poznaju tzv. biotička gibanja – ne znaju pravilno baciti ili uhvatiti loptu, hodati po crti. Ono što su prije učili spontano u parku ili šumi – poput penjanja na drvo, provlačenja, skakanja ili bacanja kamenčića – danas ih mi moramo posebno podučavati“, ističe Antonio Horgas, magistar kineziologije s dugogodišnjim iskustvom u radu s djecom.

Na trend smanjene tjelesne aktivnosti kod djece dodatno upozorava i profesorica Kineziološkog fakulteta prof. dr. sc. Sanja Šalaj, podatkom da razina tjelesne aktivnosti počinje opadati već nakon sedme godine života, a posebno zabrinjava podatak da „tek 13 % adolescentica zadovoljava osnovne preporuke kretanja. Kod djece u dobi od sedam do osam godina ti su postoci nešto viši – oko 54 %, ali i dalje nedovoljni. Problem se intenzivira kad djeca krenu u školu – tada se, uz sve veće obrazovne zahtjeve, povećava i vrijeme provedeno pred ekranima, dok slobodna igra i boravak na otvorenom postaju sve rjeđi“ tvrdi Šalaj.

Sport kao škola života

Kineziolozi naglašavaju kako je važno da djeca od najranije dobi usvajaju osnovne obrasce prirodnog kretanja jer ti pokreti čine temelj za kasnije sudjelovanje u sportovima. „Djeca koja savladaju osnovne obrasce razvijaju bolju koordinaciju i spretnost, što im otvara vrata većem broju sportskih aktivnosti, a time i dugoročnijem aktivnom načinu života“, ističe Šalaj.

Tjelesna aktivnost nije važna samo za fizički razvoj. Sport razvija i niz važnih životnih vještina – od prihvaćanja poraza i timske suradnje, do discipline i otpornosti. „Neuspjeh je dio svakog razvoja – to je vrijedna životna lekcija koju djeca najlakše usvajaju kroz kretanje i igru“, nadodaje Šalaj.

Ključ je – roditeljski primjer

Navike koje djeca usvajaju od najranije dobi najvećim su dijelom oblikovane obiteljskim okruženjem. Upravo zato, uloga roditelja u poticanju kretanja i zdravih životnih navika iznimno je važna – ne samo kroz organizaciju vremena, već i kroz vlastiti primjer. „Roditelji ne moraju biti profesionalni sportaši – dovoljno je da pokažu kako je kretanje dio njihove svakodnevice“, poručuje Horgas.

Dio šireg nastojanja za zdraviju budućnost

Podcast Poliklinike Salvea produžetak je kampanje „Ljubav je poljubac, ne hrana“, pokrenute kao odgovor na alarmantne podatke o rastu dječje pretilosti u Hrvatskoj – gotovo svako treće dijete ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu, a zabrinjava i činjenica da mnogi roditelji problem uopće ne prepoznaju.

Kroz razgovore sa stručnjacima, kampanja želi roditeljima pružiti konkretne informacije, savjete i podršku u stvaranju zdravih navika – bez osude, stigme i pritiska. Podcast je do sada ugostio specijaliste poput prof. dr. sc. Milivoja Jovančevića, prof. dr. sc. Sanje Musić Milanović, prof. dr. sc. Darije Vranešić Bender i mnogih drugih, a sve objavljene epizode možete pogledati na YouTube i Spotify kanalima Poliklinike Salvea.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA