10.8 C
Dubrovnik
Četvrtak, 18 travnja, 2024
NaslovnicaInfocentarU Osnovnoj školi Opuzen održan Start up i STEM Weekend

U Osnovnoj školi Opuzen održan Start up i STEM Weekend

U sklopu projekta OPERA II, u Osnovnoj školi Opuzen održan je Start up i i STEM Weekend.

Na Start up Weekendu, uz mentoricu doc. dr. sc. Ivonu Milić Beran i koordinatoricu prof. dr. sc. Ivonu Vrdoljak Raguž sa Sveučilišta u Dubrovniku, sudjelovalo je 14 učenika osmog razreda. Mentorica je učenike upoznala s osnovnim pojmovima o poduzetništvu i uputila ih u izradu poslovnog plana kako bi ih pripremila za izradu prezentacije. Drugi dan radionice učenici su kroz timski rad osmislili poslovne ideje i izradili prezentacije o razvoju, financiranju i plasmanu proizvoda. Nakon održanih prezentacija i diskusije, suci (3 osobe iz obrazovnog sustava) su vrednovali poslovne ideje i prezentaciju učenika, te su im dodijeljena Uvjerenja za osvojeno prvo, drugo i treće osvojeno mjesto.

Također, prvog dana Start up Weekenda, djelatnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Dubrovnik, održale su predavanje na temu „Upravljanje ljudskim potencijalima – poduzetništvo, je li to za mene?“. Učenici su kroz metodu igranja uloga vježbali postupak odabira novog zaposlenika. Učili su i kako raditi analizu radnog mjesta, odnosno što osoba na poslu treba točno raditi, koje osobine i vještine/znanja treba imati, kako privući nove zaposlenike, kako voditi selekcijski intervju i donijeti odluku o zapošljavanju. Kroz igranje uloga učenici su vježbali i predstavljanje svojih vještina budućem poslodavcu.

Paralelno s navedenom radionicom, za drugu skupinu učenika, održan je i STEM Weekend koji su vodili Tomo Sjekavica, mag.rač. i Ivan Grbavac, dipl.ing., također sa Sveučilišta u Dubrovniku. Mentori su učenike upoznali s osnovnim pojmovima s osnovama programiranja u programskom jeziku Pythonu. Učenici koji su sudjelovali na STEM radionici drugi dan su, također kroz timski rad, naučili kako napraviti svoje DIY projekte pomoću Arduino razvojnih pločica, raznih senzora i ostalih elektroničkih komponenti. Upoznali su se i s više različitih STEM područja: elektrotehnikom, elektronikom i računarstvom, te su stekli kompetencije u području tehničke kulture u neformalnom obrazovnom sustavu. Nakon održanih radionica, učenicima su dodijeljena Uvjerenja za sudjelovanje.

Jedan od ciljeva projekta ‘OPERA II’ je doprinijeti povećanju zapošljivosti najranjivijih skupina na tržištu rada te se diljem Dubrovačko-neretvanske županije provode radionice na teme poduzetništva, STEM obrazovanja, jačanja kapaciteta i održivog funkcioniranja partnerskog vijeća te radionice za predstavnike institucija potencijalnih prijavitelja na natječaje Europskog socijalnog fonda.

Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda – Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. u sklopu poziva “Lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja – faza III”. Uz nositelja Dubrovačko-neretvansku županiju, partneri na projektu su Regionalna agencija DUNEA, Dubrovačka razvojna agencija DURA, Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Dubrovnik, Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije, Korčulanska razvojna agencija za lokalni razvoj i poslovne usluge KORA te Sveučilište u Dubrovniku. Vrijednost projekta iznosi 1.496.681,54 kuna, te je financiran u sto postotnom iznosu iz Europskog socijalnog fonda.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Po dubrovačkim stožerima

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA