18.8 C
Dubrovnik
Petak, 9 svibnja, 2025
NaslovnicaVijestiTRIBINA: Jesu li nam katastrofe sudbina ili imamo izbora?

TRIBINA: Jesu li nam katastrofe sudbina ili imamo izbora?

Simbolično „5 do 12“, danas je, povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa, u Dubrovniku održana javna tribina Jesu li nam katastrofe sudbina ili imamo izbora?, u organizaciji Sveučilišta u Dubrovniku, Dubrovačko-neretvanske županije i Službe civilne zaštite Dubrovnik

Nakon što je voditeljica Službe civilne zaštite Dubrovnik, Ana Miličić uvodno podsjetila kako je cilj obilježavanja promoviranje kulture svijesti o rizicima i smanjenju rizika od katastrofa što podrazumijeva prevenciju, ublažavanje posljedica i spremnost na odgovor, za koje je potrebno aktivno sudjelovanje svih razina – od osobne do nacionalne, na tribini su prezentirane četiri izuzetno zanimljive teme.


Doc. dr. sc. Irena Ipšić, sa studija Povijest Jadrana i Meditarana, govorila je o požarima, potresima, epidemijama, ratovima i gladi – čitavom nizu katastrofa u dugoj dubrovačkoj povijesti, koje su zbog svojih kataklizmičkih razmjera mijenjale oblik i izgled grada, utjecale na promjene u društvenim odnosima, destabilizirale kretanje stanovništva te utjecale na donošenje zakonskih okvira i propisa kojima su se nastojali smanjiti potencijalni rizici za grad i društvo u cjelini.

O ranjivosti obala na izdizanje mora u Dubrovačko-neretvanskoj županiji govorila je izv. prof. dr. sc. Ana Bratoš Cetinić s Odjela za primijenjenu ekologiju. U svom se predavanju osvrnula na pokazatelje kao što su  viša temperatura, češće ekstremne vremenske pojave, viša razina mora, dolazak novih vrsta organizama i druge dosad rijetko zabilježene pojave koji govore o promjenama u Jadranu te je pojasnila što utječe na dinamiku i ekosustav mora te kako more utječe na klimu. Također, kao izuzetno važno za naš život i gospodarstvo, dala je odgovore na pitanje kako se možemo prilagoditi ako more preplavi polja i gradove te zaslani izvore.


Izv. prof. dr. sc. Ana Portolan i Marino Stanković s Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju pod temom Klimatske promjene i održivi turizam priobalnih destinacija govorili su o izrazitoj ovisnosti hrvatskog gospodarstva o turizmu, posebno o turizmu u priobalju, o osjetljivosti turizma na vanjske utjecaje koji se ne mogu, odnosno teško mogu, kontrolirati te su prikazali jedan dinamički model održivosti koji bi, uz minimalnu prilagodbu, bio relevantan i primjenjiv u razvoju održivog turizma Dubrovačko-neretvanske županije.

Dipl.ing.biol. Dijana Tomašević Rakić iz Upravnog odjela za zaštitu okoliša i komunalne poslove Dubrovačko-neretvanske županije, govorila je o Programu ublažavanja klimatskih promjena, prilagodbe klimatskim promjenama i zaštite ozonskog sloja Dubrovačko-neretvanske županije za razdoblje 2022.-2025.

U raspravi nakon prezentacija sudjelovala je još i prim.dr.sc. Ankica Džono-Boban, voditeljica Službe za promicanje zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije te se posebno osvrnula na utjecaj klimatskih promjena na zdravlje ljudi. Ovom zanimljivom tribinom, koja je privukla brojne građane, studente i znanstvenike, moderirao je tajnik županijskog Stožera civilne zaštite Mato Tomljanović.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE