25.8 C
Dubrovnik
Utorak, 8 srpnja, 2025
HomeLifestyleSvega petina radnika u Hrvatskoj zadovoljna plaćom, polovica planira promjenu posao u...

Svega petina radnika u Hrvatskoj zadovoljna plaćom, polovica planira promjenu posao u narednih 6 mjeseci

Prema najnovijem međunarodnom istraživanju koje je provela Alma Career, velika većina zaposlenih nije zadovoljna plaćom, a najčešće očekivana povišica kreće se između 20 i 50 %.

Alma Career, vodeća kompanija u području zapošljavanja u srednjoj i istočnoj Europi, poznata u Hrvatskoj po brendu MojPosao, nedavno je provela međunarodno istraživanje o zadovoljstvu plaćom putem platforme Paylab.  

Istraživanje je obuhvatilo gotovo 15.000 ispitanika iz devet zemalja: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Češke, Slovačke, Estonije, Litve i Latvije.

„Rezultati pokazuju kako je samo 27 % sudionika istraživanja zadovoljno svojom trenutačnom plaćom, dok se 56 % njih osjeća potplaćeno. Taj osjećaj izraženiji je među ispitanicima u baltičkim i balkanskim zemljama, dok ispitanici iz Češke, Slovačke i Estonije pokazuju nešto višu razinu zadovoljstva“, ističe Jozef Plško, direktor za odnose s javnošću i komunikacije Alma Career grupe.

Plško dodaje i da čak 77 % ispitanika razmatra promjenu posla u idućih šest mjeseci, što upućuje na značajan rizik fluktuacije radne snage. 

„Spremnost na promjenu radnog mjesta osobito je visoka u balkanskim zemljama, gdje doseže i do 90 %. Na takve stavove, očekivano, utječu brojni čimbenici – od visine plaća do njihove realne vrijednosti u kontekstu kupovne moći“, zaključuje Plško.

Svaki peti radnik zadovoljan je plaćom

Podaci pokazuju kako je tek 21 % ispitanika iz Hrvatske zadovoljno svojom trenutnom plaćom – pri čemu ih je samo 2 % u potpunosti zadovoljno, a 19 % uglavnom zadovoljno. 

S druge strane, 41 % hrvatskih radnika nezadovoljno je visinom svojih primanja – od toga 16 % izrazito nezadovoljno, a 25 % uglavnom nezadovoljno.  

Ostatak ispitanika (38 %) zauzima neutralan stav i navodi kako „nisu ni zadovoljni ni nezadovoljni“.

U usporedbi s drugim zemljama obuhvaćenima istraživanjem, najzadovoljniji su ispitanici iz Češke i Estonije (oko 32 %), dok se Hrvatska, zajedno s Latvijom i Litvom, nalazi na samom dnu ljestvice zadovoljstva plaćama.

Kada se promatra zadovoljstvo plaćom prema spolu, istraživanje je pokazalo da su žene u prosjeku manje zadovoljne svojim primanjima od muškaraca – tek 24 % žena izjavilo je da su zadovoljne plaćom, dok je taj udio kod muškaraca nešto viši, 30 %.

Zanimljive razlike u zadovoljstvu uočene su i s obzirom na dob. Osobe mlađe od 45 godina sklonije su izražavanju zadovoljstva plaćom – gotovo 30 % ih je zadovoljno, dok je među ispitanicima starijima od 45 godina takav stav iskazalo samo 23 %.

Ovi podaci ukazuju na trend rasta nezadovoljstva s godinama, što je osobito zanimljivo ako uzmemo u obzir da se s godinama najčešće dolazi i do viših radnih pozicija – koje obično nose i veću plaću. 

Međutim, čini se da osjećaj potplaćenosti s iskustvom ne nestaje, već se dodatno naglašava.

Osjećaj potplaćenosti prisutniji nego ikad 

Više od polovine ispitanika iz svih zemalja (56 %) izjavilo je kako se osjeća potplaćeno, što je porast od 3 % u odnosu na 2023. godinu. 

Istodobno, samo 21 % sudionika istraživanja smatra kako je njihova trenutna plaća razmjerna uloženom radu – što je pad od 5 % u odnosu na prošlu godinu.

U Hrvatskoj je taj osjećaj još izraženiji – čak 65 % zaposlenih smatra da je njihova plaća preniska u odnosu na njihove radne zadatke i doprinos organizaciji. Samo 17 % hrvatskih ispitanika smatra kako su njihova primanja „razumna“ i u skladu s njihovim angažmanom.

Koliku bi plaću zaposlenici smatrali zadovoljavajućom?

Istraživanje je pokazalo i koliki rast plaće bi ispitanici smatrali zadovoljavajućim. 

U Hrvatskoj, 38 % radnika navodi da bi bili zadovoljni s povećanjem od 11 do 20 %, dok je 37 % njih izjavilo da bi za osjećaj zadovoljstva trebalo povećanje između 21 i 50 %. Dodatno, 16 % Hrvata zadovoljilo bi se s rastom plaće od 6 do 10 %, dok bi svega 3 % zaposlenika željelo udvostručiti svoja primanja.


 
Rezultati cjelokupnog istraživanja jasno pokazuju koliko ispitanici smatraju da bi im trebala rasti plaća da bi bili zadovoljni. Najveći broj, njih 40 %, smatra kako bi im bilo dovoljno povećanje od 11 do 20 %. Daljnjih 27 % ispitanika očekuje povišicu u rasponu od 20 do 50 %, dok bi 17 % zadovoljilo i manje povećanje od 6 do 10 %. Zanimljivo je da samo 2 % sudionika smatra da bi ih zadovoljilo udvostručenje trenutne plaće.

Istraživanje je također otkrilo povezanost između visine primanja i očekivanja – oni s nižim plaćama uglavnom očekuju veće povišice kako bi se osjećali zadovoljnije.

Gledajući po zemljama, tri od četiri ispitanika u Češkoj, Slovačkoj, Estoniji i Sloveniji smatraju da bi povećanje do 20 % bilo zadovoljavajuće. S druge strane, u ostalim zemljama, među kojima je i Hrvatska, većina zaposlenika očekuje povišicu veću od 20 %. 

Ove razlike vjerojatno odražavaju varijacije u kupovnoj moći i prosječnim plaćama među državama.

Čak 89 % Hrvata razmišlja o promjeni posla

Nezadovoljstvo plaćom ima jasne posljedice i na razinu lojalnosti radne snage. 

Na pitanje planiraju li u narednih šest mjeseci potražiti novi, bolje plaćen posao, čak 89 % ispitanika iz Hrvatske odgovorilo je potvrdno – 45 % njih ozbiljno razmatra promjenu, a 44 % kaže da je to moguće. Samo 11 % ispitanika izjavilo je da sigurno neće tražiti novi posao.

Na razini svih devet zemalja obuhvaćenih istraživanjem, 77 % ispitanika razmatra promjenu posla. Najveća spremnost na takav korak prisutna je upravo u balkanskim zemljama, gdje dostiže i do 90 %. Ove brojke jasno upućuju na rašireno nezadovoljstvo i potencijalno visok rizik od fluktuacije radne snage, posebice u Hrvatskoj.

„U usporedbi s istraživanjem iz 2023., broj onih koji razmišljaju o promjeni posla lagano je pao – sa 79 % na 77 %, no i dalje samo jedna četvrtina zaposlenika ne razmišlja o promjeni posla u narednih šest mjeseci“, zaključuje Jozef Plško.

O istraživanju

Istraživanje je provedeno u veljači i ožujku 2025. godine putem platforme Paylab, međunarodnog servisa za usporedbu plaća i analiza tržišta rada. Sudjelovali su ispitanici iz devet zemalja u kojima Alma Career aktivno posluje: Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Češka, Slovačka, Estonija, Litva i Latvija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

KOMENTAR TJEDNA